Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nowa prognoza pogody mówi, co czeka Polaków w marcu
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.02.2024 17:27

Nowa prognoza pogody mówi, co czeka Polaków w marcu

zima
Goniec

W ostatnich dniach w związku z wirem polarnym synoptycy zachodnich mediów przewidywali jeszcze w marcu powrót prawdziwej zimy. Teraz jednak zdanie zmieniają, a według najnowszych doniesień, o powrót śnieżnej aury w najbliższym miesiącu może być trudno. Jakiej więc pogody się spodziewać?

Zachodni synoptycy zapowiadali w marcu powrót zimy

Jeszcze niedawno po prognozach, jakie przedstawiał m.in. ośrodek DWD, zachodnie media huczały o powrocie srogiej zimy w marcu. Mimo iż luty jest w Europie Środkowej wyjątkowo ciepły, to według zachodnich synoptyków przygotowywanie się do nadejścia wiosny miało być złudne. Średnia temperatura w lutym była wyższa od normy wieloletniej średnio o 2 stopnie Celsjusza. W marcu ten odchył miał być już bardzo mały, a to miało oznaczać powrót srogiej zimy w środkowej części Europy.

Niemiecki dziennik "Bild" jeszcze raz przyjrzał się prognozom pogody na zbliżające się miesiące, a o wyciągnięcie wniosków poprosił ekspertów. Ich wnioski wielu mogą zaskoczyć. 

Dr Maciej Socha: Będą łykać pigułkę "dzień po" jak dropsy? Przykro mi, że ktoś w taki sposób obraża polskie kobiety

Prognozy zupełnie inne od przewidywanych? W marcu będzie ciepło

Niemieccy eksperci z Donnerwetter.de i Wetter.net nie mają wątpliwości, że w marcu nie powinniśmy obawiać się powrotu srogiej zimy, a wręcz przeciwnie, bardzo sprzyjającej i ciepłej aury. Dominować mają temperatury na poziomie od 10 do 12 stopni Celsjusza. W niektórych rejonach - zwłaszcza górskich i nadmorskich - może pojawić się przelotny śnieg.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdaje się potwierdzać doniesienia z zachodnich mediów. Według polskich synoptyków znacznie cieplej w kraju zrobi się już pod koniec lutego. W centrum temperatury mogą sięgać do nawet 17 stopni Celsjusza. 

Pogoda na najbliższe dni. IMGW z alertami

Skąd takie rozbieżności w początkowych i późniejszych prognozach? Wszystko przez wir polarny, który przez część synoptyków miał zostać źle zinterpretowany, a jak podkreślają eksperci - jest on tylko jednym z wielu czynników, który wypływa na rzeczywistą pogodę.

Synoptycy z Donnerwetter.de i Wetter.net zaznaczją, że obecnie mamy do czynienia z najcieplejszą zimą od niemal 140 lat. Warto zaznaczyć, że taka aura ma zły wpływ na przyrodę i roślinność, mogąc zakłócić naturalny rytm życia roślin i zwierząt.

ZOBACZ: Nastolatki wyszły do szkoły i ślad po nich zaginął. Policja prosi o pomoc

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek 23 lutego ostrzeżenia przed silnym wiatrem w kilku południowych województwach. Dla części Dolnego Śląska i rejonów górskich ogłoszono również alerty w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu.

W woj. dolnośląskim w górach powyżej 800 m n.p.m. prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej około 10 cm - informuje IMGW.

Tagi: Pogoda