Goniec.pl

Goniec.pl

Maląg odpowiada na zarzuty ws. 500 plus. "Absurdalne spekulacje"

24 Maja 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

500 plus to bez wątpienia największy sukces Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego broni swojego sztandarowego projektu za wszelką cenę, odpierając zarzuty jego przeciwników, twierdzących, że dodatkowe pieniądze są źródłem dezaktywizacji zawodowej kobiet. Sama minister rodziny i polityki społecznej podobne oskarżenia nazywa zresztą “absurdem” i powołuje się na dane GUS. Ale czy tak naprawdę ma ku temu solidne podstawy?

Minister Marlena Maląg odpiera zarzuty wobec 500 plus

500 plus to chluba Prawa i Sprawiedliwości , które chełpi się wszem wobec, że zlikwidowało skrajne ubóstwo, zapominając jednocześnie, iż wcale nie przyczyniło się do wzrostu dzietności, co miało być przecież celem nadrzędnym.

O ile jednak w 2016 roku wiele środowisk miało co do pomysłu swoje wątpliwości, dziś większość liczących się ugrupowań, poza Konfederacją, chce utrzymania programu i jego waloryzacji. Co więc z zarzutami i obawami, że dodatek dezaktywizuje kobiety na rynku pracy? Zdaniem szefowej resortu rodziny Marleny Maląg, “to spekulacje bez pokrycia w rzeczywistości”.

Michał Adamczyk, Wiadomości

Zaskakujące zakończenie "Wiadomości" TVP. Michał Adamczyk w ostatniej chwili wydał oświadczenie

CZYTAJ DALEJ

Polityk manipuluje danymi?

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister Marlena Maląg nie mogła nachwalić się cudownego pomysłu PiS i mówiła o „historycznie niskiej liczbie bezrobotnych kobiet”.

Z danych jej ministerstwa wynika, że na koniec marca niepracujących kobiet było w Polsce 449 tys., podczas gdy w roku 2015 - aż 816 tys. Z kolei szacunki GUS pokazują, że panie o wiele rzadziej trafiają do rejestru bezrobotnych niż panowie. Czyli minister Maląg ma rację? Nie do końca.

Dane GUS są bezlitosne

Radio ZET zauważa, że liczba bezrobotnych rzeczywiście zmniejszyła się w porównaniu z miniona dekadą i to w przypadku obu płci. Jest to jednak m.in. pokłosie zmian demograficznych - coraz mniej osób wchodzi na rynek pracy, a coraz więcej z niego odpływa.

Co istotne, zarówno w 2011, jak i w 2021 roku udział kobiet w wieku 25-34 lata w ogólnej liczbie bezrobotnych był największy. GUS podał, że w skali 10 lat w ramach całej populacji bezrobotnych zmniejszyły się odsetki osób w grupach wieku 15-24 lata (z 23,9 proc. do 18,0 proc.), 25-34 lata (z 28,3 proc. do 24,8 proc.) i 45-54 lata (z 19,8 proc. do 18,9 proc.), zwiększyły się natomiast udziały bezrobotnych w wieku 35-44 lata (z 18,7 proc. do 24,4 proc.) i 55-64 lata (z 9,2 proc. do 13,3 proc.) oraz 65 lat i więcej (z 0,2 proc. do 0,5 proc.).

Źródło: Radio ZET, PAP

Małgorzata Sadurska

Ujawniono zarobki Małgorzaty Sadurskiej. Na konto byłej szefowej Kancelarii Prezydenta trafiają miliony

CZYTAJ DALEJ
Piotr Müller

Będzie kryterium dochodowe przy 800 plus? Rzecznik rządu zabrał głos

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawa. 74-latka potrącona przez nastolatki na hulajnodze
Czytaj więcej >

Wiadomości

18-letnia Pola zmarła w szpitalu, zaczęło się od zwykłej grypy. W akcji prokuratura
Czytaj więcej >

Wiadomości

Płaca minimalna w 2024 roku. Minister Marlena Maląg podała kwotę
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]