Zmiany w opłatach za wodę. Narasta oburzenie, teraz to dopiero będzie
Szykują się rewolucyjne zmiany w rachunkach. Na stronie rządu opublikowano niedawno projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Przepisy przewidują m.in. nowy system naliczania opłat. Sprawa budzi spore obawy w związku ze wzrostem opłat, a eksperci biją na alarm.
Drodzy Czytelnicy, a czy Wy uważacie, że obecnie opłaty za wodę są zbyt wysokie? Dajcie znać w sekcji komentarzy na końcu tekstu.
Będą zmiany w rachunkach za wodę
Kilka lat temu obowiązek zatwierdzania taryf za wodę przeniesiono z poziomu gminnego do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Celem całego zabiegu było zapewnienie “transparentności” i większa kontrola nad zmianami w wysokości rachunków, które w trakcie rządów Zjednoczonej Prawicy były podnoszone bardzo niechętnie. Zmiany wywołały spór i gorącą dyskusję między samorządami, branżą wodociągowo-kanalizacyjną a Wodami Polskimi, dotyczącą opłat za wodę i ścieki.
Wygląda na to, że eksperyment się nie udał, a sprawa wróci do punktu wyjścia. Mówią o tym zmiany zaproponowane w najnowszej nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę.
ZOBACZ: Fatalne prognozy dla przyszłych emerytów. Najbardziej ucierpią dzisiejsi 40-latkowie
Emerytury wielu seniorów pójdą w górę. Rząd szykuje wyrównania Rewolucja w L4 już wkrótce. Kluczowe zmiany w zwolnieniach lekarskichWysokość rachunków ustalą gminy
Nowe przepisy zakładają, że ustalanie stawek za wodę ponownie znajdzie się w zakresie kompetencji gmin. Firma wodociągowa chcąc zmian taryfy będzie musiała przekazać wniosek do wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta. Następnie włodarz sprawdzi dokument i przekaże swoje rekomendacje radzie gminy. Tak ustalona taryfa ma obowiązywać maksymalnie 3 lata. Samorządy nie będą mogły jednak podnieść stawek zbyt drastycznie, bowiem kiedy te wzrosną powyżej 15 proc., zainterweniują Wody Polskie. Dodatkowo, będą mogły opiniować proponowane przez urzędników stawki.
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne będzie mogło składać wniosek taryfowy za każdym razem, gdy udokumentuje zmiany warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia - poinformowano w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu nowelizacji ustawy.
Ta zmiana może podwyższyć rachunki za wodę. Eksperci alarmują
Kolejna, najbardziej kontrowersyjna zmiana zakłada, że gmina będzie mogła wprowadzić taryfę progresywną, zależną m.in. od zużycia wody czy liczby osób w gospodarstwie domowym. Autorzy projektu podkreślają, że samorządy będą miały elastyczność w kwestii kształtowania stawek w przypadku większego zużycia wody. Dotyczy to także stawek dla przedsiębiorców, co może odbić się na firmach, które wyczerpują jej znacznie więcej.
ZOBACZ: "Nowy podatek" w Polsce? Ministerstwo stawia sprawę jasno
W odpowiedzi na pytanie PAP, Ministerstwo Infrastruktury podkreśliło, że wprowadzenie “taryfy progresywnej” będzie leżało w gestii lokalnych władz i uwzględniłyby "specyficzne uwarunkowania" na ich terenie oraz informacje dotyczące zużycia. Resort dodaje, że system byłby czytelny i gwarantował “ochronę odbiorców”.
Przewiduje się, że progresywna stawka opłaty za wodę będzie uwzględniać liczbę osób w gospodarstwie domowym, która będzie mogła być ustalona m.in. przez złożenie odpowiedniej deklaracji. Zakłada się, że gminy decydujące się na wprowadzenie stawek progresywnych będą miały możliwość obniżenia cen dostępu do wody pitnej dla mieszkańców, a z drugiej strony w sposób bardzo elastyczny będą mogły kształtować stawki dla większego zużycia wody" - czytamy w OSR projektu.
Przedstawiciele branży wodociągowej mają pewne wątpliwości co do zmian zaproponowanych w nowelizacji projektu ustawy. Zdaniem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, wprowadzenie taryfy progresywnej negatywnie wpłynie na sytuację finansową przedsiębiorstw oraz znacząco podniesie ceny w niektórych progach zużycia wody, co pogorszy sytuację niektórych mieszkańców. IGPW uważa, że projekt jest "nadmiernie i niepotrzebnie" skomplikowany, a nowe przepisy "nie przewidują interakcji pomiędzy organem regulacyjnym a przedsiębiorstwem w procesie uzgadniania". To może wpłynąć na możliwość wprowadzenia poprawek i ustalenie cennika.
Jeżeli rady gmin mają możliwość skierowania taryf do Wód Polskich, to nie wierzę, że z tego nie skorzystają. O ile wydłuży i utrudni to procedowanie wniosków taryfowych?" - zastanawia się Mariusz Sowiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łasku, także cytowany przez portalsamorzadowy.pl.
Potrafisz odgadnąć to hasło w 30 sekund? Udaje się tylko nielicznym: