Goniec.pl
Jurek Owsiak obchodzi dziś 69 urodziny. Kim jest założyciel WOŚP-u?

TRICOLORS/East News

Jurek Owsiak obchodzi dziś urodziny. Kim jest założyciel WOŚP?

6 Października 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Jurek Owsiak to polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, filantrop oraz, przede wszystkim, działacz charytatywny i społeczny, któremu zawdzięczamy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz festiwal Woodstock (obecnie Pol'and'Rock Festival). Kim jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w Polsce?

Jurek Owsiak obchodzi 69. urodziny. Kim jest założyciel WOŚP?

O działalności Jurka Owsiaka można powiedzieć wiele, ale najlepiej przemawiają za nią jej efekty. W 2014 roku założyciel fundacji WOŚP został honorowym obywatelem Warszawy i wielokrotnie nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla.

Jerzy Owsiak nie krył oburzenia w związku w nowym podręcznikiem "Historii i teraźniejszości"

Jerzy Owsiak ostro o podręczniku HIT. Padły mocne słowa, "Proszę głośno przeprosić Polki i Polaków"

CZYTAJ DALEJ

Jurek Owsiak urodził się 6 października 1953 roku w Gdańsku. Gdy miał 8 lat jego rodzina przeprowadziła się do Warszawy, gdzie spokojnie kontynuowała swoje życie. Po ukończeniu liceum ekonomicznego miał w planach studia na Akademii Sztuk Pięknych, do której finalnie się nie dostał, oraz na psychologię. W latach 70. wyjeżdżał w celach zarobkowych za granicę, m.in. do Niemiec Zachodnich, gdzie pracował jako obsługa hotelu oraz do Holandii, gdzie zajmował się... sortowaniem tulipanów i sprzątaniem.

Jurek Owsiak i Pol'and'Rock Festival

Nie zraziło go to jednak do środowiska artystów i zaangażował się w warszawski ruch hipisowski, dzięki któremu poznał wielu ludzi ze środowiska muzycznego. To w tym czasie rozpoczął swoją działalność, organizując pierwsze koncerty rockowe. Jego fascynacja amerykańskim stylem życia zaowocowała w 1995 powstaniem festiwalu Przystanek Woodstock, który od tamtej pory odbywa się regularnie co roku. W 2017 roku impreza zmieniła nazwę na Pol’and’Rock Festival.

Jurek Owsiak zorganizował też całą serię koncertów-maratonów. Ich wspólną cechą była jego charakterystyczna „jąkająca się” konferansjerka, z powodu której na początku często go wyśmiewano. Obecnie, tak jak czerwone oprawki, to jeden z jego elementów rozpoznawczych.

Dzięki zdobytej popularności i kontaktom, już na początku lat 90. Jurek Owsiak zainicjował zbiórkę na sprzęt medyczny dla dzieci z wrodzonymi wadami serca w Centrum Zdrowia Dziecka. Zachęcony sukcesem pierwszej akcji, rok później zorganizowano kolejną, którą po raz pierwszy nazwano Finałem.

Od 1993 roku WOŚP odbywa się co roku, a twarzą fundacji od lat niezmiennie jest Jurek Owsiak, który dzięki swojej charyzmie, charakterystycznej postaci i licznym kontaktom sprawia, że Polacy co roku wpłacają miliony złotych na szczytny cel. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się pomóc tysiącom osób w całym kraju, a sam organizator wielokrotnie nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla.

Jurek Owsiak. Kontrowersje wokół fundacji

Wokół działalności Jurka Owsiaka narosło sporo kontrowersji, które dotyczą przede wszystkim dość skomplikowanych zależności pomiędzy fundacją a firmami prowadzonymi przez jej założyciela.

Jak twierdzi serwis kontrowersje.net, w ciągu 10 lat Jerzy Owsiak jako prezes Złotego Melona, jednej z firm współpracujących z WOŚP, rozdysponował ponad 90 milionów w „usługach obcych”. Z kolei w ciągu w latach 2017-2020 podczas finałów WOŚP zebrano ponad 400 mln zł, natomiast na kontach Orkiestry, jak wynika z zestawień, znajdowało się około 200 mln zł, które nie zostały przeznaczone na sprzęt ratujący ludzkie życie. Jak wynika z raportów finansowych, sama fundacja regularnie przelewa środki na konta firm należących do Jurka Owsiaka lub osób z nim powiązanych.

Zdaniem niektórych, działalność WOŚP też "rozleniwiła" rządzących, którzy ignorują potrzeby służby zdrowia, bo Polacy sami je zaspokoją podczas ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy. Ponadto część pieniędzy ze zbiórek finalnie wspierała organizacje Przystanku Woodstock oraz Pol'and'Rock Festivalu.

Za swoją działalność charytatywną otrzymał wiele prestiżowych nagród, między innymi tytuł Europejczyka Roku 2006, honorową odznakę Za zasługi dla Praw Człowieka, oraz nagrodę im. księdza Józefa Tischnera i wiele innych.

