Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > 27 lutego wielkie utrudnienia. Rolnicy zablokują Warszawę
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.02.2024 18:41

27 lutego wielkie utrudnienia. Rolnicy zablokują Warszawę

protest rolników
Piotr Molecki/East News

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że przejścia graniczne z Ukrainą, a także wskazane odcinki dróg i torów kolejowych będą wprowadzone na listę infrastruktury krytycznej. Decyzja szefa rządu nie spodobała się rolnikom, którzy nie zamierzają ustępować w swoich protestach. 27 lutego zapowiadają wielki strajk w Warszawie. 

Protesty rolników. Donald Tusk podjął ważną decyzję

Premier Donald Tusk ogłosił, że granica polsko-ukraińska stanie się elementem infrastruktury krytycznej. Ma to zapewnić swobodę przepływu transportów z pomocą humanitarną i zbrojną na Ukrainę.

Dla zapewniania 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa, sprzęt, amunicja, pomoc humanitarna i medyczna będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych. To jest kwestia najbliższych godzin - mówił premier Donald Tusk w czwartek 22 lutego.

Szef rządu podkreślił, że będzie to oznaczać "innego typu reżim organizacyjny" na tych przejściach i drogach dojazdowych.

Będziemy wyciągać z tego też praktyczne konsekwencje tak, aby ten ruch odbywał się bez żadnych opóźnień i zahamowań - zadeklarował.

Dowódca białoruskich ochotników: jesteśmy gotowi bronić Polski

Rolnicy krytykują decyzję rządu

Rolnicy nie pozostali obojętni na tę decyzję premiera i apelują o zmianę strategii protestów. Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do protestujących.

Drodzy rolnicy, spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Biało-Czerwoną - przekazał prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

Rolnicy z Oszukanej Wsi podkreślają, że decyzja rządu to błąd i zachęcają protestujących do dalszego blokowania przejść granicznych z Ukrainą. W piątek 23 lutego informowano także o zablokowaniu granicy z Litwą, ponieważ tam również ukraińskie zboże przedostaje się do Polski. Rafał Mekler - twarz protestów z Podkarpacia - mówił, że "ludzie nie odpuszczą, gdyż zaszło to za daleko".

Rolnicy w najbliższy wtorek zablokują Warszawę

NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność” również odniosło się do decyzji Donalda Tuska. Przewodniczący Tomasz Obszański zdementował informacje o blokowaniu pomocy humanitarnej oraz wojskowej. Zapewnił, że związek zobowiązał się do zapewnienia bezpieczeństwa protestów, organizowanych zgonie z prawem.

ZOBACZ: Oburzające sceny na proteście rolników. Nagranie trafiło do sieci

Słowa Pana Premiera są niedopuszczalną manipulacją, mająca za zadanie stłumienie protestów rolniczych i odwrócenie uwagi od nieudolności rządu RP i zaniechania rozwiązań systemowych dla upadających polskich rodzinnych gospodarstw rolnych - czytamy.

Zgodnie z zapowiedziami rolników, w najbliższy wtorek 27 lutego w Warszawie ma odbyć się strajk gwiaździsty. Stolica tego dnia może zostać bardzo poważnie zablokowana, bowiem zjadą się tu wściekli rolnicy z całej Polski.

 

Postawili się Putinowi, teraz mówią: "jesteśmy gotowi bronić Polski!" Zobacz wywiad z ochotnikami walczącymi przeciwko Rosji: