pogoda najgorsze wichury Żródło: Flickr (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)

700 interwencji strażaków, zniszczenia są bardzo poważne. Wichury szaleją nad Polską

2 Maj 2021 Mateusz SidorekMateusz Sidorek

Zmiany w pogodzie doprowadziły do kryzysowej sytuacji w wielu regionach Polski. Statystyki mówią wszystko – do wieczora odnotowano blisko 700 interwencji straży pożarnej. Nad krajem przeszły burze z wichurami, które doprowadziły do uszkodzeń budynków i zablokowania dróg. W niektórych miejscach wiatr w porywach wiał z prędkością 90 km/h.

Gwałtowne zmiany pogody podczas długiego weekendu majowego nie tylko pokrzyżowały plany urlopowe wielu osobom, ale doprowadziły do niebezpiecznych sytuacji w wielu miejscach. Jak informuje RMF24, strażacy musieli interweniować blisko 700 razy do dzisiejszego wieczora tj. 2 maja.

Wstępne statystki związane niebezpiecznymi warunkami pogodowymi są zatrważające. Służby odnotowały kilkadziesiąt zgłoszeń związanych z uszkodzeniem budynków – zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych. W Lubelskiem gwałtowna burza uszkodziła natomiast 10 budynków i konieczna była ewakuacja.

Dramatyczne skutki gwałtownej zmiany pogody

Uszkodzone budynki, połamane konary i gałęzie – to efekty dzisiejszych warunków pogodowych. Do wieczora 2 maja strażacy mieli bardzo dużo pracy w różnych regionach Polski. Do godziny 19:00 odnotowano 688 interwencji, jak przekazał mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP.

Z relacji przekazanej przez mł. bryg. Karola Kierzkowskiego wynika, że 350 zgłoszeń dotyczyło silnego wiatru, natomiast kolejne 300 interwencji przeprowadzono w związku z przyborami wód.

Trąba powietrzna nad polską miejscowością. Straty są kolosalneTrąba powietrzna nad polską miejscowością. Straty są kolosalneCzytaj dalej

Do najbardziej dotkniętych żywiołem regionów należą województwa dolnośląskie (104 interwencje), wielkopolskie (104 interwencje), podkarpackie (67 interwencji) i lubelskie (67 interwencji).

Na szczęście jak dotąd nie odnotowano żadnych ofiar. Doszło jednak do licznych zniszczeń. W województwie lubelskim zgłoszono aż 10 uszkodzonych budynków. Łącznie służby otrzymały 26 zawiadomień.

Niepokojące zjawiska pogodowe w Lubelskiem

W Lubelskiem zauważono szczególnie niepokojące zjawiska pogodę. Nad miejscowością Tereszpol Zygmunty przeszła bardzo silna wichura. Na trzech budynkach mieszkalnych i siedmiu mieszkalnych doszło do uszkodzenia lub nawet zerwania dachów.

Silnie wiejący wiatr uszkodził również zaparkowane samochody i ogrodzenia posesji. Służby musiały interweniować też w sprawie połamanych drzew.

Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę wojewody lubelskiego Agnieszkę Strzępkę wynika, że przeprowadzono ewakuację rodzin zamieszkujących zniszczone domy.

W innych częściach Polski odnotowano także niebezpieczne zjawiska. Na Mazowszu doszło do podtopienia lokalnych dróg. W Opolskiem i Śląskiem strażacy walczy z połamanymi konarami i gałęziami. W wielu miejscach pracownicy straży pożarnej byli wzywani niemal przez cały dzień.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF24

Następny artykuł