Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.01.2023 13:23

WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego
Flickr/IAEA Imagebank

Światowa Organizacja Zdrowia zweryfikowała obowiązująca od 2007 roku listę leków, które państwa powinny gromadzić na wypadek kryzysu nuklearnego i zagrożenia radiologicznego. Wśród niezbędnych medykamentów są te zawierające m.in. jod oraz cytokinę. W nowym spisie uwzględniono także substancje powstałe na przestrzeni ostatnich lat dzięki rozwojowi medycyny.

Wolny świat broni się przed kryzysem nuklearnym

W czasie, gdy kolejne rakiety spadają na ukraińskie miasta i miasteczka, a Władimir Putin nie zamierza cofnąć się nawet o milimetr, Światowa Organizacja Zdrowia wydaje wytyczne dotyczące tego, jak ochronić się przed ewentualnym kryzysem nuklearnym i skażeniem radiologicznym.

W opublikowanym właśnie dokumencie eksperci rozważyli już nie tylko potencjalne awarie radiologiczne lub nuklearne w elektrowniach jądrowych, ale też celowe wykorzystanie materiałów promieniotwórczych przez ludzi mających złe intencje.

Jak wiadomo, wszelkie takie sytuacje mogą zakończyć się narażeniem wielu z nas na śmiertelne dawki promieniowania, przy czym, jak wskazuje WHO, wiele krajów wciąż nie jest na to przygotowanych. Stąd właśnie apel o szybkie reagowanie na wspomniane zagrożenia i rekomendacje, jakie przedstawiono.

WHO publikuje listę leków

- W sytuacjach zagrożenia promieniowaniem ludzie mogą być narażeni na promieniowanie w dawkach od nieznacznych do zagrażających życiu. Rządy muszą udostępnić leczenie tym, którzy go potrzebują - szybko - powiedziała przedstawiając nowe wytyczne dr Maria Neira, p.o. zastępcy dyrektora generalnego WHO.

Najnowsza publikacja, którą zaprezentowano, obejmuje zaktualizowaną listę leków niezbędnych do radzenia sobie ze skutkami nadmiernej ekspozycji na skażenie radioaktywne, uwzględniającą substancje dobrze znane od dekad oraz te powstałe dzięki rozwojowi medycyny na przestrzeni ostatnich lat.

I tak w spisie znajdziemy m.in. preparaty zawierające stabilny jod, błękit pruski (stosowany w przypadku zatrucia np. talem i cezem) czy cytokinę (używana do leczenia choroby popromiennej) oraz medykamenty przeciwbiegunkowe, przeciwwymiotne oraz przeciwinfekcyjne.

Oprócz tego raport zawiera też analizę głównych elementów potrzebnych do opracowania, utrzymania i zarządzania zasobami medycznymi na wypadek zagrożenia promieniowaniem oraz zwraca uwagę na rolę zarówno WHO, jak i krajowych systemów opieki zdrowotnej w sytuacjach kryzysowych.

- WHO zapewnia krajom doradztwo i wytyczne w zakresie gotowości zdrowia publicznego i reagowania na sytuacje kryzysowe związane z promieniowaniem, w tym w zakresie tworzenia zapasów. W sytuacjach zagrożenia zdrowia WHO może pomagać w zamawianiu lub udostępnianiu państwom materiałów medycznych - podano.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Polsat News

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: WHO