Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wizyta prezydenta USA w Europie. Biden wyjawił oczekiwania ws. rozmów z Dudą
Maria Glinka
Maria Glinka 23.03.2022 11:31

Wizyta prezydenta USA w Europie. Biden wyjawił oczekiwania ws. rozmów z Dudą

MANDEL NGAN/AFP/East News, Piotr Molecki/East News
MANDEL NGAN/AFP/East News, Piotr Molecki/East News

Prezydent USA Joe Biden już dzisiaj wyruszy do Europy. W sobotę spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jeszcze przed wylotem zdradził, że przedmiotem rozmów w Warszawie będzie wspólna odpowiedź na "kryzys humanitarny i kryzys praw człowieka", który wywołała Rosja.

To pierwsza wizyta Joe Bidena w Polsce, odkąd w ubiegłym roku został zaprzysiężony na prezydenta USA. Na początku marca z Andrzejem Dudą spotkała się wiceprezydent USA Kamala Harris, o czym pisaliśmy tutaj.

Joe Biden zdradził, o czym będzie rozmawiał z Andrzejem Dudą

Dokładnie miesiąc po wybuchu wojny w Ukrainie Joe Biden rozpoczyna kilkudniową wizytę w Europie. Jego pierwszy przystanek to Bruksela, gdzie już w czwartek 24 marca weźmie udział w szczycie NATO i nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej.

We wpisie na Twitterze prezydent USA poinformował, że w planach ma także spotkanie z liderami G7 (Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy). Celem tych trzech spotkań jest przeprowadzenie "dyskusji na temat wspólnych wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy i nałożenia dotkliwych kosztów na Rosję za inwazję".

W piątek Joe Biden przyleci do Polski. Na sobotę ma zaplanowane spotkanie z Andrzejem Dudą. Na Twitterze zdradził, czego będą dotyczyły konsultacje z prezydentem Polski. "Czekam na omówienie naszej odpowiedzi na kryzys humanitarny i kryzys praw człowieka, który Rosja wywołała na Ukrainie", czytamy.

Prezydent USA zaznaczył, że w czasie całej podróży do Europy "damy jasno do zrozumienia, że Zachód jest zjednoczony w obronie demokracji". "Putin myślał, że nas podzieli, ale jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek w najnowszej historii. Stoimy po stronie Ukrainy i będziemy nadal zapewniać, że Putin zapłaci wysoką, ekonomiczną cenę za swoje działania", czytamy na końcu wpisu.

Biden ogłosi nowe sankcje. Doradca ujawnia najnowsze plany

"Wysoka, ekonomiczna cena", o której pisze Joe Biden, pokrywa się z wczorajszymi zapowiedziami jego doradcy ds. bezpieczeństwa Jake'a Sullivana. - Podczas wizyty w Europie prezydent USA Joe Biden ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji - oznajmił w trakcie wtorkowej konferencji prasowej. W planach jest także wprowadzenie "dodatkowych restrykcji zamykających istniejące luki".

Doradca zdradził, że w ciągu najbliższych dni Joe Biden ogłosi nową inicjatywę dotyczącą pomocy humanitarnej. Ma także omówić długoterminowe rozmieszczenie amerykańskich wojsk na terenie Europy.

Jake Sullivan tłumaczył przed kamerami, dlaczego prezydent USA odwiedzi akurat Polskę. Zadecydowały o tym napływ uchodźców i fakt, że to właśnie w naszym kraju stacjonują tysiące amerykańskich żołnierzy.

- Polska przyjęła na siebie największe brzemię poza Ukrainą, jeśli chodzi o humanitarne skutki inwazji i napływ uchodźców. Polska to miejsce, gdzie napłynęła znacząca liczba naszych sił, by móc obronić i wzmocnić wschodnią flankę - wskazał.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, interia.pl