Zmarł Julian Eugeniusz Kulski
W nocy z czwartku na piątek zmarł w Waszyngtonie profesor Julian Eugeniusz Kulski. Był bohaterem Powstania Warszawskiego, architektem Banku Światowego, wykładowcą akademickim i autorytetem dla wielu pokoleń Polaków. Miał 92 lata.
Smutną wiadomość o odejściu bohatera przekazała za pośrednictwem Twittera Fundacja Kulskich. Profesora Juliana Eugeniusza Kulskiego pożegnał również ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, który zamieścił w sieci wpis z kondolencjami.
Nie żyje Julian Eugeniusz Kulski
- Wraz z pogrążoną w bólu rodziną i przyjaciółmi, z ogromnym żalem zawiadamiamy, iż dziś w nocy odszedł od nas — bohater Powstania Warszawskiego, architekt Banku Światowego, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet kilku pokoleń Polaków — napisali pracownicy Fundacji.
- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Juliana Kulskiego — wieloletniego mieszkańca Waszyngtonu, wielkiego patrioty, weterana II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, honorowego człowieka i mojego dobrego przyjaciela. Niech spoczywa w pokoju — czytamy na profilu Piotra Wilczka.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Julian Eugeniusz Kulski przyszedł na świat 3 marca 1929 roku w Warszawie. Został wychowany w kulcie polskich zrywów niepodległościowych. Był synem Juliana Spitosława Kulskiego, wiceprezydenta Warszawy. Szybko zaangażował się w walkę z niemieckim okupantem.
Początkowo włączył się w akcję małego sabotażu. W 1941 roku złożył przysięgę żołnierską i wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Wraz z Ludwikiem Bergerem przedostał się kilkakrotnie do getta, by rozmawiać z członkami żydowskiego podziemia. Rok później został aresztowany przez gestapo. Uniknął Auschwitz tylko ze względu na swój młody wiek i pozycję ojca. Walczył w powstaniu warszawskim od chwili jego wybuchu. Należał do ugrupowania „Żywiciel”. Przypuszczał, że był najmłodszym jeńcem wojennym.
Jako piętnastolatek trafił do obozu jenieckiego w Altengrabow w Saksonii. Na pięć dni przed wyzwoleniem obozu przez Armię Czerwoną uciekł, wskakując na ciężarówkę amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Anglicy przemycili go do Anglii.
W 1949 roku Julian Eugeniusz Kulski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył architekturę na Uniwersytecie Yale. Po zakończeniu studiów stał się bardzo cenionym architektem, jego projekty realizowano w trzydziestu krajach.
Wraz z pogrążoną w bólu rodziną i przyjaciółmi, z ogromnym żalem zawiadamiamy, iż wczoraj odszedł od nas prof. Julian Eugeniusz Kulski – bohater Powstania Warszawskiego, architekt Banku Światowego, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet kilku pokoleń Polaków. pic.twitter.com/UK1jDAhBhH
— Fundacja Kulskich (@FKulskich) August 13, 2021
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nie żyje Agnieszka Rogalska. Wiadomość przekazał burmistrz Wieliczki
Ryszard Terlecki potwierdził. "LexTVN" ma być dzisiaj uchwalona
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Twitter