Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 268 złotych do emerytury co miesiąc. Skorzysta konkretna grupa seniorów
Marcin Czekaj
Marcin Czekaj 09.07.2024 17:42

268 złotych do emerytury co miesiąc. Skorzysta konkretna grupa seniorów

Pieniądze
Fot. Marek BAZAK/East News

Dobra wiadomość dla części seniorów. Wielu z nich może postarać się o specjalny dodatek do emerytury. Świadczenie wynosi kilkaset złotych i dostaje je konkretna grupa osób. Sprawdź, o jakiej kwocie mowa i czy ty też klasyfikujesz się do otrzymania dodatku.

Specjalne świadczenie emerytalne

Nie wszyscy wiedzą, że emeryci związani z konkretną grupą zawodową mogą postarać się o dodatkowe świadczenie do miesięcznego przychodu. Mowa o osobach, które w przeszłości wykonywały zawody ratownicze. Dodatek wynosi 258 zł miesięcznie, co w przeliczeniu daje ponad 3 tysiące złotych dochodu rocznie. Co ważne, benefit wypłacany jest do końca życia.

Podkreślić należy, że o świadczenie mogą się ubiegać jednie osoby ze wcześniejszym stażem w konkretnych zawodach ratowniczych. Kluczowy jest tutaj staż pracy, który stanowi główne kryterium decyzyjne.

Przepracowała 37 lat. Taką emeryturę wypłaca jej ZUS. Nagranie niesie się po Polsce

Dodatek do emerytury: komu przysługuje?

Świadczenie ratownicze wprowadzone zostało w grudniu 2021 roku. Od tamtego czasu dodatek był wielokrotnie waloryzowany. Po ostatniej podwyżce wynosi wspomniane 258 zł. Z relacji serwisu “Interia biznes” wynika, że nie każdy może się ubiegać o wypłatę benefitu.

Świadczenie jest wypłacane do końca życia, jednak nie każdy ma prawo się o nie ubiegać - informuje wspomniany serwis.

ZOBACZ: Przychodzą z poczty, lecz to nie listonosze. Sprawdzają jedną rzecz, niektórzy zapłacą 819 zł

Świadczenie przysługuje bowiem jedynie byłym ratownikom górskim oraz strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej. By móc ubiegać się o dodatek należy złożyć specjalny wniosek, w którym zostanie odpowiednio udokumentowana aktywność zawodowa.

Głównym kryterium decydującym o przyznaniu świadczenia jest wspomniany staż pracy. W przypadku mężczyzn musi on wynosić minimum 25 lat, a kobiet 20 lat. Konieczne jest także potwierdzenie swojej działalności ratowniczej przed 31 grudnia 2011 roku.

Świadczenie ratownicze: gdzie złożyć wniosek?

Odpowiedni wniosek należy złożyć u komendanta miejskiego lub powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Co ważne, decyzja o przyznaniu benefitu nie jest zależna od wysokości otrzymywanej emerytury oraz innych dodatków. Wypłacaniem świadczeń zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pieniądze trafiają na konta seniorów do 15. dnia każdego miesiąca.

ZOBACZ: Rodzice masowo korzystają ze tego świadczenia. 1 mln wniosków w tydzień

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2023 roku pozytywną decyzję otrzymało 122 106 osób. Mowa o okresie od 1 stycznia do 31 października ubiegłego roku. Mimo imponującej liczby przyznanych świadczeń, wielu seniorów nie zdaje sobie sprawy z przysługującego im dodatku.