Zmarł Julian Eugeniusz Kulski

W nocy z czwartku na piątek zmarł w Waszyngtonie profesor Julian Eugeniusz Kulski. Był bohaterem Powstania Warszawskiego, architektem Banku Światowego, wykładowcą akademickim i autorytetem dla wielu pokoleń Polaków. Miał 92 lata.
Smutną wiadomość o odejściu bohatera przekazała za pośrednictwem Twittera Fundacja Kulskich. Profesora Juliana Eugeniusza Kulskiego pożegnał również ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, który zamieścił w sieci wpis z kondolencjami.
Nie żyje Julian Eugeniusz Kulski
- Wraz z pogrążoną w bólu rodziną i przyjaciółmi, z ogromnym żalem zawiadamiamy, iż dziś w nocy odszedł od nas — bohater Powstania Warszawskiego, architekt Banku Światowego, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet kilku pokoleń Polaków — napisali pracownicy Fundacji.
- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Juliana Kulskiego — wieloletniego mieszkańca Waszyngtonu, wielkiego patrioty, weterana II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, honorowego człowieka i mojego dobrego przyjaciela. Niech spoczywa w pokoju — czytamy na profilu Piotra Wilczka.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Julian Eugeniusz Kulski przyszedł na świat 3 marca 1929 roku w Warszawie. Został wychowany w kulcie polskich zrywów niepodległościowych. Był synem Juliana Spitosława Kulskiego, wiceprezydenta Warszawy. Szybko zaangażował się w walkę z niemieckim okupantem.
Początkowo włączył się w akcję małego sabotażu. W 1941 roku złożył przysięgę żołnierską i wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Wraz z Ludwikiem Bergerem przedostał się kilkakrotnie do getta, by rozmawiać z członkami żydowskiego podziemia. Rok później został aresztowany przez gestapo. Uniknął Auschwitz tylko ze względu na swój młody wiek i pozycję ojca. Walczył w powstaniu warszawskim od chwili jego wybuchu. Należał do ugrupowania „Żywiciel”. Przypuszczał, że był najmłodszym jeńcem wojennym.
Jako piętnastolatek trafił do obozu jenieckiego w Altengrabow w Saksonii. Na pięć dni przed wyzwoleniem obozu przez Armię Czerwoną uciekł, wskakując na ciężarówkę amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Anglicy przemycili go do Anglii.
W 1949 roku Julian Eugeniusz Kulski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył architekturę na Uniwersytecie Yale. Po zakończeniu studiów stał się bardzo cenionym architektem, jego projekty realizowano w trzydziestu krajach.
Wraz z pogrążoną w bólu rodziną i przyjaciółmi, z ogromnym żalem zawiadamiamy, iż wczoraj odszedł od nas prof. Julian Eugeniusz Kulski – bohater Powstania Warszawskiego, architekt Banku Światowego, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet kilku pokoleń Polaków. pic.twitter.com/UK1jDAhBhH
— Fundacja Kulskich (@FKulskich) August 13, 2021
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nie żyje Agnieszka Rogalska. Wiadomość przekazał burmistrz Wieliczki
Ryszard Terlecki potwierdził. "LexTVN" ma być dzisiaj uchwalona
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Twitter



































