Goniec.pl
Alerty IMGW

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, IMGW

W weekend z nieba poleje się żar. IMGW wydał ostrzeżenia

24 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Ostatnie ciepłe dni to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w weekend. Zwolennicy umiarkowanych temperatur mogą odczuwać duży dyskomfort, podczas gdy wielbiciele upałów z radością witać będą nowy dzień. Pamiętajmy jednak, że skwar bywa niebezpieczny dla zdrowia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, jak powinien wyglądać początek wakacji, wystarczy, że spojrzy na pogodową mapę w najbliższyzch dniach. Choć lato kazało czekać na siebie niezywkle cierpliwie, w końcu i nad Polskę zawitało słoneczne niebo i afrykańskie temperatury.

Screen Youtube / Janusz Jaskółka

Kaczyński zapowiedział rezygnację z funkcji prezesa PiS. Z jego ust padła istotna deklaracja

CZYTAJ DALEJ

Taka pogoda zachęca nie tylko do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także korzystania ze wszystkich uroków najcieplejszej z pór roku. Wizyty na miejskich basenach, kąpieliskach, plażach, leżenie pod parasolem, sporty wodne i obowiązkowy zapas chłodnych napojów i lodów to idealny przepis na przetrwanie upałów.

Jak w każdym przypadku, również i korzystając z kąpieli słonecznych, należy jednak zachować umiar i stosować zasady bezpieczeństwa. O tym, że wysokie temperatury tak samo jak przyjemne, mogą być niebezpieczne, przypomina w swoich alertach IMGW.

Tropikalne upały nad Polską

Namiastkę tropików, bez konieczności inwestowania w drogie zagraniczne podróże, poczują w weekend zwłaszcza mieszkańcy zachodnich regionów Polski. Tam słupki rtęci wskażą nawet 33 stopnie Celsjusza.

Nieco mniej, ale również gorąco będzie także w centrum kraju, a z czasem zwrotnikowe powietrze dotrze także nad tereny położone na wschodzie.

Alerty drugiego stopnia przed upałami wydano dla województw dolnośląskiego, lubuskiego, a także dla przeważającej części województwa wielkopolskiego i południowej części zachodniopomorskiego.

Dodatkowo, na południu województw lubuskiego i dolnośląskiego możliwe jest wystąpienie burz z gradem, którym towarzyszył będzie silny wiatr, miejscami nawet do 80-90 km/h.

Ostrzeżenie IMGW przed upałami: sobota

Ostrzeżenie IMGW przed upałami: sobota

Alerty w prawie całym kraju

Na ostrzeżenia pierwszego stopnia powinni przygotować się mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, południowej części województwa pomorskiego oraz zachodniej części województwa wielkopolskiego.

Temperatura maksymalna w dzień wyniesie tam od 30 do 32 st. C, a temperatura minimalna w nocy od 14 do 17 st. C. Zdaniem synoptyków, upalna pogoda będzie nam towarzyszyła aż do końca czerwca.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że na terenach, którymi sa objęte mogą wystąpić niebepzieczne zjawiska meteorologiczne będące zagrażoniem dla zdrowia i życia. Alert drugiego stopnia mówi nam o tym, że wspomniane zjawiska mogą być jeszcze bardziej intensywne i niebezpieczne.

Mateusz Morawiecki pochwalił się grą w ping-ponga, internauci byli bezlitośni

Morawiecki chciał się pochwalić, wyszło jak zwykle. Internauci bezlitośnie kpią z premiera, ciężko powstrzymać śmiech

Mateusz Morawiecki chciał się pochwalić, że od dawna gra w tenis stołowy i nie mógł spodziewać się lawiny komentarzy pod niepozornym zdjęciem. Premier podpisał fotografie w niefortunny sposób, a internauci wykorzystali to w bezduszny sposób.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: IMGW

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Freepik/ senivpetro

Wiadomości

Nowy obowiązek dla właścicieli domów już za pasem. Polacy zapłacą nawet tysiąc złotych

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Syn byłego ministra zdrowia został wyrzucony ze spotkania z Kaczyńskim. Ojciec musi się tłumaczyć

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Ołena Zełenska potrzebuje pomocy. "Jeżeli otrzymamy takie wsparcie od Polski, będziemy szczęśliwi"

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda o rozmieszczeniu amerykańskich głowic nuklearnych w Polsce: "Temat jest otwarty"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Paweł Soloch zostanie zastąpiony przez Jacka Siewierę?

Czytaj więcej >
policja.pl

Wiadomości

Nowe fakty ws. Jacka Jaworka. Prokuratura przedłuża śledztwo

Czytaj więcej >