Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystosował pilny komunikat, w którym ostrzega wszystkich Polaków przed fałszywymi e-mailami rozsyłanymi przez cyberprzestępców, w celu wyłudzenia danych. ZUS alarmuje, że pod żadnym pozorem nie należy wchodzić w linki zawarte w podejrzanych wiadomościach. Podpowiadamy, co należy zrobić.
ZUS ostrzega Polaków przed fałszywymi e-mailami
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega wszystkich Polaków przed zagrożeniem wynikającym ze wzmożonej aktywności cyberprzestępców, którzy tym razem obrali za cel wszystkich posiadaczy kont na platformie PUE ZUS. Stosowny komunikat ukazał się między innymi na ZUS-owskim twitterowym profilu.
- Uwaga! Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji - czytamy.
Uwaga❗️️
— ZUS (@zus_pl) March 23, 2023
📧 Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do #PUE #ZUS z załączonym plikiem logowania, nie są wysyłane przez ZUS.
⚠️ Nie prosimy też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji.
Więcej👇https://t.co/Qd8miVTJPH pic.twitter.com/QxPbzwNHSv
Justyna Żyła zabrała głos w sprawie problemów zdrowotnych Marty Kubackiej. Padły ważne słowa
CZYTAJ DALEJTrzeba dokładnie czytać treść e-maili
Jak podkreślają eksperci, fałszywe maile wyglądają wiarygodnie - mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby). Specjaliści podkreślają, że przy tego typu próbach wyłudzeń niezwykle istotne jest dokładne czytanie treści otrzymywanych maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji.
ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował jakichkolwiek działań.
Co należy zrobić, gdy otrzymamy podejrzaną wiadomość?
Co więc należy zrobić, by na podejrzane wiadomości uwagę zwróciły odpowiednie służby? Najlepiej zgłosić się do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT.
Są dwa sposoby: w postaci elektronicznej poprzez wypełnienie formularza incydentu dostępnego na stronie www.csirt.gov.pl w zakładce „Zgłaszanie incydentu” i przesłanie formularza w wiadomości e-mail na adres: [email protected]
W przypadku braku możliwości przekazania incydentu w postaci elektronicznej incydent należy zgłosić poprzez przesłanie wypełnionego formularza incydentu faksem na numer: +48 22 585 88 33.
Źródło: CSIRT/ ZUS
Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
CZYTAJ DALEJTo dzieje się na profilu Marty Kubackiej. Niesamowity widok, trudno powstrzymać łzy
CZYTAJ DALEJ