Zmiana czasu po raz ostatni? Szykuje się zdecydowany przełom
Zmiana czasu to temat niemal od zawsze wywołujący niemałe kontrowersje. Już za kilkanaście dni Polakom znów przyjdzie przestawić zegarki o godzinę do tyłu. Pojawiają się głosy, że może być to ostatnia taka zmiana. Rząd zamierza podjąć stanowcze kroki w tej sprawie.
Zmiana czasu po raz ostatni?
Zmiana czasu i cykliczne przestawianie zegarków ma swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Nie da się ukryć, że niemal zawsze, gdy zbliża się ten nieuchronny termin, pojawiają się liczne pytania, czy zmiana czasu w ogóle ma sens? Być może niebawem nad tą sprawą pochyli się rząd. Koalicjanci przekonują, że decyzję w tej sprawie mogą zostać podjęte bardzo sprawnie.
Przypomnijmy, że najbliższa zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi już za kilkanaście dni, w nocy z 26 na 27 października. Wtedy cofamy zegarki o godzinę i śpimy nieco dłużej.
Nagle zaroiło się od radiowozów i policjantów w kominiarkach. Nie do wiary kogo zatrzymaliZmiana czasu z letniego na zimowy już niebawem
Zmiany czasu dokonujemy w Polsce dwa razy w ciągu roku. Od nocy z 26 na 27 października przez najbliższe pięć miesięcy obowiązywał będzie czas zimowy. 30 marca 2025 roku zegarki ponownie przestawimy, tym razem na czas letni.
Dyskusja nad sensem tego procederu trwa niemal od zawsze. Już wiele lat temu PSL proponował projekt, który zakładał radykalne zmiany w tej kwestii. Teraz pojawiają się głosy, że rząd może wrócić do tego tematu.
ZOBACZ: Ponad 6000 złotych dodatku do emerytury. Jeśli jesteś z tych roczników, możesz zacierać ręce
Zmiana czasu zostanie zniesiona? Jest głos z rządu
Zmiana czasu jest nieefektywna, nie wpływa dobrze ani na naszą kondycję, ani na gospodarkę. Powinna zostać zlikwidowana - tłumaczył w programie "Fakt Live" wiceminister klimatu Miłosz Motyka. - Po najbliższej zmianie czasu przyjdzie jeszcze jedna, na czas letni. I chcemy, by to ten czas był właściwy. Więc mamy nomen omen trochę czasu na dyskusję - dodawał.
Warto podkreślić, że do końca roku 2026 wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej obowiązują dotychczasowe ustalenia ws. czasu letniego, uregulowane dyrektywą, która nakłada na wszystkie państwa obowiązek zmiany czasu na letni w ostatnią niedzielę marca.