Wydał majątek na fotowoltaikę i pompę ciepła. Niesłychane, jaki dostał rachunek

Inwestowanie w fotowoltaikę i pompy ciepła ma w przyszłości zaowocować niższymi rachunkami, a do tego byciem bardziej eko. Niestety, rzeczywistość może być zgoła inna. Z Polski napływają kolejne doniesienia o rachunkach grozy m.in. za pompy ciepła. Należy do nich historia pana Zdzisława, który po wydaniu oszczędności życia na inwestycję zobaczył zaskakującą kwotę na rozliczeniu. Trudno uwierzyć, ile musi teraz zapłacić.
Rachunek grozy za fotowoltaikę i pompę ciepła
Trudno uwierzyć, ile musi zapłacić mężczyzna z Pleszewa, który poszukując oszczędności zdecydował się na zamontowanie pompy ciepła i fotowoltaiki. Temat tego rodzaju sprzętu wciąż wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ dla wielu gospodarstw domowych miał on stanowić wielkie ułatwienie w zmniejszaniu kosztów. Historia pana Zdzisława pokazuje jednak coś zupełnie innego.
ZOBACZ: Zacznie się już 1 lutego. Bez tego ZUS nie wypłaci pieniędzy na dziecko
Trudno uwierzyć, jak rachunek otrzymał pan Zdzisław po zamontowaniu fotowoltaiki
Część Polaków narzeka na fotowoltaikę i pompy ciepła, a jednak ich popularność nie maleje. Montaż tych sprzętów miał być dla wielu gospodarstw domowych sposobem na wielkie oszczędności, jednak po czasie często okazywał się wiązać ze sporym rozczarowaniem. Ten zazwyczaj sprowadzał się do zaskakująco wysokich rachunków. Przykładem jest pan Zdzisław, emeryt z Pleszewa, który postanowił podzielić się swoją historią po rozczarowaniu kosztami takiej inwestycji dla portalu kb.pl.
ZOBACZ: Pieniądze na WOŚP można odliczyć od podatku. Trzeba spełnić konkretne warunki
Zainwestował w fotowoltaikę i pompę ciepła. Taki rachunek dostał
Historia pana Zdzisława to przestroga dla osób rozważających inwestycję w fotowoltaikę i pompy ciepła. Wielkie zainteresowanie drugim z tych sprzętów w ostatnich latach wynikało przede wszystkim z wielu rządowych zachęt. Do inwestycji nakłaniano, oferując programy dotacyjne i wsparcie, takie jak programy Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Inwestycja w pompę ciepła miała być bardziej opłacalna dla portfeli Polaków, a dodatkowo ekologiczna. Rząd zachęcał więc do wymiany starych, nieefektywnych kotłów, tzw. kopciuchów, a jak wskazuje portal money.pl, w 2022 r. Polska była na ósmym miejscu wśród państw Unii Europejskiej pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na tysiąc gospodarstw domowych.
Użytkownicy decydują się na fotowoltaikę z podobnych powodów. Głównie chodzi tu o aspekty ekonomiczne, ekologiczne i praktyczne. Panele słoneczne pozwalają na produkcję własnej energii, co obniża wysokość rachunków. W Polsce, gdzie ceny energii rosną w zatrważającym tempie, takie rozwiązanie wydaje się być wręcz zbawienne. Doświadczenia pana Zdzisława zdają się temu jednak zdecydowanie przeczyć.
Emeryt z Pleszewa, skuszony obietnicami oszczędności i wielkich dofinansowań, wydał swoje oszczędności życia na instalację paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła. Wkrótce potem pojawiły się jednak schody. Wszystko przez to, że dotacje z programu "Czyste Powietrze" objęły wyłącznie zakup pompy ciepła, a jednym z warunków otrzymania wsparcia było usunięcie starego pieca, tzw. kopciucha. Ponadto fotowoltaika nie została objęta dofinansowaniem, co już na początku podniosło koszty inwestycji.
Wkrótce potem na seniora spadł kolejny, finansowy cios w postaci pierwszego rachunku za prąd. Sięgnął on kwoty dwóch tysięcy złotych. Nie ma wątpliwości co do tego, że dla osoby żyjącej z niskiej emerytury stało się poważnym obciążeniem. W obliczu takiego kosztu pan Zdzisław został zmuszony do radykalnych oszczędności, np. rezygnacji z korzystania z czajnika elektrycznego czy piekarnika. Utrzymywał temperaturę w domu w wysokości kilkunastu stopni. Jak wskazuje kb.pl, brak możliwości dogrzewania domu starym piecem dodatkowo pogłębił jego trudności finansowe.
Jaka jest przyczyna takiej sytuacji? Wielkie znaczenie w przypadku pana Zdzisława miał sam wybór sprzętu. Za sprawą niewłaściwie dobranej pompy ciepła pobierane było znacznie więcej energii, niż była w stanie zapewnić fotowoltaika. Wybór pompy ciepła czy fotowoltaiki ma ogromne znaczenie, na co wskazywał prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Paweł Lachman w rozmowie z serwisem smoglab.pl. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że gigantyczne rachunki mogą wynikać ze złego doboru i montażu urządzenia.
W normalnych sytuacjach nie powinny się zdarzyć. Źle zamontowane i źle dobrane urządzenia to jest coś, co nas bardzo interesuje jako branżę. My jako stowarzyszenie wydaliśmy kompleksowe wytyczne dotyczące prawidłowego montażu. Mamy system szkoleń dla instalatorów. Wprowadziliśmy znaki jakości dla pomp ciepła – powiedział.
Dodatkowym utrudnieniem dla pana Zdzisława był niekorzystny system rozliczania dla prosumentów, który zmniejszył opłacalność instalacji paneli słonecznych.
Czułem się oszukany i postawiony pod ścianą – powiedział senior.
Emeryt mierzy się obecnie z konsekwencjami inwestycji, która poskutkować wielkimi oszczędnościami. Niestety, wiele osób naraża się na podobną sytuację.
Jakie są najczęstsze błędy w użytkowaniu pomp ciepła? Eksperci wskazują m.in. na nieprawidłową konfigurację krzywej grzewczej, ponieważ kluczowe jest dostosowanie temperatury wody grzewczej do rzeczywistych potrzeb. ”Grzechem” użytkowników pomp ciepła jest także lekceważenie konserwacji. Regularne czyszczenie filtrów i sprawdzanie stanu technicznego pompy pozwala na uniknięcie spadków wydajności. Na duże koszty może przełożyć się także niedostateczna izolacja budynku, ponieważ nawet najbardziej efektywna pompa ciepła nie poradzi sobie z ogrzewaniem domu, który traci dużo ciepła przez ściany, dach lub okna.





































