Goniec.pl

Facebook/Memphis Police

29-latek zmarł po interwencji policji. Opublikowano nagranie

28 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Niecałe dwa lata temu Stanami Zjednoczonymi wstrząsnęła sprawa morderstwa George'a Floyda, który został śmiertelnie pobity przez policjantów. Teraz z kolei cały kraj żyje inną historią, zmarłego na początku stycznia po interwencji policji czarnoskórego 29-letniego Tyre'a Nicholsa. Po jego śmierci ze służby zwolniono pięciu funkcjonariuszy, a głos zabrał sam prezydent Joe Biden. Władze Memphis zdecydowały się też opublikować nagranie z pobicia mężczyzny.

USA. Policja publikuje wstrząsające nagranie z pobicia Tyre'a Nicholsa

Sobota 7 stycznia. To właśnie tego dnia policjanci z Memphis w stanie Tennessee zatrzymali za rzekome wykroczenie drogowe 29-letniego czarnoskórego Tyre'a Nicholsa. Mężczyzna, co widać na pokazanych filmach, został wyciągnięty zza kierownicy samochodu, a następnie przyciśnięty do ziemi. W tle słychać, jak krzyczy, że nic nie zrobił i próbuje wrócić do domu. Niewrażliwi na te komunikaty funkcjonariusze podnoszą jednak głos i cały czas wydają polecenia.

Wyraźnie przestraszony 29-latek początkowo nie stawia oporu i zachowuje się spokojnie, ale później wymyka się policji i zaczyna uciekać. Po tym, jak zostaje dogoniony, piątka czarnoskórych policjantów bije go na zmianę, kopiąc go w głowę, okładając pięściami, pałką i rażąc paralizatorem. Nichols tymczasem woła swoją matkę, która później wyjawia mediom, że jej syn został pobity ok. 100 m od domu i prawdopodobnie liczył na to, że kobieta go usłyszy.

Zamieszki po śmierci 29-latka. Głos zabiera Joe Biden

Ujawnione nagranie jest niezwykle drastyczne i pokazuje ostatnie, jak się wkrótce okazało, chwile świadomości Tyre'a Nicholsa. Po około ośmiu minutach od interwencji policyjnej na miejscu są już pierwsi medycy, a po 20 minutach - karetka z noszami. Przewieziony do szpitala w stanie krytycznym 29-latek umiera trzy dni później.

W konsekwencji biorący udział w akcji funkcjonariusze zostają zwolnieni, a prokuratura stawia im zarzut zabójstwa drugiego stopnia. Ich zachowanie potępia też na publicznym forum szefowa miejscowej policji.

Śmierć młodego Amerykanina wywołuje również falę społecznego sprzeciwu, a na ulicach Memphis oraz innych miast, takich jak Nowy Jork i Waszyngton wybuchają demonstracje. Głos postanawia zabrać prezydent Joe Biden, który wydaje oświadczenie.

- Podobnie jak wielu, byłem oburzony i głęboko zasmucony, gdy zobaczyłem przerażające wideo z pobicia, które doprowadziło do śmierci Tyre'a Nicholsa - przekazuje, dodając, że rodzina zmarłego zasługuje na szybkie i przejrzyste dochodzenie ws. jego śmierci.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Warszawa. Auta w wyniku zderzenia wpadły na torowisko. Uderzył w nie tramwaj

  • Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

  • Przed laty wynajęli dom matce z dzieckiem. Teraz mają poważny problem, policja jest bezradna

Źródło: Polsat News, Facebook

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Policja publikuje wizerunki i prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]