14 stycznia 2019, po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w zamachu na koncercie WOŚP Jurek Owsiak podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji WOŚP z uwagi na rosnącą falę nienawiści skierowaną przeciwko jego osobie. 19 stycznia opublikował oświadczenie, iż w wyniku licznych publicznych próśb podjął decyzję o powrocie na funkcję prezesa i o zintensyfikowaniu walki z aktami nienawiści.

Łukasz Schreiber

Żona Łukasza Schreibera nie mogła się powstrzymać. Nazwała Jurka Owsiaka bohaterem

CZYTAJ DALEJ

Choć nie każdy o tym pamięta, Jurek Owsiak jest również dziennikarzem, zajmującym się głównie działalnością radiową. W 1988 roku rozpoczął pracę w Rozgłośni Harcerskiej, w której prowadził audycje dotyczące, a jakże, muzyki. W swojej karierze współpracował również z tygodnikiem "Na Przełaj", a w latach 1991-1994 w Programie III Polskiego Radia prowadził audycję Brum, która w 1994 zmieniła nazwę na "Się kręci" i była kontynuowana przez Jurka Owsiaka aż do 1999 roku.

W 1991 Maciej Domański, ówczesny dyrektor programowy TVP2, zaproponował Jurkowi Owsiakowi stworzenie własnego programu telewizyjnego. W grudniu tego samego roku zaczął przygotowywać dla Dwójki format "Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki", który doczekał się 128 odcinków.

Latem 1994 zaczął prowadzić kolejny autorski program "Dziura w koszu", który promował aktywność sportową wśród młodzieży. W 1996 zaczął prowadzić coniedzielny program podróżniczy "Kręcioła". W telewizji publicznej prowadził też coroczne finały WOŚP oraz program Bezpieczne wakacje. Po odejściu z TVP w 2007 stworzył młodzieżowy kanał O.TV (Owsiak.TV), który od 6 października 2007 był dostępny na platformie cyfrowej "N", a od października 2009 jako pasmo wieczorne ZigZap, kanału dostępnego na platformie Canal+.

Jurek Owsiak następnie "awansował do Programu I Polskiego Radia, w którym prowadził "Kręcioła", który w 1996 roku został przeniesiony do Telewizji Polskiej. Po niemal 16 latach dziennikarz wrócił do radia i poprowadził w Wawie "Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka", który w 2010 roku został przeniesiony do radia Eska Rock. Od 2016 roku prowadzi audycję "Zaraz będzie ciemno" w Antyradiu.

Jurek Owsiak - życie prywatne

Prywatnie Jurek Owsiak od 1976 roku jest mężem Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, z którą zasiada w zarządzie Fundacji WOŚP. Para doczekała się dwóch córek, Aleksandry (ur. 1979) i Ewy (ur. 1989).

Jest autorem dwóch książek: "Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni" oraz "Obgadywanie świata" okaz współautorem wydanej w 1999 książki "Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog - wodospad Owsiaka", w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego. Co zaskakujące, Jurek Owsiak jest także... witrażystą, a jego prace można było podziwiać m.in. w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski w Belwederze oraz we wnętrzach hotelu Rialto.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

fot. allegro.pl

Sprawdziliśmy aukcje gwiazd na WOŚP i oniemieliśmy. Numer 9 to skarb nie do opisania

Gwiazdy były w tym roku wyjątkowo hojne. Przekazały na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjątkowe przedmioty. Przyjrzeliśmy się aukcjom i przedstawiliśmy Wam najatrakcyjniejsze z nich! / Fotografie pochodzą z serwisu Allegro.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Życiorysy.pl/Wikipedia

Tagi:

Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Maciej Orłoś mówi wprost o swoim powrocie do TVP. Dziennikarz zdradził, co musiałoby się wydarzyć

Gwiazdy

Maciej Orłoś mówi wprost o swoim powrocie do TVP. Dziennikarz zdradził, co musiałoby się wydarzyć

Czytaj więcej >
Ślub od pierwszego wejrzenia. marta mówi o nowym związku macieja. Foto: kadr z programu Ślub od pierwszego wejrzenia, TVN, 2022

Gwiazdy

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Marta ujawnia prawdę o nowej partnerce Maćka. "Była na naszym ślubie. On się o niej ciepło wypowiadał"

Czytaj więcej >
Maciej Orłoś ocenia TVP. Foto: kadr z wywiadu dla Świata Gwiazd, Youtube

Gwiazdy

Maciej Orłoś nie widzi w TVP zmian na lepsze. "Już dawno straciłem nadzieję"

Czytaj więcej >
Marina Łuczenko-Szczęsna usłyszała dramatyczną diagnozę - nowotwór. Właśnie przeszła operację

Gwiazdy

Marina Łuczenko nie chce być jak Lewandowska? Żona Wojciecha Szczęsnego podsumowała koleżankę

Czytaj więcej >
Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski wkrótce wezmą ślub? Bukmacherzy zdradzili przewidywaną datę

Gwiazdy

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski podjęli decyzję. Paulina Smaszcz nie będzie zadowolona

Czytaj więcej >
Marcin Meller poprowadzi własny talk-show. Dziennikarz zdradził już szczegóły.
(fot. instagram.com/marcin_meller_arbuz/)

Gwiazdy

Marcin Meller z własnym talk-show. "Narzucam sobie jedno ograniczenie". Jakie?

Czytaj więcej >