Zmiany w prawie jazdy dotkną seniorów. Nie przejdziesz testów, stracisz dokument

Seniorzy, którzy mają za sobą 65. urodziny, muszą mieć się na baczności. Na mocy przepisów obowiązujących od ubiegłego roku muszą spełnić obowiązek dotyczący prowadzenia samochodu. Kto o nim zapomni, poniesie dotkliwe konsekwencje — straci prawo jazdy.
Nowe obowiązki dla kierowców
Seniorzy, nawet w przypadku problemów ze wzrokiem, słuchem czy koncentracją, często nie chcą żegnać się z ukochanym samochodem. Nic dziwnego — auto daje nie tylko możliwość szybkiego przemieszczania się, ale również samodzielność, która wraz z wiekiem nierzadko staje się coraz mniej dostępna.
W Polsce nie ustalono oficjalnie górnej granicy wieku korzystania z prawa jazdy. Od 2013 roku wydawane są jednak terminowe dokumenty. O dacie ważności decyduje wynik badania lekarskiego.
Chcą sprawdzić refleks i koncentrację kierowców 65+
Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska chciała wprowadzić obowiązkowe, powtarzane co pięć lat badania dla kierowców powyżej 65. roku życia. Parlament Europejski uznał jednak, że proponowane przepisy miałyby dyskryminujący charakter dla seniorów. Niedawno do sprawy wróciła Małgorzata Gromadzka z KO.
Wprowadzenie obowiązkowych badań dla kierowców seniorów mogłoby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby wypadków — mówiła, powołując się na fakt, że podobne przepisy obowiązują w wielu krajach Unii Europejskiej.
Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Hiszpanii, Danii i Szwajcarii. Podobną opinię wyrazili specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego, którzy uważają, że seniorzy są bardziej narażeni na wypadki drogowe. Na ten moment rząd nie pracuje jednak nad żadną ustawą dotyczącą badań kontrolnych dla seniorów.
ZOBACZ TAKŻE: Ledwo ugryziesz kiełbasę z grilla w majówkę, a już dostaniesz mandat. Nawet po 500 zł za każdym razem
Wymiana prawa jazdy obowiązkowa
Bez względu na to, czy wspomniane przepisy zostaną wprowadzone, bezterminowe prawa jazdy będą musiały zostać wymienione w latach 2028-2033. Aby otrzymać nowy dokument, nie trzeba zdawać po raz kolejny egzaminu w WORD. Konieczne będzie jednak przejście badań lekarskich.
Oznacza to, że problem z przedłużeniem ważności prawa jazdy mogą mieć m.in. seniorzy cierpiący na choroby, które stwarzają ryzyko nagłej niewydolności układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, ostrą niewydolność nerek i niektóre problemy neurologiczne. Problemem może okazać się też świeżo wykryta cukrzyca i przyjmowanie leków wywołujących upośledzenie reakcji psychomotorycznych.
































![Kenneth Campbell, prezes P4, operatora sieci Play [Europejski Kongres Gospodarczy 2025, Katowice, Spodek]](https://images.iberion.media/images/1920/kenneth_campbell_prezes_play_4d087db17c.webp)




