700 interwencji strażaków, zniszczenia są bardzo poważne. Wichury szaleją nad Polską
Gwałtowne zmiany pogody podczas długiego weekendu majowego nie tylko pokrzyżowały plany urlopowe wielu osobom, ale doprowadziły do niebezpiecznych sytuacji w wielu miejscach. Jak informuje RMF24, strażacy musieli interweniować blisko 700 razy do dzisiejszego wieczora tj. 2 maja.
Wstępne statystki związane niebezpiecznymi warunkami pogodowymi są zatrważające. Służby odnotowały kilkadziesiąt zgłoszeń związanych z uszkodzeniem budynków – zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych. W Lubelskiem gwałtowna burza uszkodziła natomiast 10 budynków i konieczna była ewakuacja.
Dramatyczne skutki gwałtownej zmiany pogody
Uszkodzone budynki, połamane konary i gałęzie – to efekty dzisiejszych warunków pogodowych. Do wieczora 2 maja strażacy mieli bardzo dużo pracy w różnych regionach Polski. Do godziny 19:00 odnotowano 688 interwencji, jak przekazał mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP.
Z relacji przekazanej przez mł. bryg. Karola Kierzkowskiego wynika, że 350 zgłoszeń dotyczyło silnego wiatru, natomiast kolejne 300 interwencji przeprowadzono w związku z przyborami wód.
[EMBED-245]
Do najbardziej dotkniętych żywiołem regionów należą województwa dolnośląskie (104 interwencje), wielkopolskie (104 interwencje), podkarpackie (67 interwencji) i lubelskie (67 interwencji).
Na szczęście jak dotąd nie odnotowano żadnych ofiar. Doszło jednak do licznych zniszczeń. W województwie lubelskim zgłoszono aż 10 uszkodzonych budynków. Łącznie służby otrzymały 26 zawiadomień.
Niepokojące zjawiska pogodowe w Lubelskiem
W Lubelskiem zauważono szczególnie niepokojące zjawiska pogodę. Nad miejscowością Tereszpol Zygmunty przeszła bardzo silna wichura. Na trzech budynkach mieszkalnych i siedmiu mieszkalnych doszło do uszkodzenia lub nawet zerwania dachów.
Silnie wiejący wiatr uszkodził również zaparkowane samochody i ogrodzenia posesji. Służby musiały interweniować też w sprawie połamanych drzew.
Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę wojewody lubelskiego Agnieszkę Strzępkę wynika, że przeprowadzono ewakuację rodzin zamieszkujących zniszczone domy.
W innych częściach Polski odnotowano także niebezpieczne zjawiska. Na Mazowszu doszło do podtopienia lokalnych dróg. W Opolskiem i Śląskiem strażacy walczy z połamanymi konarami i gałęziami. W wielu miejscach pracownicy straży pożarnej byli wzywani niemal przez cały dzień.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie
Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka