Goniec.pl
kulski

Twitter/Fundacja Kulskich

Zmarł Julian Eugeniusz Kulski

13 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

W nocy z czwartku na piątek zmarł w Waszyngtonie profesor Julian Eugeniusz Kulski. Był bohaterem Powstania Warszawskiego, architektem Banku Światowego, wykładowcą akademickim i autorytetem dla wielu pokoleń Polaków. Miał 92 lata.

Smutną wiadomość o odejściu bohatera przekazała za pośrednictwem Twittera Fundacja Kulskich. Profesora Juliana Eugeniusza Kulskiego pożegnał również ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, który zamieścił w sieci wpis z kondolencjami.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki podjął decyzję o podziale Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Julian Eugeniusz Kulski

- Wraz z pogrążoną w bólu rodziną i przyjaciółmi, z ogromnym żalem zawiadamiamy, iż dziś w nocy odszedł od nas — bohater Powstania Warszawskiego, architekt Banku Światowego, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet kilku pokoleń Polaków — napisali pracownicy Fundacji.

- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Juliana Kulskiego — wieloletniego mieszkańca Waszyngtonu, wielkiego patrioty, weterana II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, honorowego człowieka i mojego dobrego przyjaciela. Niech spoczywa w pokoju — czytamy na profilu Piotra Wilczka.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Julian Eugeniusz Kulski przyszedł na świat 3 marca 1929 roku w Warszawie. Został wychowany w kulcie polskich zrywów niepodległościowych. Był synem Juliana Spitosława Kulskiego, wiceprezydenta Warszawy. Szybko zaangażował się w walkę z niemieckim okupantem.

Początkowo włączył się w akcję małego sabotażu. W 1941 roku złożył przysięgę żołnierską i wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Wraz z Ludwikiem Bergerem przedostał się kilkakrotnie do getta, by rozmawiać z członkami żydowskiego podziemia.

Rok później został aresztowany przez gestapo. Uniknął Auschwitz tylko ze względu na swój młody wiek i pozycję ojca. Walczył w powstaniu warszawskim od chwili jego wybuchu. Należał do ugrupowania „Żywiciel”. Przypuszczał, że był najmłodszym jeńcem wojennym.

Jako piętnastolatek  trafił do obozu jenieckiego w Altengrabow w Saksonii. Na pięć dni przed wyzwoleniem obozu przez Armię Czerwoną uciekł, wskakując na ciężarówkę amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Anglicy przemycili go do Anglii.

W 1949 roku Julian Eugeniusz Kulski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył architekturę na Uniwersytecie Yale. Po zakończeniu studiów stał się bardzo cenionym architektem, jego projekty realizowano w trzydziestu krajach.

Tylko prawdziwi znawcy kulinarni osiągną wynik 10/10. Podejmiesz wyzwanie?

Pytanie 1 z 10

Ptifurki to:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje piosenkarz Łukasz Mojecki

  • Nie żyje Agnieszka Rogalska. Wiadomość przekazał burmistrz Wieliczki

  • Ryszard Terlecki potwierdził. "LexTVN" ma być dzisiaj uchwalona

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Edward Janiak

Wiadomości

Nie żyje biskup Edward Janiak

Czytaj więcej >
msza św.

Wiadomości

W najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce odbędzie się doroczne liczenie wiernych

Czytaj więcej >
Kulisy życia w seminarium

Wiadomości

Ksiądz pedofil Paweł Kania wyszedł z więzienia. Nie trafił do Gostynina z winy sądu

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Pijana 35-letnia olsztynianka opiekowała się czwórką dzieci. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Konferencja rzecznika rządu. Wśród spraw bieżących m.in. Rodzinne Kapitały Opiekuńcze

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podają się za pracowników banku. Wyłudzają pieniądze na "zdalny pulpit"

Czytaj więcej >