Zmiana czasu z letniego na zimowy. Wielu Polaków wciąż popełnia ten prosty błąd
Już niedługo ponownie przestawimy zegarki przechodząc z czasu letniego na zimowy. I choć większość naszych urządzeń automatycznie ustawi odpowiednią godzinę, to dla organizmu będzie to nieco większe wyzwanie. Dla niego bowiem najistotniejszy jest czas biologiczny, a nie urzędowy. Warto w związku z tym uniknąć kilku podstawowych błędów, które Polacy często popełniają. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę.
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2024
Najbliższa zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi już za nieco ponad dwa tygodnie - w nocy z 26 na 27 października. Wskazówki przestawimy o jedną pełną godzinę do tyłu z 3.00 na 2.00 w nocy i będziemy mogli pospać dłużej.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że perspektywa dłuższego odpoczynku nie jest tak pozytywna, jak mogłoby się wydawać. Dla wielu osób wiąże się to bowiem z negatywnymi skutkami dla zdrowia, bowiem zaburzony jest wówczas zegar biologiczny.
"Możliwe zrywanie dachów z budynków!". Pilny komunikat, mieszkańcy tych terenów są zagrożeniZmiana czasu wpływa negatywnie na zdrowie
Jak podkreśla w rozmowie z serwisem pulsmedycyny.pl prof. Irena Iskra-Golec, psycholożka z Uniwersytetu SWPS, zegar biologiczny reguluje okołodobową, rytmiczną zmienność intensywności przebiegu wszystkich procesów życiowych organizmów żywych.
“Naturalny cykl światło-ciemność, wyznaczany przez obrót Ziemi wokół własnej osi skutkujący cyklicznością dnia i nocy, nastawia zegar biologiczny człowieka” - tłumaczy psycholożka.
Zdaniem ekspertki dwukrotne przestawianie wskazówek zegarów w ciągu roku powoduje wiele niekorzystnych konsekwencji wynikających z zaburzenia związków pomiędzy czasem słonecznym, zegarowym i biologicznym człowieka. Możemy czuć się wtedy zmęczeni, mieć problemy ze snem oraz koncentracją.
Zanim nastąpi przystosowanie zegara biologicznego do nowego czasu, które u większości ludzi trwa zwykle do tygodnia, występuje wiele niekorzystnych konsekwencji dla szeroko rozumianego dobrostanu człowieka – stwierdza profesor Iskra-Golec.
Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwolą poradzić sobie ze zmianą czasu i uniknąć związanych z tym negatywnych konsekwencji.
Te błędy często popełniamy podczas zmiany czasu. Lepiej ich unikać
Zobacz: Zmiana czasu po raz ostatni? Szykuje się zdecydowany przełom
Jedną z najważniejszych wskazówek jest to, aby nie próbować zmieniać na siłę swojego zegara biologicznego i do wszystkiego przystosowywać się stopniowo. Jeśli po zmianie czasu obudzimy się o “starej godzinie”, to nie należy wówczas dosypiać i normalnie rozpocząć dzień. To pozwoli nam kłaść się około godziny wcześniej niż w porze letniej i lepiej wypocząć.
Jesienna i zimowa aura kusi, aby wieczór spędzić przed ekranem telewizora. Warto jednak pamiętać, że niebieskie światło z ekranów naszych odbiorników utrudnia zasypianie i może sprawić, że rytm dobowy rozreguluje się jeszcze bardziej. Można zatem w tym czasie postawić chociażby na książkę. Problemy ze snem mogą mieć również osoby, które na kolację spożywają ciężkostrawne posiłki. Może mieć to wpływ na późniejszą regenerację organizmu w czasie odpoczynku, dlatego najlepiej byłoby zjeść coś lekkiego.