Goniec.pl > Wiadomości > 40 proc. młodych myślało o samobójstwie. Dramatyczne wyniki raportu "Młode głowy"
Karol Gąsienica
Karol Gąsienica 19.04.2023 22:52

40 proc. młodych myślało o samobójstwie. Dramatyczne wyniki raportu "Młode głowy"

Nastolatek w depresji
East News

Fundacja UNAWEZA, której założycielką i prezeską jest Martyna Wojciechowska, przedstawiła wyniki raportu "Młode głowy". Badanie miało na celu przedstawić stan zdrowia psychicznego polskiej młodzieży. Wyniki są zatrważające. Czterech na dziesięciu uczniów w Polsce przyznaje, że myślało o podjęciu próby samobójczej. 

Raport "Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym"

W anonimowym badaniu fundacji UNAWEZA udział wzięło 184 tys. uczniów w wieku 10-19 lat ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Organizacji badań podjęło się prawie 2 tys. szkół zarówno z małych miejscowości, jak i największych polskich miast. To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które ma po raz kolejny przekonać opinię publiczną, że sytuacja psychiczna młodych osób to w naszym kraju ogromny problem.

- Nie sprawimy, że w Polsce nagle będzie więcej specjalistów i oddziałów psychiatrii dziecięcej. To, co teraz realnie możemy zrobić, to stworzenie systemu szybkiego reagowania w razie kryzysu psychicznego u dziecka i prewencja. Jeśli możemy szkolić się w zakresie pierwszej pomocy ofiarom wypadków, to możemy też wdrażać do naszego codziennego życia i programów edukacyjnych "pierwszą pomoc psychologiczną" - mówi Martyna Wojciechowska.

- Wyniki naszych badań są przejmujące i wskazują na absolutne poczucie bezradności wśród dzieci. [...] Ważne, żebyśmy zaczęli rozmawiać o zdrowiu psychicznym otwarcie, nauczyli nasze dzieci, że warto sięgać po pomoc, także specjalistyczną, że to nie jest obciach. Bo największą odwagą jest stanąć po swojej stronie - przekonuje inicjatorka projektu i prezeska fundacji UNAWEZA.

 

Tomasz Komenda jest poważnie chory. Jego przyjaciel potwierdził niepokojące doniesienia

Kryzys zdrowia psychicznego polskich uczniów. Nie akceptują siebie i myślą o samobójstwie

Zgodnie z wynikami raportu, ponad połowa młodych osób odczuwa brak motywacji do działania, a 28% z nich nie ma chęci do życia. 37,5% badanych czuje się samotnych, a 32,5% nie akceptuje tego, jak wygląda.

Raport analizuje też zachowania ryzykowne i autodestrukcyjne wśród młodzieży. 16% osób biorących udział w badaniu przyznało, że się okalecza, a 32,8%, że regularnie się odchudza. Co więcej, 1 na 3 uczniów ogląda w sieci materiały prezentujące przemoc, a co piąty pornografię.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o kryzysie psychicznym panującym wśród młodych osób, który często napędzany jest szybkim stylem życia, wysokimi oczekiwaniami otoczenia, czy wszechobecnym w internecie hejtem. Temat ten poruszany jest w połączeniu z informacjami o zapaści w polskiej psychiatrii dziecięcej, której możliwości są znacznie mniejsze niż rzeczywiste zapotrzebowanie. W Polsce działa obecnie 35 oddziałów psychiatrii dziecięcej, w których w sumie jest 1200 miejsc. Obłożenie jest jednak często znacznie wyższe, a mimo to miejsc dla dzieci w kryzysie psychicznym wciąż brakuje. 

Wyniki raportu "Młode głowy" pokazują, z jak ogromnym problemem mamy do czynienia. Zgodnie z nimi, co trzeci (29,3%) uczeń w Polsce podejrzewa u siebie depresję. Zatrważające są również statystyki na temat prób i myśli samobójczych młodych osób. 41,9% badanych przyznało, że w ich najbliższym otoczeniu ktoś mówił o samobójstwie, podjął próbę samobójczą lub odebrał sobie życie. 4 na 10 młodych przyznaje, że myślało o podjęciu próby samobójczej, co piąty uczeń to planował, a prawie co dziesiąty (8,8%) próbował odebrać sobie życie. 
 

Hejt, przemoc i brak wiary we własne umiejętności

Autorzy opisywanego raportu zajęli się także tematem doświadczania przemocy przez młodych. Zgodnie z wynikami, co trzeci (32,5%) uczeń hejtuje innych, a prawie 10% badanych doświadcza przemocy ze strony swoich rówieśników.

Raport pokazuje, że młodzi ludzie nie korzystają z pomocy psychologów. Zaledwie 5% młodych ludzi biorących udział w badaniu zadeklarowało, że w trudnej sytuacji skorzystałoby z takiej pomocy, mimo że 9 na 10 z nich wie, że w ich szkole jest psycholog. Młodzi bardziej ufają swoim bliskim. Ponad połowa badanych stwierdziła, że w trudnych chwilach szuka wsparcia u swoich rodziców, ale aż 12% czuje się przez nich niekochana. Okazuje się, że wielu młodych nie ufa także swoim nauczycielom. 43,1% uczniów uważa, że nie zależy im na ich przyszłości.

Młodzi ludzie mają również problem z samoakceptacją i wiarą we własne umiejętności. 58,4% młodych czuje się czasami bezużytecznych, a 65,9% chciałoby mieć więcej szacunku do samego siebie. Co czwarty uczeń uważa z kolei, że jest mniej wartościowy od innych, a co trzeci regularnie postępuje wbrew sobie, by być akceptowanym przez innych. 81,9% badanych nie znajduje rozwiązań w kłopotliwej sytuacji, a co drugi spodziewa się w takim przypadku niepowodzenia. 
 

Co możemy zrobić?

Autorzy raportu przekonują, że jego wyniki mają zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazać związane z tym wyzwania i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc. W ramach raportu przedstawiono ponad 50 rekomendacji ekspertów, odwołujących się do każdego z problemów przedstawionych w wynikach przeprowadzonych badań.

Przedstawione rekomendacje poruszają m.in. potrzebę edukacji i wzmocnienia kompetencji każdej z grup zaangażowanych w życie młodych - rodziców, nauczycieli, pozarodzinnych i pozaszkolnych grup wsparcia, a także samych uczniów.

Eksperci podkreślają, że aktualny system edukacji w Polsce nie jest odpowiednio przystosowany do problemów psychicznych młodych osób. W raporcie zaznaczono, że należy podjąć szereg działań systemowych, które mogłyby zmniejszyć ryzyko występowania zachowań i myśli autodestrukcyjnych wśród młodzieży. Eksperci rekomendują m.in. wzmocnienie roli oraz kompetencji psychologów, pedagogów oraz wychowawców klas.

W raporcie poruszono również potrzebę wprowadzenia systemowych działań profilaktycznych, które pomogłyby diagnozować problemy młodych, oceniać ryzyko ich wystąpienia lub przeciwdziałać ich objawom.

Cały raport dostępny jest pod tym linkiem.

 

Źródło: Goniec.pl/Fundacja UNAWEZA - raport z badania “Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”