Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Zmiany w czternastej emeryturze. Nie wszyscy otrzymają dodatek
Maria Glinka
Maria Glinka 13.05.2022 09:15

Zmiany w czternastej emeryturze. Nie wszyscy otrzymają dodatek

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Wysokość czternastej emerytury znów będzie zależała od kwoty regularnego świadczenia. Jednak tym razem Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje zmienić limity. W rezultacie emeryci, których czternastka zostanie wyliczona na kwotę niższą niż 50 zł, nie otrzymają jej wcale.

W tym roku czternasta emerytura ma opiewać na 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. Resort rodziny i polityki społecznej zamierza bowiem zwolnić ten dodatek z podatku dochodowego.

Zmiany w wypłacie czternastej emerytury

Z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że czternasta emerytura zostanie wypłacona wraz z sierpniową emeryturą lub rentą. W ubiegłym roku seniorzy otrzymali dodatek w listopadzie.

To nie jedyne zmiany w wypłacie dodatku, które rozważa rząd. Choć w planach jest utrzymanie limitu emerytury lub renty uprawniającego do czternastej emerytury, to zasady mają być bardziej surowe.

Nie każdy dostanie senioralny dodatek

Osoby, które co miesiąc pobierają emeryturę lub rentę w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto, otrzymają czternastą emeryturę w pełnej wysokości (1217,98 zł na rękę). Im wyższa kwota regularnego świadczenia, tym niższy dodatek, ponieważ rząd po raz kolejny chce zastosować mechanizm "złotówka za złotówkę".

W rezultacie w zeszłym roku najniższa czternasta emerytura mogła wynieść 1 gr. Jednak tym razem rząd nie chce przyznawać tak niskich dodatków. "Fakt" nieoficjalnie ustalił, że powodem zmiany strategii mają być oszczędności.

W celu nieprzyznawania czternastych emerytur w groszowych wysokościach, w projekcie ustawy ma pojawić się zapis o minimalnej wysokości dodatku. Ma on wynosić 50 zł brutto, czyli około 45 zł netto.

Jeśli wyliczenia czternasta emerytura będzie wyliczona na niższą kwotę, to nie zostanie wypłacona wcale. W praktyce oznacza to, że dodatku nie otrzymają osoby, których emerytury lub renty są wyższe niż 4188,44 zł.

Program "50 minus". Dla kogo czternastka?

Zdaniem dr Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego będzie to program "50 minus dla seniora". - Dlaczego uznano, że akurat czternastki niższe niż 50 zł brutto nie zostaną wypłacone? Czy przygotowano kalkulacje? - zastanawiał się ekspert w rozmowie z "Faktem". Dodał, że "wypłata świadczeń to zadanie publiczne".

Podobnie jak w zeszłym roku czternasta emerytura ma być wypłacana z urzędu, co oznacza, że seniorzy nie muszą składać wniosków. Dodatek będzie należał się osobom, które na dzień 31 lipca 2022 r. będą posiadały prawo do jednego z długoterminowych świadczeń.

Na ten moment nic nie wskazuje na to, aby czternastki miałyby być wypłacane w kolejnych latach. W Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2023-2025 nie przewidziano takiego dodatku.

Jednak rząd już raz zmienił zdanie. W ubiegłym roku politycy wielokrotnie podkreślali, że czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe, a na początku tego roku ogłosili kolejną wypłatę dodatków.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: "Fakt", dziennik.pl