Zapukają do drzwi niektórych Polaków. Sprawdzą, czy zapłacili konkretny podatek
Do zapłaty podatku od deszczu, inaczej zwanego opłatą deszczową, zobowiązani są niektórzy właściciele nieruchomości. Nie każdy jednak wie o istnieniu tego obowiązku. Tymczasem urzędy gmin zamierzają ścigać właścicieli, którzy przez lata zapominali o tej opłacie. Chodzi o zaległości sięgające pięciu lat. Kto powinien zapłacić podatek od deszczu i ile on wynosi?
Czym jest podatek od deszczu?
Podatek od deszczu to opłata, którą uiszcza się za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej wynikające ze zbudowania obiektu o dużej powierzchni. Pisząc prościej, uregulować muszą ją właściciele tych obiektów, których powierzchnia skutkuje zabetonowaniem dużych obszarów. Obowiązuje ona od 2018 roku i mówi o tym art. 261 ust. 1 Prawa Wodnego.
- Opłatę za usługi wodne uiszcza się także za: zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m² robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.
"Chłopaki do wzięcia". Ryszard "Szczena" Dąbrowski zostanie bezdomny? Jego dom nagle zniknąłKogo dotyczy i ile wynosi opłata deszczowa?
Podatek od deszczu dotyczy obiektów o powierzchni ponad 3500 m kwadratowych. Nie muszą martwić się więc właściciele domów jednorodzinnych. Obowiązek uiszczenia opłaty ciążyć będzie na właścicielach parkingów, sklepów wielkogabarytowych, magazynów, placów, dużych zakładów produkcyjnych, a także dróg niepublicznych. Znaczna część takich osób nie zdaje sobie jednak sprawy z konieczności zapłaty podatku. Ich zaległości sięgać mogą nawet kilku lat.
Podatek od deszczu jest zależny od powierzchni obiektu, którego dotyczy. Wynosi on od 10 groszy do 1 zł za metr kwadratowy rocznie. Kwota ta zależna jest od obecności zbiorników retencyjnych na terenie obiektu.
Nieopłacenie podatku nie wiąże się z karą, natomiast urzędy gmin mogą domagać się zapłacenia całego zaległego podatku aż do 5 lat wstecz. W takim przypadku liczyć trzeba się również z odsetkami. Z racji braku pieniędzy w gminnych kasach część urzędów już zapowiedziała kontrole dotyczące płacenia podatku od deszczu.
Sposoby na zmniejszenie opłaty deszczowej
Opłata deszczowa w zależności od powierzchni obiektu może wiązać się ze sporym wydatkiem. Istnieją jednak sposoby, aby ją zmniejszyć. Skuteczna będzie: budowa na terenie urządzenia małej retencji, zakup zbiornika na deszczówkę, przyłączenie do zabudowanej działki innych, niezabudowanych terenów oraz objęcie ich jedną księgą wieczystą, a także przyłączenie obiektu do kanalizacji gminnej.
Źródło: wydarzenia.interia.pl