Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jurek Owsiak właśnie ogłosił ważną wiadomość. Pierwszy taki finał WOŚP w historii, "gramy dla wszystkich"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 12.10.2022 13:35

Jurek Owsiak właśnie ogłosił ważną wiadomość. Pierwszy taki finał WOŚP w historii, "gramy dla wszystkich"

31. finał WOŚP: Jurek Owsiak ogłosił cel zbiórki
WOŚP

31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak w samo południe ogłosił hasło i cel 31. zbiórki w ramach WOŚP. "Finał dla wszystkich: małych i dużych". Pieniądze zebrane przez wolontariuszy do puszek przeznaczone zostaną na walkę z sepsą.

31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nabiera kształtów. Jurek Owsiak oficjalnie ogłosił, na co będą zbierane pieniądze i komu tym razem uratują one życie. To pierwszy taki finał w historii akcji.

- Po raz pierwszy finał będzie dotyczył i małych i dużych, bo problem jest ogromny. Da się go rozwiązać, jeżeli kupimy urządzenia, które są na świecie - powiedział w środowe południe Jurek Owsiak.

31. finał WOŚP: "Finał dla wszystkich - małych i dużych"

Wielkimi krokami zbliża się 31. finał WOŚP. Wolontariusze na całym świecie wyruszą z puszkami na ulicę i będą zbierać pieniądze w jednym celu.

12 października Jurek Owsiak ogłosił, że celem 31. finału WOŚP jest walka z sepsą. Podczas specjalnej konferencji prasowej, gdzie zaprezentowano wielki czek, współzałożyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wskazywał, że "bardzo szybka reakcja na pacjenta, u którego jest podejrzenie sepsy, ratuje mu życie".

- Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów - czytamy na oficjalnej stronie WOŚP.

Zgodnie z przewidywaniami Jurka Owsiaka plany zakładają, że pieniądze zebrane w ramach najbliższego finału WOŚP wystarczą do zakupienia sprzętu diagnostycznego dla 80 szpitali w kraju.

Pierwszy taki finał WOŚP

Po 30 latach organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyszedł czas na zmiany. 31. finał będzie inny od poprzednich. - Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą nie określonej grupie wiekowej pacjentów, ale wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować - przekazał WOŚP na swojej stronie.

Zakupiony z pieniędzy WOŚP sprzęt do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy, jest celem, który wykracza poza ramy wiekowe pacjentów. 31. finał WOŚP ma pomóc wszystkim.

31. finał WOŚP: kiedy?

Poza ogłoszeniem celu oraz hasła 31. finału WOŚP, Jerzy Owsiak przekazał, kiedy należy wypatrywać wolontariuszy ze specjalnymi puszkami i identyfikatorami.

31. finał WOŚP zaplanowany jest na 29 stycznia 2023 r. WOŚP podkreśla jednak, że zbieranie pieniędzy zacznie się wcześniej, bo już w grudniu 2022 r. Pieniądze na zakup sprzętu pomagającego w walce z sepsą będzie można przekazywać "rozmaite kanały elektroniczne i udział w imprezach zamkniętych organizowanych przez Sztaby".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl