Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Pieniądze na WOŚP można odliczyć od podatku. Trzeba spełnić konkretne warunki
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 26.01.2025 10:37

Pieniądze na WOŚP można odliczyć od podatku. Trzeba spełnić konkretne warunki

Jurek Owsiak
Fot. Pawel Wodzynski/East News

W niedzielę, 26 stycznia rusza 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a w związku z tym, jak co roku, miliony Polaków biorą udział w wielkiej zbiórce fundacji Jurka Owsiaka. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że przekazaną darowiznę można odliczyć od podatku. Trzeba spełnić jednak konkretne warunki. Jakie? Już wyjaśniamy.

Datek na WOŚP odliczysz od podatku

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął się w niedzielę, 26 stycznia. Mottem akcji jest "Gramy na zdrowie!", a motywem przewodnim bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych. W tym roku celem zbiórki jest onkologia i hematologia dziecięca. Podczas ostatniej edycji imprezy zbierano pieniądze na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Zebrano wówczas rekordową sumę - blisko 282 miliony złotych. Organizatorzy chcą jednak pobić ten wynik i od wielu dni zachęcają do wpłat. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, ze datki na WOŚP można odliczyć od podatku. Jak to zrobić?

Dalsza część artykuły pod zdjęciem.

KAPIF_oryginal_K1184758F.jpg

Tyle wynoszą emerytury księży w Polsce. Kwoty przyprawiają o zawrót głowy Tak można zwiększyć swoją 13. i 14. emeryturę. ZUS właśnie ujawnił prosty chwyt, nie każdy skorzysta

Przekazujesz pieniądze na WOŚP? Możesz je odliczyć od podatku

WOŚP 2025 gra dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii. Dzięki zebranym środkom możliwy będzie zakup najnowszego sprzętu diagnostycznego, który pomoże lekarzom w walce z nowotworami i innymi ciężkimi chorobami hematologicznymi u dzieci.

ZOBACZ: Jurek Owsiak wydał nagłe oświadczenie, zmiażdżył TV Republika. Mówi o tym cała Polska

Wygląda na to, że jak co roku impreza Jurka Owsiaka cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Konto fundacji na oficjalnej stronie WOŚP pokazuje 42 658 423 zł (stan na godzinę 9:15). Polacy nie szczędzą grosza i ochoczo przelewają datki, aby ratować zdrowie najmłodszych. Warto jednak wiedzieć, że osoby, które decydują się wesprzeć WOŚP, mogą odliczyć od podatku przekazaną kwotę. Trzeba spełnić jednak konkretne warunki.

Darowiznę na WOŚP można odliczyć od podatku. Jak to zrobić?

"WOŚP jest podmiotem realizującym działalność pożytku publicznego, a więc zgodnie z art. 26. Ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych darowiznę przekazaną na WOŚP można odliczyć od podstawy opodatkowania" - poinformował w rozmowie z portalem tvn24.pl Piotr Hanuszewski, starszy menedżer w zespole do spraw PIT w KPMG w Polsce.

Ekspert podkreśla jednak, że konieczne jest “zachowanie odpowiednich warunków”, bowiem “nie każdy rodzaj wsparcia WOŚP będzie przy tym pozwalał na pomniejszenie podstawy”. Podstawą do odliczenia jest dowód wpłaty, czyli potwierdzenie przelewu na konto Fundacji. "Potwierdzeniem dokonania darowizny będzie bankowe potwierdzenie przelewu. Tytuł przelewu powinien uwzględniać określenie 'darowizna', aby nie było wątpliwości co do charakteru dokonanej płatności. Powinien również zawierać datę, dane darczyńcy, obdarowanego oraz kwotę darowizny" - tłumaczy Piotr Hanuszewski.

Według przepisów, odliczeniu podlega pełna kwota darowizny na WOŚP, ale jednocześnie łączna kwota odliczonych darowizn w zeznaniu podatkowym nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. "Co więcej, limit 6 proc. jest wspólny dla różnego rodzaju darowizn – darowizny na cele pożytku publicznego, cele kultu religijnego, cele krwiodawstwa itd." - dodaje ekspert.

ZOBACZ: Miarka się przebrała. Katarzyna Dowbor stanowcza jak nigdy, poszło o Owsiaka

Warto wiedzieć, że odliczeniu podlega nie tylko zwykły przelew na konto WOŚP, ale także wpłaty dokonane przez eSkarbonkę. “Darczyńca musi przy tym posiadać odpowiednie potwierdzenie, pozwalające na określenie kwoty darowizny, osoby darczyńcy oraz obdarowanego oraz celu darowizny” - powiedział specjalista z KPMG.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie wpłaty na fundację Jurka Owsiaka można odliczyć od podatku. Chodzi w tym wypadku o datki, które trafiają do puszki. 

Darowizny pieniężne podlegają odliczeniu wyłącznie w przypadku formy bezgotówkowej. Ponadto takie wpłaty (do puszki - red.) są anonimowe, a darczyńca nie posiada dowodu wpłaty. Wynika to z faktu, że co do zasady wpłata przez licytującego jest de facto zapłatą za określony towar bądź usługę, a więc nie stanowi darowizny, którą możemy odliczyć - tłumaczy Piotr Hanuszewski.

Istnieją jednak pewne wyjątki. Mowa o sytuacjach, w których np. “wylicytowany przedmiot dalej pozostaje własnością osoby, która wystawiła go na aukcje, więc licytujący nie uzyskuje żadnego przysporzenia w zamian za wpłaconą kwotę. Zatem w przypadku aukcji brak jest jednoznacznej odpowiedzi, każdy przypadek powinien podlegać odrębnej analizie” - stwierdził specjalista.

Jak zatem odliczyć darowiznę na WOŚP 2025? Będzie można to zrobić w kolejnym zeznaniu podatkowym. “Odliczenia dokonujemy w zeznaniu podatkowym za rok, w którym dokonano wpłaty. Darowizny na WOŚP dokonane w styczniu 2025 roku będą podlegały odliczeniu w rozliczeniu za 2025 rok, składanym do końca kwietnia 2026 roku” - wyjaśnia Hanuszewski. Darowizny, tak jak wiele innych odliczeń od dochodu lub podatku, podlegają wykazaniu w załączniku PIT/O do formularza PIT-37/PIT-36/PIT-28. “W PIT/O należy wskazać nazwę obdarowanego podmiotu oraz kwotę odliczenia. Łączną kwotę wykazanych odliczeń w załączniku PIT/O należy przenieść do odpowiedniego pola w zeznaniu podatkowym i uwzględnić przy obliczaniu podstawy opodatkowania” - dodaje.