Goniec.pl

Marek BAZAK/East News

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć

22 Marca 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Każdy właściciel domu bądź działki, co roku musi uiścić obowiązkowy podatek od nieruchomości. Opłata przeważnie nie jest powalająca i zależy m.in. od powierzchni działki lub budynku, jednak od 2023 roku nastąpiły spore podwyżki. Czytelniczka o2.pl pokazała ile danina wynosiła przed rokiem, a ile obecnie. Nie miała powodów do zadowolenia.

Kobieta nie mogła uwierzyć, gdy otworzyła pismo od gminy

Wszystkie osoby, które w swoim posiadaniu mają: grunty, które nie są gruntami rolnymi lub lasem, budynek lub też mieszkanie lub lokal użytkowy, które są wyodrębnione prawnie i mają księgę wieczystą, podlegają corocznemu podatkowi od nieruchomości.

Wysokość podatku zależy przede wszystkim od powierzchni danych gruntów i budynków, a także od stawki podatku, która obowiązuje w gminie. To poszczególne gminy określają stawki podatku, które nie mogą być wyższe niż stawki maksymalne (wynikające z ustawy). Co ciekawe, Jeśli roczny podatek będzie niższy od 9,80 zł, nie trzeba w ogóle płacić podatku.

Adam Małysz

Adam Małysz wysłał pilną wiadomość Dawidowi Kubackiemu. Wyszło na jaw, co mu obiecał

CZYTAJ DALEJ

Bolesna podwyżka

Co roku stawki podatku od nieruchomości podlegają waloryzacji. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych w roku 2023, wprowadzono nowe, wyższe stawki tej daniny. Niestety w tym roku podatek poszybował w górę o wartość inflacji za I półrocze 2022 r., czyli o 11,8 proc.

Czytelniczka o2.pl poskarżyła się redakcji bolesną podwyżką obowiązkowej daniny. Za dom znajdujący się w podwarszawskiej miejscowości, który ma niewiele ponad 100 m2 oraz działkę niecałe 300 m2 w ubiegłym roku pani Hanna płaciła 157 zł podatku. W tym roku do zapłaty przyszło 191 zł. To wzrost o 34 zł.

 

"Szkoda, że nasze wynagrodzenie nie rośnie tak szybko"

34 zł to samo w sobie nie jest dużo, ale biorąc pod uwagę stosunek podwyżki do kwoty bazowej podatku, robi się nieprzyjemnie. - Wydaje mi się, że przy takiej kwocie podwyżka o 34 zł to całkiem sporo. Szkoda, że nasze wynagrodzenie nie rośnie tak szybko, jak te wszystkie opłaty - skarży się czytelniczka o2.pl

- Jeżeli dalej stawki podatku będą rosły w takim tempie to za 10 lat będę płaciła dobre kilkaset złotych za domek z małą działką. Do czego to doszło? - nie kryła frustracji pani Hania.

Wśród internautów opinie były podzielone. - I to jest niby duży podatek ? Ja ze 100. metrowym budynkiem gospodarczym, w którym jest też garaż płacę za całość 1 tys. z małym hakiem. I to już boli. Te 200 zł na cały rok to tyle, co nic - komentuje jeden z użytkowników portalu. Inny staje w obronie autorki skargi. - Kupujesz za swoje. I jeszcze później za to płacisz złodziejom. To jest chore. Czy ktoś zmieni ten chory system? - pyta retorycznie ktoś inny

Źródło: o2.pl

klasa

Uczennica uderzyła nauczycielkę w jednej z dolnośląskich szkół. Kobieta straciła przytomność

CZYTAJ DALEJ
poszukiwana

Policja z całej Polski szuka tej kobiety. To czego się dopuściła, mrozi krew w żyłach

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

nowy podatek Wiadomości

Podobne artykuły

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawa. 74-latka potrącona przez nastolatki na hulajnodze
Czytaj więcej >

Wiadomości

18-letnia Pola zmarła w szpitalu, zaczęło się od zwykłej grypy. W akcji prokuratura
Czytaj więcej >

Wiadomości

Płaca minimalna w 2024 roku. Minister Marlena Maląg podała kwotę
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]