Urzędy nie będą pracować w piątek Żródło: Marek BAZAK/East News

W piątek urzędy mogą być zamknięte. Pracownicy odbierają dzień wolny za 1 maja

26 Kwiecień 2021 Irmina JachIrmina Jach

W najbliższy piątek wiele urzędów będzie zamkniętych. Tego dnia część pracowników będzie odbierać dodatkowy dzień wolny za 1 maja. Interesanci powinni załatwić swoje sprawy do czwartku - inaczej przyjdzie im poczekać aż do wtorku 4 maja.

Zbliżający się wielkimi krokami weekend majowy jest okazją do dłuższego wypoczynku. W tym roku wyjątkowo łatwo wydłużyć wolne do czterech dni. Wynika to z zapisów Kodeksu pracy, które głoszą, że święto wolne od pracy, które przypada 1 maja, wypada w sobotę, to pracownikom należy się dodatkowy dzień wolnego.

Urzędy nie będą pracować w piątek

- Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin - czytamy w Kodeksie pracy.

W praktyce oznacza to, że jeśli święto wypada w piątek, pracownicy mają wolne, a jeśli w sobotę - pracodawca musi odjąć osiem godzin pracy w innym terminie. Zazwyczaj decyzja, kiedy można odebrać nadprogramowe godziny, leży w gestii zatrudniającego. W przypadku urzędów pracownicy otrzymują zwykle ten sam termin.

Decyzja o wyznaczeniu 30 kwietnia dniem wolnym od pracy zapadła w niektórych urzędach gminy. Warto sprawdzić, czy placówka, w której zamierzamy załatwić naglącą sprawę, będzie otwarta w piątek 30 kwietnia. W innym przypadku możemy odbić się od zamkniętych drzwi.

TVN przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Norbert Skalski, w stacji pracował 20 latTVN przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Norbert Skalski, w stacji pracował 20 latCzytaj dalej

Oznacza to także, że warto pospieszyć się z załatwianiem spraw, których termin mija wraz z końcem miesiąca. Urzędy zostaną bowiem ponownie otwarte dopiero we wtorek 4 maja. Zarządzenie w sprawie wolnego piątku wydał między innymi burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.

30 kwietnia będzie również dniem wolnym dla pracowników starostwa powiatowego w Radomsku. Zatrudnieni w urzędzie miasta z kolei dodatkowe wolne odbiorą w piątek 4 czerwca. Wtedy również będzie istniała możliwość przedłużenia weekendu, ze względu na Boże Ciało.

Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa, przekazała, że 30 kwietnia małopolski urząd będzie otwarty, natomiast pracownicy otrzymają wolne 4 czerwca. Podobne plany ma stołeczny ratusz.

Należy pamiętać, że 30 kwietnia urzędy, które pozostaną otwarte, mogą pracować krócej. Z tego względu nie warto zostawiać załatwiania spraw urzędowych na ostatnią chwilę. Obecnie perspektywa długiego weekendu w czerwcu wydaje się być bardziej atrakcyjna niż długi weekend majowy - wszystko przez wzgląd na obostrzenia, które wciąż pozostają w mocy.

Wicepremier Jarosław Gowin nie wyklucza, że odmrażanie handlu i usług zacznie się po 4 maja. Daje to nadzieję na to, że w czerwcu zarówno hotele, jak i lokale gastronomiczne będą już otwarte. Rząd ogłosi plany w sprawie zdejmowania restrykcji w środę 28 kwietnia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money

Następny artykuł