Goniec.pl

Facebook.com/Parafia Ewangelicko-Augsburska w Goleszowie

Weszli w Nowy Rok na cmentarz w Kozakowicach i zamarli. Natychmiast wezwali służby, mamy zdjęcia

2 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Skandal na cmentarzu w Kozakowicach. Parafianie z Golaszewa w Nowy Rok zobaczyli zniszczone nagrobki bliskich. - Doświadczyliśmy już pierwszych smutnych wyzwań - napisali księża, którzy pokazali obraz nędzy i rozpaczy na cmentarzu.

Porażający noworoczny widok na cmentarzu w Kozakowicach. Parafia luterańska w Goleszowie pokazała, co zobaczyli wierni i księża, którzy w Nowy Rok chcieli odwiedzić mogiły zmarłych.

Impreza sylwestrowa na cmentarzu, czy zwykli wandale?sprawę wyjaśniać będzie policja , jednak widok zniszczonych nagrobków zabiera dech w piersi.

Cmentarz został zniszczony, sprawcy nie są jeszcze znani

Cmentarz luterański w Kozakowicach padł ofiarą wandala lub wandali. Nowy Rok dla parafian z Goleszowa na Śląsku Cieszyńskim rozpocznie się nie tylko od sporych wydatków na naprawienie szkód. Ktoś dla zabawy lub z premedytacją zakłócił spokój spoczynku ich najbliższych.

- Rozpoczęliśmy dziś Nowy Rok 2023. Niestety, doświadczyliśmy już pierwszych smutnych wyzwań - nieznany sprawca/sprawcy zniszczył/li okna kościoła w Kozakowicach oraz zdewastował/li kilka nagrobków na cmentarzu - czytamy w komunikacie parafii ewangelicko-augsburskiej w Goleszowie.

Parafia wskazała, że na zdewastowany cmentarz wezwano odpowiednie służby. Zabezpieczyły one ślady i rozpoczęli poszukiwania osób odpowiedzialnych za ten karygodny czyn. Zdjęcia z nekropolii pokazują skalę zniszczeń.

Wybita szyba, przewrócone płyty nagrobne i porozrzucane kwiaty

Wandale nie mieli litości i pokazali, że nie ma dla nich żadnej świętości. Na zdjęciach opublikowanych na Facebooku widać, że zniszczone zostały stroiki położone na grobach.

Kwiaty i gałązki świerków użytych do dekoracji leżą w nieładzie na płytach oraz na ziemi. Przewrócone zostały również ciężkie płyty, gdzie wskazano, kto spoczywa w tym miejscu.

Sprawcy dewastacji cmentarza luterańskiego w Kozakowicach na cel wzięli również kaplicę znajdująca się na nekropolii. Wybili jedną z szyb.

Wierni postanowili sięgnąć w głąb siebie i pokazać, że nawet w obliczu tak trudnego zdarzenia nie warto kierować się chęcią zemsty. - Pozostaje nam modlić się o tych, którzy z niezrozumiałych powodów dokonali zniszczeń oraz ufać, że nasz dobry Bóg, który widzi (w myśl hasła roku 2023 z 1 Mż 16,13), ma nas w swojej opiece, a także poruszy serca do upamiętnia i skruchy - czytamy we wpisie parafii.

Artykuły polecane przez Goniec.pl :

Źródło: rmf fm, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nastolatkowie jedli suszone muchomory. 17-latka w ciężkim stanie, zabrał ją śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Polska

Oburzające zachowanie pracowników zakładu pogrzebowego. Kierowca karawanu był kompletnie pijany
Czytaj więcej >

Polityka

"Lex Tusk". Ile zarobią członkowie komisji ds. badania rosyjskich wpływów?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wypadek na obwodnicy Słupska. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko
Czytaj więcej >

Polska

Karty klientów ING Banku Śląskiego są blokowane. Powodem jest wyciek danych
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz chciał zareklamować lodziarnię byłej parafianki. Teraz pół Polski śmieje się z "kręciołka"
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]