Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS odda ci pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek, termin mija lada dzień
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.05.2023 22:21

ZUS odda ci pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek, termin mija lada dzień

pieniądze i kalendarz
Iberion

To może być dobra wiadomość dla wszystkich, którzy pracują na własny rachunek. Jeśli bowiem z rozliczenia składki zdrowotnej wychodzi wam, że macie nadpłatę za 2022 rok, już wkrótce możecie cieszyć się ekstra przelewem na swoje konto. Aby było to możliwe, trzeba jednak samemu się pofatygować i złożyć odpowiedni wniosek. Jak? Wszystko wyjaśniają reporterzy “Faktu”.

ZUS przyjmuje wnioski o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Nie jest to wcale rzadkie zjawisko, że ci, którzy pracują na własny rachunek mają nadpłatę składki zdrowotnej za 2022 rok. Aby odzyskać niepotrzebnie nadłożone pieniądze wcześniej, należy w odpowiednim terminie złożyć wygenerowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wniosek. Niektórzy już to zrobili.

- Ponad 436 tys. płatników przekazało już zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej na kwotę ponad 823 mln zł - wyjaśnił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Zaskakujące zakończenie "Wiadomości" TVP. Michał Adamczyk w ostatniej chwili wydał oświadczenie

Termin mija nieubłaganie

Co istotne, warto nie zwlekać, bo termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty mija już 1 czerwca. ZUS wygenerował formularz dla każdego indywidualnie i można go znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczy więc tylko go zatwierdzić.

Zanim wniosek poddany zostanie akceptacji, koniecznie trzeba sprawdzić, czy jest tam numer rachunku bankowego, bo ZUS tylko tak przekaże pieniądze. Uwaga jednak na haczyk, bo numeru nie można wpisać w formularzu wygenerowanym przez zakład.

Zapominalscy długo poczekają

Jak zatem zaktualizować numer konta? Należy złożyć dokument ZUS ZBA. Księgowi twierdzą również, że numer można zaktualizować na PUE ZUS, logując się na profil na PUE, wchodząc w pozycję 'Panel płatnika", wybierając “Moje dane” i wpisując następnie cyfry w opcji “Zgłoszenie zmiany danych”.

Jeśli wyrobimy się z formalnościami przed 1 czerwca, ZUS powinien oddać nam środki do 1 sierpnia. Jeśli termin przegapimy, nadpłata zostanie rozliczona na koncie płatnika składek do końca 2023 r.

Źródło: Fakt

Tagi: pieniądze ZUS