Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 23.03.2023 10:52

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile

ZUS
Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystosował pilny komunikat, w którym ostrzega wszystkich Polaków przed fałszywymi e-mailami rozsyłanymi przez cyberprzestępców, w celu wyłudzenia danych. ZUS alarmuje, że pod żadnym pozorem nie należy wchodzić w linki zawarte w podejrzanych wiadomościach. Podpowiadamy, co należy zrobić.

ZUS ostrzega Polaków przed fałszywymi e-mailami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega wszystkich Polaków przed zagrożeniem wynikającym ze wzmożonej aktywności cyberprzestępców, którzy tym razem obrali za cel wszystkich posiadaczy kont na platformie PUE ZUS. Stosowny komunikat ukazał się między innymi na ZUS-owskim twitterowym profilu.

- Uwaga! Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji - czytamy.

Justyna Żyła zabrała głos w sprawie problemów zdrowotnych Marty Kubackiej. Padły ważne słowa

Trzeba dokładnie czytać treść e-maili

Jak podkreślają eksperci, fałszywe maile wyglądają wiarygodnie - mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby). Specjaliści podkreślają, że przy tego typu próbach wyłudzeń niezwykle istotne jest dokładne czytanie treści otrzymywanych maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji.

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował jakichkolwiek działań.

Co należy zrobić, gdy otrzymamy podejrzaną wiadomość?

Co więc należy zrobić, by na podejrzane wiadomości uwagę zwróciły odpowiednie służby? Najlepiej zgłosić się do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT. 

Są dwa sposoby: w postaci elektronicznej poprzez wypełnienie formularza incydentu dostępnego na stronie www.csirt.gov.pl w zakładce „Zgłaszanie incydentu” i przesłanie formularza w wiadomości e-mail na adres: [email protected] 

W przypadku braku możliwości przekazania incydentu w postaci elektronicznej incydent należy zgłosić poprzez przesłanie wypełnionego formularza incydentu faksem na numer: +48 22 585 88 33.

Źródło: CSIRT/ ZUS