Goniec.pl > Polityka > 500 plus. Polaków czeka podwyżka? Prezes Jarosław Kaczyński zabrał głos
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 28.06.2022 18:22

500 plus. Polaków czeka podwyżka? Prezes Jarosław Kaczyński zabrał głos

500 plus. Polaków czeka podwyżka? Prezes Jarosław Kaczyński zabrał głos
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W dobie pożerającej oszczędności Polaków galopującej inflacji pojawiają się głosy dotyczące rewaloryzacji wysokości świadczeń. Utrata wartości pieniądza doprowadziła do tego, że znacznie spadła wartość świadczenia 500 plus, które wystarcza na znacznie mniej, niż kiedyś. Czy wobec tego rząd zdecyduje się na podwyższenie tego wsparcia? Głos w tej sprawie zabrał sam Jarosław Kaczyński.

500 plus. Czy Polacy mogą liczyć na podwyżkę świadczenia?

Zainteresowani powołują się m.in. na słowa Instytutu Emerytalnego, który stwierdził, że gdyby 500 plus waloryzowano jak emerytury i renty, to obecnie powinno wynosić już ponad 600 zł. Jedynie wtedy zachowałoby swoją pierwotną siłę nabywczą.

Od pewnego czasu trwają spekulacje, czy PiS zdecyduje się spełnić oczekiwania wyborców i podnieść wysokość świadczenia. Przed czerwcowym kongresem partii rządzącej pojawiały się informacje, że wsparcie może zostać podwyższone do 700 zł.

500 plus. Jarosław Kaczyński zdradził plany rządu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz zaznaczył, że podwyżka ani waloryzacja 500 plus nie jest nawet planowana. Polityk stwierdził, że doprowadziłoby to do jeszcze większej drożyzny i pogłębienia inflacji.

- 700 plus to właśnie posunięcie proinflacyjne. Nie sądzę, żeby było. Ale to nie oznacza, że my zaniechamy pomocy dla rodzin - powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz.

Polityk podkreślił, że podniesienie lub waloryzacja świadczenia to jedno z "życzeń opozycji", których nie ma zamiaru spełniać. Prezes PiS wyjaśnił, że celem rządu jest aktualnie "bronienie kieszeni Polaków", natomiast za priorytet obrano sobie "zduszenie inflacji". Podwyższenie wysokości świadczenia przyniosłoby zdaniem polityka odwrotny skutek od zamierzonego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RMF FM