Oficjalnie potwierdzone: jest wniosek o ograniczenie 800 plus. Te rodziny mogą stracić prawo do świadczenia
Zbliżają się potężne zmiany w 800 plus. Prawo i Sprawiedliwość złożyło właśnie w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla wielu rodzin. Kogo dotkną zmiany? Wyjaśniamy.
Ogromne zainteresowanie porgramem 800 plus
Popularny program wprowadzony za rządów Prawa i Sprawiedliwości jest wsparciem dla rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Od stycznia 2024 roku wysokość świadczenia wynosi już nie 500 a 800 złotych.
Pieniądze wypłacane są po złożeniu odpowiedniego wniosku. Rodzice, opiekunowie, a także dyrektorzy domu pomocy społecznej, w którym przebywa dziecko, mogą złożyć dokumenty w sprawie przyznania 800 plus za pośrednictwem aplikacji mZUS, platformy PUE ZUS, portalu Emp@tia lub systemów bankowości elektronicznej. Elektroniczny system wnioskowania jest dużym ułatwieniem dla rodzin ze względu na to, że pozwala im na szybkie załatwienie formalności i uzyskanie wsparcia w przewidywalnym terminie.
Program cieszy się gigantycznym zainteresowaniem. W marcu 2024 roku, czyli zaledwie miesiąc po rozpoczęciu przyjmowania wniosków, ZUS chwalił się, że o świadczenie postarało się 2,5 mln rodziców, a objęło ono 3,9 mln dzieci. Wygląda jednak na to, że w najbliższym czasie część rodzin może stracić prawo do pieniędzy z programu.
ZOBACZ: Nie płacił abonamentu RTV. Trudno uwierzyć, ile z konta ściągnęła mu skarbówka
Prosty sposób, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, wystarczy włożyć to za grzejnik. Rachunki pójdą w dół Przepracował 44 lata. Niesłychane, jaką emeryturę co miesiąc wypłaca mu ZUSPolitycy zapowiadają zmiany w 800 plus
Do opinii publicznej trafiły właśnie informacje, że program 800 plus ma zostać zmieniony. Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało projekt nowelizacji, który ogranicza dostęp do świadczenia części rodzin. Do tej pory pieniądze przysługiwały każdemu, kto przebywa w Polsce z dzieckiem. Po zmianach już tak nie będzie. Kto na tym straci?
Te rodziny mogą nie dostać 800 plus. Jest wniosek nowelizacji ustawy
Nowela PiS zakłada, że 800 plus na dziecko będzie przysługiwało, jeśli rodzic pracuje w naszym kraju i tu płaci podatki. Dotyczy to przede wszystkim obywateli Ukrainy, którzy trafili do Polski w trakcie wojny z Rosją. Poinformował o tym w poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. “Złożyliśmy już w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy który ogranicza program 800 plus do tych rodzin, które po pierwsze pracują w naszym kraju, a po drugie płacą w Polsce podatki” - poinformował szef klubu PiS.
Tymczasem Paweł Szefernaker z PiS przekazał, iż jego partia chce, by nowe przepisy weszły w życie w jak najkrótszym terminie.
“Apelujemy o to, żeby jak najszybciej, nie ze względu na kampanię, bo mówimy o tym już od dłuższego czasu, tylko właśnie ze względu na potrzebę wejścia w nowy etap integracji uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce, wprowadzić to na najbliższym posiedzeniu Sejmu” - powiedział. Polityk dodał, że projekt przewiduje dwie przesłanki w kontekście wypłaty 800 plus dla obywateli Ukrainy: zatrudnienie w Polsce lub prowadzenie działalności gospodarczej oraz płacenie podatków w naszym kraju.
Projekt PiS ma być realizacją pomysłu Rafała Trzaskowskiego, dotyczącą wypłacania świadczenia tylko Ukraińcom, którzy pracują w Polsce. Kandydat na prezydenta wspominał o tym m.in. podczas niedawnego spotkania z wyborcami w Puńsku na Podlasiu. Z kolei Mariusz Błaszczak uważa, że słowa Trzaskowskiego to jedynie “zagrywka kampanijna”. Przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość w maju 2024 r. podczas prac nad projektem nowelizacji tzw. ustawy pomocowej złożyło poprawkę uzależniającą uzyskanie świadczenia 800 plus od złożenia wniosku o wydanie karty pobytu. Zaznaczył, że politycy KO zagłosowali wtedy przeciw wprowadzeniu zmian.