Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Wymowny gest króla Karola III. Pierwszy krok do przekazania władzy Williamowi
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.05.2024 10:52

Wymowny gest króla Karola III. Pierwszy krok do przekazania władzy Williamowi

król Karol książę William
Fot. X/KensingtonRoyal

Karol III dopiero co wrócił do wykonywania swoich królewskich obowiązków po tym, jak ogłosił przerwę związaną z leczeniem nowotworu. Poddani niezmiennie martwią się jednak o swojego monarchę, a plotki na temat jego ewentualnego ustąpienia z tronu wcale nie cichną. Gdyby do niego doszło, naturalnym byłoby, że obowiązki króla przejąłby książę William. Ten właśnie doczekał się od ojca znaczącego gestu, mogącego świadczyć o przygotowaniach do przekazania władzy.

Król Karol III wraca do obowiązków. Pierwszy krok do przekazania władzy Williamowi

Król Karol III od zawsze bardzo cenił zdolności przywódcze swojego starszego syna i widział w nim godnego następcę tronu, w przeciwieństwie do wywołującego liczne skandale i krnąbrnego Harry'ego. Różnica w traktowaniu obu synów pogłębiła się jeszcze bardziej po tym, jak młodszy z braci Windsorów ożenił się z rozwiedzioną amerykańską aktorką Meghan Markle. Teraz konflikt jest już tak zaogniony, że na jego zażegnanie brak jakichkolwiek perspektyw.

Plotki na temat kolejnych rozdziałów sporu nie cichną, zwłaszcza że w ostatnim czasie, tuż po powrocie do udziału w życiu publicznym, Karol znalazł czas na spotkanie z Williamem, lekceważąc przebywającego w tym czasie w Londynie drugiego syna. 13 maja król i jego następca odwiedzili Centrum Lotnictwa Wojskowego w Middle Wallop. Doszło tam do historycznej chwili.

Masz taki dokument z PRL? Możesz dostać nawet 26 tys. zł

Książę William otrzymał nowe stanowisko

Jak podają brytyjskie media, Karol i William pojawili się w Middle Wallop po to, by król mógł mianować swojego starszego syna pułkownikiem korpusu lotniczego armii. Co istotne, podobną funkcję 32 lata objął sam Karol. Nie sposób więc nie odnieść wrażenia, że William dokładnie idzie w jego ślady i jest przygotowywany do najważniejszej roli w życiu.

Podczas ceremonii monarcha pochwalił ponadto syna za to, że jest dobrym pilotem helikopterów, nie wspominając ani słowa o księciu Harrym. Teraz William jest szefem młodszego brata, który służył m.in. w 662. Dywizjonie w Afganistanie.

Książę Harry w Londynie. Król nie chciał się z nim spotkać

Wizyta księcia Harry'ego w Londynie związana jest z 10-leciem igrzysk sportowych Invictus Games, które to są dla niego bardzo ważne. Wiele osób oczekiwało, że skoro Harry tak rzadko pojawia się w Wielkiej Brytanii, gdy już do niej zawitał, na pewno spotka się z ojcem. Jak widać, Karol miał inne zajęcia.

Decyzja monarchy o zignorowaniu syna odbiła się na Wyspach szerokim echem, zwłaszcza, że gdy Harry wycofał się życia królewskiego, spekulowano, że na otarcie łez otrzyma chociaż dowództwo nad wspomnianym pułkiem.

Źródło: Daily Mail, Fakt