Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wyciek tajnych arkuszy przed maturą 2023? CKE alarmuje, w sieci zrobiło się gorąco
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 29.04.2023 11:21

Wyciek tajnych arkuszy przed maturą 2023? CKE alarmuje, w sieci zrobiło się gorąco

arkusz maturalny
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Na kilka dni przed maturą 2023, jak co roku, w sieci mnóstwo jest informacji o "tajnych arkuszach" oraz ujawnionych odpowiedziach na pytania. Jak potwierdza Google Trends, "przecieki" to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w internecie przed maturami. Ostrzegamy, że znalezione w sieci "przecieki" to najprawdopodobniej oszustwa…

Matura 2023. Maturzyści mogą paść ofiarą oszustów

"Przecieki" to przed maturą 2023 jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w sieci. Na chwilę przed startem najważniejszego egzaminu w życiu, zestresowani uczniowie szukają ratunku w internecie. W rzeczywistości czeka na nich duże zagrożenie, w postaci czyhających oszustów.

- Jak coś, to mam klucz na polski podstawowy. Niby nic dużego, ale parę punktów można ogarnąć za darmo - czytamy w komunikacie dotyczącym przecieków, który pojawił się w serwisie Wykop przed maturą z języka polskiego. Należy uważać na "tajne arkusze", które rzekomo otrzymamy po wysłaniu SMS-a. Oszuści wykorzystują ten sposób do wyłudzenia pieniędzy. Po kliknięciu w link na komputerze może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie. 

Skandal na pogrzebie w polskim mieście. Chcieli pochować złą osobę

Matura 2023. Uwaga na "przecieki" w sieci!

"Wołam wszystkich zainteresowanych maturą i wynikami. Wyniki będą zakodowane. Być może zdążę przygotować odpowiedzi. Tylko dla osób, które zaczną obserwować przed 4 maja. Tematy będą w nocy o 2-3. Gotowe odpowiedzi będą przed godziną 7 rano" - napisano w jednym z wpisów. "Jeśli ktoś chce uzyskać dostęp do TAJNYCH arkuszy maturalnych proszę o wiadomość na priv. Postaram się jak najszybciej zweryfikować użytkownika i pomóc mu zdobyć papiery" - czytamy w kolejnym. 

Maturzyści, nie dajcie się nabrać. Matura bardzo często wykorzystywana jest przez oszustów do przesyłania treści, które nie są darmowe. Zazwyczaj wysyłka "tajnych arkuszy" uzależniona jest od wysłania SMS-a. W takich przypadkach numer ucznia zostaje umieszczony na tzw. liście subskrybentów, a z jego konta regularnie mogą być pobierane pieniądze. W innych sytuacjach maturzyści otrzymują podejrzany link, po którego kliknięciu na ich komputerze może zostać zainstalowany wirus. 

Matura 2023. Szef CKE informuje o dodatkowych zabezpieczeniach

Do corocznie występującego problemu odniósł się szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. - W tym roku przeprowadzimy losowy monitoring szkół i zwiększymy liczbę obserwatorów egzaminów. W wybranych paczkach z arkuszami będą też specjalne lokalizatory. Ale żadna elektronika nie zastąpi ludzkiej uczciwości – podkreślał w rozmowie z RadioZET.pl. 

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl