Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zmienili mu życie w piekło. Tomasz Komenda nie żyje
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 21.02.2024 18:51

Zmienili mu życie w piekło. Tomasz Komenda nie żyje

Tomasz Komenda
PIOTR GRZYBOWSKI/East News

Został skazany na 25 lat więzienia za zbrodnie, której nie popełnił. 18 lat życia spędził za kratkami. Tomasz Komenda zmarł w wieku 46 lat. Tak opowiadał historię swoją i swojej rodziny.

”25 lat niewinności”

Tomasz Komenda miał zaledwie 23 lata, kiedy sąd skazał go za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi. W więzieniu miał spędzić 25 lat, jednak przez niemal dwie dekady policjant i kilku prokuratorów walczyło o ukaranie prawdziwego sprawcy zbrodni miłoszyckiej. W końcu, po 18 latach Tomasz Komenda wyszedł na wolność, a za doznane krzywdy sąd przyznał mu najwyższe zadośćuczynienie w historii polskiego sądownictwa — 12 milionów złotych, plus 812 tysięcy odszkodowania. Niestety, wkrótce w jego życiu pojawiły się kolejne przeszkody.

Na podstawie tragicznej historii mężczyzny powstał film: ”25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, w reżyserii Jana Holoubka.

Zobacz także: Kto dostanie 13 mln zł po śmierci Tomasza Komendy?

 

 

Nie żyje Tomasz Komenda. Znamy powód śmierci 46-latka

Tomasz Komenda nie żyje. Miał 46 lat

Po wyjściu z zakładu karnego Tomasz Komenda nie lubił opowiadać o tym, co go spotkało. W więzieniu był zastraszany i bity. Podkreślał jednak, że żadne pieniądze mu tego nie wynagrodzą. Ewie Wilczyńskiej, dziennikarce ”Gazety Wyborczej”, napisał w wiadomości, w której odmówił przyjścia na spotkanie:

Prze­pra­szam, ale nie. Ja z tym wszyst­kim już skoń­czy­łem. Chcę nor­mal­nie, spo­koj­nie żyć i kropka.

Poza psychicznym ciężarem, jakim był dla niego czas spędzony w więzieniu, Tomasz Komenda zmagał się także z chorobą nowotworową.

Leczę się, je­stem na che­mii, włosy już mi od­ro­sły. Żyję, z tym że był rak, teraz nie ma, ale nie wia­do­mo, czy znowu nie wróci. Do ope­ra­cji się nie nada­wał. Cięż­ko mam, ciekawe, kiedy zrzu­cę w końcu ten krzyż, już na­le­ża­ło­by mi się tro­chę spo­ko­ju, zdradził dziennikarce.
 

 

”Mam je z uwagi na krzywdy, których doznałem.”

Po wyjściu na wolność, Tomasz Komenda próbował na nowo ułożyć swoje życie u boku Anny Walter, ich małżeństwo zakończyło się jednak rozwodem. Anna Walter opowiadała później o trudnym rozstaniu i tym, że Tomasz Komenda nie płaci alimentów na ich syna, Filipa.

Są zdecydowanie za wysokie. Trzeba pamiętać, że ja moich pieniędzy nie zarobiłem. Mam je z uwagi na krzywdy, których doznałem, powiedział w rozmowie z serwisem ”Super Express”.

Przyznał później, że żałował tego komentarza.

Całą sprawę ciężko zniosła również matka Tomasza Komendy. Po latach walki o jego wolność przyznała, że lata spędzone za kratkami bardzo zmieniły jej syna.

źródło: fakt.pl