Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Fatalne prognozy dla przyszłych emerytów. Najbardziej ucierpią dzisiejsi 40-latkowie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 21.01.2025 15:00

Fatalne prognozy dla przyszłych emerytów. Najbardziej ucierpią dzisiejsi 40-latkowie

ZUS
fot. Goniec

Prognozy dotyczące emerytur przyszłych seniorów są zdaniem ekspertów bardzo pesymistyczne. Świadczenia mogą stanowić nawet mniej niż jedna trzecia średniej pensji. Specjaliści mają jednak pewne pomysły, jak temu zaradzić. Z całą pewnością nie każdemu się to spodoba.

Emerytury mogą być drastycznie niskie

Swoje wnioski w specjalnym raporcie przedstawili wysłannicy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Okazuje się, że za 25 lat świadczenia pobierane przez obecnych czterdziestolatków będą stanowić nawet mniej niż jedną trzecią średniej pensji.

Przewiduje się, że w długim terminie starzenie się społeczeństwa osłabi adekwatność polskiego publicznego systemu emerytalnego, szczególnie dla biedniejszych emerytów, kobiet i niestandardowych pracowników - informują ekonomiści.

Eksperci przedstawili pomysły, co zrobić, by świadczenie emerytalne w Polsce były większe.

Emerytury wielu seniorów pójdą w górę. Rząd szykuje wyrównania

Eksperci mają plan naprawy systemu, pomysły nie każdemu mogą się spodobać

Eksperci podkreślają, że bez wprowadzenia żadnych zmian do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń spadnie z 45 do 29 procent. Taka sytuacja może sprawić, że średnia emerytura w Polsce może w perspektywie czasu zrównać się ze świadczeniem minimalnym. Ekonomiści mówią o "kompleksowym, wielotorowym podejściu", które może złagodzić skutki starzenia się naszego społeczeństwa.

Eksperci przedstawili kilka pomysłów, które mogą w perspektywie czasu znacząco wpłynąć na emerytury przyszłych seniorów:

  • zrównanie ustawowego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz podnoszenie go w perspektywie czasu wraz ze wzrostem oczekiwanej długości życia,
  • wydłużenie efektywnego życia zawodowego poza ustawowy wiek emerytalny i zachęty do pracy dla emerytów,
  • wdrożenie minimalnego okresu składkowego, tak by zachęcił on do wydłużania aktywności zawodowej oraz zredukowanie kosztów bardzo małych wypłat,
  • działania na rynku pracy zmierzające do zwiększenia udziału osób aktywnych zawodowo.

ZOBACZ: Przepracował 44 lata. Niesłychane, jaką emeryturę co miesiąc wypłaca mu ZUS

Kwestia podniesienia wieku emerytalnego na świeczniku

Kwestia podniesienia wieku emerytalnego przewija się w polskiej polityce już od dawna, jednak jak do tej pory rząd nie zdecydował się na takie ryzyko. Podjęcie takiej decyzji z całą pewnością nie spotkałoby się z pozytywnym odbiorem społeczeństwa, a co za tym idzie, naraża partie i polityków na utratę poparcia.

Gdybyśmy mieli zrównywać wiek emerytalny na twardo, musielibyśmy dążyć do tego, żeby raczej obniżyć wiek dla mężczyzn, niż podnosić dla kobiet, bo podniesienie wieku emerytalnego w ogóle w grę nie wchodzi, nie ma takich planów - tłumaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Szefowa resortu pracy mówiła o pomyśle aktywizacji zawodowej osób starszych. Podkreśliła przy tym, że rynek pracy musi się dostosować do ich potrzeb. Jednym z pomysłów jest krótszy czas pracy. 

Gdyby ten czas pracy mógł być krótszy, gdyby te osoby mogły mieć dłuższy odpoczynek, to być może byłyby bardziej skore, chętne, żeby dłużej aktywne pozostawać - mówiła Dziemianowicz-Bąk.

ZOBACZ: Nie płacił abonamentu RTV. Trudno uwierzyć, ile z konta ściągnęła mu skarbówka

Potrafisz odgadnąć to hasło? Nieliczni robią to w mniej niż minutę. Podpowiedź - kategoria to LITERATURA.

gf.png
fot. Koło fortuny, TVP