Goniec.pl
Ważne

pixabay.com, autor: icsilviu

15 marca wchodzą w życie ważne zmiany. Dotyczyć będą teleporad i korzystania z przychodni

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

15 marca wejdą w życie ważne zmiany, które zaczną obowiązywać na podstawie rozporządzenia wydanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zdecydowano o wprowadzeniu ograniczeń dotyczących teleporad i wizyt w przychodniach. Rząd chce zapobiega

Już jutro, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, wejdą w życie ważne zmiany w zakresie korzystania z teleporad oraz wizyt w przychodniach. Wszyscy powinni się z nimi zapoznać. 

15 marca zaczynają obowiązywać ważne zmiany. Dotyczą teleporad oraz wizyt w przychodniach

W poniedziałek 8 marca w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie, które zacznie obowiązywać od jutra. Mówi ono o ważnych zmianach w zakresie korzystania z teleporad oraz usług przychodni przez Polaków. Jego celem jest ograniczenie nadużyć, do jakich dochodziło w zakresie korzystania z porad udzielanych zdalnie.

Od jutra z teleporad nie będzie można korzystać w zakresie konsultacji dotyczących dzieci poniżej 6 roku życia. Wyjątkiem ma być jedynie sytuacja, w której kontrola jest przeprowadzana w przebiegu leczenia ustalonego po osobistym badaniu. To jednak jeszcze nie koniec zmian.

Osobiste badanie pacjenta będzie również wymagane, jeśli jest to osoba, która dopiero zapisuje się do przychodni lub zmaga się z przewlekłą chorobą i doszło u niej do nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Dodatkowo osobiste badanie będzie jedyną możliwością dla pacjenta z podejrzeniem choroby nowotworowej.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski twierdzi, że wprowadzenie powyższych zmian jest konieczne, żeby ograniczyć nadużywanie korzystania z teleporad, które według niego zdarzało się zbyt często w ostatnim czasie. 

- Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad. Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego - powiedział Niedzielski podczas konferencji z ostatniego piątku.

Do tej porady teleporady mogły być stosowane w każdej sytuacji, oprócz zgłoszenia dotyczącego dziecka poniżej 2 roku życia. Jutro jednak to się zmieni. Część Polaków jest bardzo niezadowolona z tego rozwiązania.

Szczególny sprzeciw wyrażają niektórzy rodzice dzieci poniżej 6 roku życia. Dziwią się, po co w ogóle mają narażać dodatkowo zdrowie swoje i pociech, aby stawić się w poradni z innymi chorymi. Nie podoba im się również to, że od teraz cały proces kontaktu z lekarzem, będzie wymagał od nich więcej czasu, którego przecież część z nich nie ma zbyt wiele.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

  • Test na koronawirusa z Biedronki. Co powie nam badanie serologiczne z dyskontu?

  • Majątek Daniela Obajtka. Łączna wartość jego nieruchomości powala

  • Lech Wałęsa opłakuje przyjaciela. Ogromna żałoba w rodzinie byłego prezydenta

Źródła: RadioZet, Webniusy

Podobne artykuły

Wiadomości

Wrocław: kierowca wjechał w ekipę sprzątającą po poprzednim wypadku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Anna Kornecka zdymisjonowana. Krytykowała Polski Ład

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rodzina Basi zdradziła jej ostatnie słowa przed tragiczną śmiercią

Czytaj więcej >

Wiadomości

Leżał pod szpitalem i krzyczał z bólu. Wcześniej nie chciano go przyjąć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jest reakcja resortu Zbigniewa Ziobry ws. decyzji NIK

Czytaj więcej >

Wiadomości

Minister Zdrowia zadecydował o obostrzeniach. Wiadomo, kiedy zostaną wprowadzone

Czytaj więcej >