Rewolucja w L4 już wkrótce. Kluczowe zmiany w zwolnieniach lekarskich
Już niebawem Polacy powinni przygotować się na istotne zmiany w kwestiach zwolnień lekarskich. Dzięki nowelizacji osoba przebywająca na L4 będzie mogła m.in. wyjść z psem na spacer, czy zrobić zakupy. Na tym jednak nie koniec. Wiadomo od kiedy przełomowe zmiany wejdą w życie.
Ważne zmiany w kwestiach L4, przepisy będą bardziej łagodne
W rządzie trwają prace nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma niebawem trafić na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Co zmieni się już niebawem w przypadku przebywania na L4? Nowelizacja zakłada m.in. możliwość wykonywania pracy jeśli posiadamy dwie umowy o pracę. Jeśli lekarz stwierdzi, że przebywając na zwolnieniu lekarskim, jesteśmy w stanie wykonywać jedną z nich, będzie to możliwe.
Ta zmiana jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Na przykład pracodawca lekarza, który złamał palec i nie może operować, a może prowadzić wykłady na uczelni, nie będzie musiał płacić mu za jego nieobecność i tym samym zatrudniać innej osoby, która poprowadzi zajęcia. Z drugiej strony ten pracownik nie będzie tracił wynagrodzenia z obydwu miejsc, a jedynie tam, gdzie nie może wykonywać swojej pracy - tłumaczy w rozmowie z RMF FM Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
W tym przypadku kluczowa będzie jednak kwestia posiadania dwóch tytułów do ubezpieczeń społecznych.
Niesłychane, ile wyniosą 13. i 14. emerytura w 2025 roku, a jednak. Takie przelewy z ZUS dostaną seniorzyJeżeli mamy umowę o pracę i umowę o dzieło, to tytułem do ubezpieczeń społecznych jest umowa o pracę. W takim przypadku nie można, będąc na zwolnieniu z tytułu umowy o pracę, wykonywać pracy z tytułu umowy o dzieło, ponieważ mamy zakaz wykonywania pracy zarobkowej w trakcie zwolnień lekarskich - wyjaśnia Gajewski.
Podczas przebywania na L4 będzie można wyjść z psem na spacer
Nowelizacja przepisów w kwestii L4 nie wprowadzi możliwości powierzania pracownikom obowiązków w trakcie zwolnienia lekarskiego.
Zarówno teraz, jak i w przyszłości. To się nie zmieni - uspokaja wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim nie możemy podejmować pracy zarobkowej. Jak zapewniają przedstawiciele rządu, niebawem te przepisy zostaną nieco "zracjonalizowane".
ZOBACZ: Przepracował 44 lata. Niesłychane, jaką emeryturę co miesiąc wypłaca mu ZUS
Rewolucja w zwolnieniach lekarskich
Jeśli chodzi o podejmowanie pracy zarobkowej, to chcemy wprowadzić tzw. czynność incydentalną. Na przykład: jeśli ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i w pierwszym dniu zwolnienia podpisze jeszcze jedną fakturę, to po zmianie przepisów nie utraci zasiłku chorobowego - wyjaśnia.
Dzięki zmianom w kwestiach L4 niebawem przepisy nie będą już tak bardzo restrykcyjne, a osoba, która przebywa na zwolnieniu, będzie mogła zrobić zakupy, czy wyjść np. z psem na spacer.
Wyłączamy z tego zakazu czynności dnia codziennego. Jeśli ktoś w trakcie zwolnienia lekarskiego ktoś pójdzie zrobić zakupy, to nie utraci z tego powodu prawa do zasiłku chorobowego - zapewnia RMF FM wiceminister Sebastian Gajewski.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Sejm oraz podpisana przez prezydenta, zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2026 roku.
ZOBACZ: Nie płacił abonamentu RTV. Trudno uwierzyć, ile z konta ściągnęła mu skarbówka
Który z kierowców w tej sytuacji ma pierwszeństwo? Wielu popełnia błąd: