Goniec.pl
Putin Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Putin Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Wojna w Ukrainie. Putin nie spodziewał się takich sankcji. „Zabolały i będą boleć jeszcze bardziej”

5 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

- Sankcje wobec Rosji są jak wypowiedzenie nam wojny - powiedział w sobotę, 5 marca, prezydent Władimir Putin. Zdaniem Mariusza Marszałkowskiego, eksperta ds. wschodnich, analityka BiznesAlert, ta wypowiedź świadczy o ich skuteczności. Sankcje nałożone przez Zachód są dla Putina bardzo bolesne.

Sankcje uderzają w gospodarkę Rosji. Do tego stopnia, że możliwy jest najgorszy od dziesięcioleci kryzys, a sam kraj stanie się biedniejszy od Urugwaju,

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Wojna w Ukrainie. Władimir Putin porównał zachodnie sankcje do wypowiedzenia wojny

Władimir Putin spotkał się w sobotę 5 marca z pracownikami rosyjskich linii lotniczych. Lotnictwo cywilne było jednym z pierwszych sektorów gospodarki, w które uderzyły zachodnie sankcje. Wszystko z powodu zamknięcia przez większość państw europejskich (oraz m.in. Stany Zjednoczone) przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów - również cywilnych.

Prezydent Rosji podjął się przy okazji próby wytłumaczenia Rosjanom, dlaczego prowadzona w Ukrainie wojna była konieczna. Polityk ograniczył się jednak wyłącznie do powtórzenia propagandowych haseł i powiedział m.in. że „Rosja musiała bronić rosyjskojęzycznych mieszkańców wschodniej Ukrainy oraz własnych interesów".

Putin Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Wojna w Ukrainie. Mocne słowa Putina o sankcjach. „Przypominają wypowiedzenie wojny”

CZYTAJ DALEJ

Pytany o komentarz do słów rosyjskiego dyktatora, Mariusz Marszałkowski nie ma wątpliwości, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosję osiągnęły zamierzony efekt.

- Sankcje zdecydowanie zabolały i będą boleć jeszcze bardziej. Rosja nie była przygotowana na taką siłę rażenia. Spodziewano się co prawda różnych ograniczeń w handlu, np. w eksporcie dóbr podwójnego zastosowania czy uderzenia w elementy nowszej technologii, ale nie spodziewano się, że większość banków zostanie odcięta od systemu SWIFT. Nie spodziewano się też, że Niemcy cofną certyfikację Nord Stream 2. Dodatkowo do sankcji dołączyły się państwa spoza Unii Europejskiej i USA, czyli Kanada, Australia, Japonia, Korea Południowa, Tajwan - dostawca różnych mikroczipów i układów scalonych. A do tego dochodzą sankcje uderzające w przeciętnego Rosjanina, który od jutra nie zrobi już zakupów w sieci Ikea - mówi w rozmowie z WP ekspert ds. wschodnich, analityk BiznesAlert.

Jego zdaniem nie mniej istotne były również sankcje wymierzone w rosyjskich oligarchów.

- Rosja to państwo, które ma najwięcej miliarderów na świecie. W samej Moskwie jest ich ponad setka. Oni swoje biznesy opierają głównie na kontaktach z Zachodem. Teraz ich działalność ulegnie ograniczeniu albo się skończy. To wciąż stwarza zagrożenie dla Putina - dodaje ekspert.

/fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Rosjanie ostrzelali Charków w biały dzień. Dziesiątki zabitych i rannych, ludzie uciekali w popłochu

W poniedziałek w Charkowie doszło do kolejnego ostrzału wojsk rosyjskich. Armia Władimira Putina użyła rakiet Grad, a w wyniku zbrojnych działań na terenie miasta zginęło przynajmniej kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. - To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu - grzmiał szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Jak poinformował Ołeh Syniehubow, Rosjanie kierowali ogień w stronę dzielnic mieszkaniowych w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej i pozycji sił zbrojnych Ukrainy. Do sieci trafiły wstrząsające nagrania z ataków rakietowych w mieście, które znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy. - Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię - informował w Telegramie Syniehubow. /fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Tagi:

Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >