Goniec.pl
Wali

Twitter/NEXTA

Wybitny snajper jest już w Ukrainie. Będzie walczył przeciwko Rosji

10 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Znany kanadyjski snajper przybył na Ukrainę, gdzie razem z kolegami zasili szeregi powołanego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Legionu Międzynarodowego. - Ludzie są bombardowani, ponieważ chcą być Europejczykami, a nie Rosjanami - ocenił weteran wojen w Afganistanie i Iraku.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił pod koniec lutego, że stworzy międzynarodowy legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy. Do Międzynarodowego Batalionu Ukrainy wciąż dołączają ochotnicy z różnych krajów, a wśród nich Wali - popularny snajper z Kanady.

Wybitny snajper walczy dla Ukrainy

Kanadyjski snajper, oceniany jako jeden z najlepszych w swoim fachu, jest już w Ukrainie. Jak powiedział, największe wrażenie podczas przekraczania przejścia z Polską zrobiły na nim liczba uchodźców oraz samochodów, które uciekinierzy pozostawili przed granicą.

Doradca prezydenta Ukrainy ujawnił, że zamachów na życie Wołodymyra Zełenskiego było już kilkanaście

Doradca prezydenta Ukrainy ujawnia liczbę zamachów na jego życie

CZYTAJ DALEJ

Pytany przez kanadyjską stację CBC o powody swojej decyzji, Wali oświadczył, że chce po prostu pomóc. Dodał przy tym, że na ludzi spadają bomby tylko dlatego, że "chcą być Europejczykami, a nie Rosjanami".

Aby przystąpić do wojsk obrony terytorialnej Ukrainy, Kanadyjczyk musiał podpisać trzyletni kontrakt ze stroną ukraińską. Dla wielu ochotników jest to problem, gdyż nie chcą oni na tak długo wiązać się poważną umową z naszym wschodnim sąsiadem.

Wali nie wahał się jednak. Być może skłoniło go do tego tłumaczenie cywilnego doradcy dowódcy ukraińskich sił specjalnych i jednostek obrony terytorialnej, który powiedział, że umowy są niezbędne, aby uzyskać pełną ochronę prawną i korzyści, jakie może zaoferować rząd w Kijowie.

Legion Międzynarodowy coraz liczniejszy

Wśród zgłaszających się do ukraińskiej armii jest wielu obywateli Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Gruzji. Są także Polacy, Brytyjczycy i inne nacje. Z Walim do Ukrainy przybyło trzech innych kolegów, także byłych żołnierzy, którzy zostali ciepło przyjęci przez Ukraińców.

Byli bardzo szczęśliwi, że jesteśmy z nimi. To tak, jakbyśmy od razu stali się przyjaciółmi – przyznał. – Ukraińcy nie zasługują na to, co się dzieje – dodał były snajper. 

Dla legendarnego wojskowego decyzja o wyruszeniu na Ukrainę była oczywista, choć duże wątpliwości miała jego małżonka. Zasilenie szeregów ukraińskiego WOT to dla niego zmiana, którą rozpatruje tylko w pozytywnych aspektach.

Tydzień temu programowałem. Teraz chwytam pociski przeciwczołgowe w magazynie, żeby zabijać ludzi. Taka jest teraz moja rzeczywistość – powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Wcześniej Wali walczył w Iraku i Afganistanie. Wśród swoich osiągnięć ma zneutralizowanie celu znajdującego się w odległości 3540 m. Pomagał też Kurdom w walce z Państwem Islamskim.

Polscy fani Aleksandra Domogarowa grającego Bohuna w "Ogniem i mieczem" z pewnością będą wstrząśnięci. Nikt nie spodziewał się, że rosyjski aktor w tak dosadny sposób wypowie się na temat wojny w Ukrainie. Kliknij "Dalej", by dowiedzieć się więcej / fot. "Ogniem i mieczem", reż. Jerzy Hoffman, Zodiak Jerzy Hoffman Film Production Sp. z o.o./Syrena EG, 1999.

Grał Bohuna w "Ogniem i mieczem", teraz mówi o wojnie. Fani mogą się oburzyć

Polska fanka zaapelowała do odtwórcy roli Bohuna z "Ogniem i mieczem", Aleksandra Domogarowa, o powstrzymanie działań Władimira Putina w Ukrainie. Odpowiedź aktora zaskakuje i wywołuje ogromny niesmak.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Onet

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Władimir Putin jasno określił cele wojny w Ukrainie. Kreml kończy z kłamstwem o "denazyfikacji"

Wiadomości

Władimir Putin jasno określił cele wojny w Ukrainie. Kreml kończy z kłamstwem o "denazyfikacji"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny pożar na przedmieściach Moskwy. Płonie centrum handlowe, Putin na poważny problem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe fakty ws. zabójstwa kobiety w Sochaczewie. Koniec obławy, policja znalazła ciało

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w oburzający sposób uderzył w Tuska. "Przedstawi się jako kobieta"

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Wiceminister sprawiedliwości: "Kara śmierci? Jestem za". Duda podpisał nowelizację KK

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kierowcy muszą uważać. Mandaty nawet do 3000 zł za niedopełnienie obowiązku zimą

Czytaj więcej >