Używasz takich przyborów kuchennych? To duży błąd, naukowcy wyjaśniają
Większość z nas używa do gotowania zazwyczaj drewnianych przyborów kuchennych. Są jednak tacy, którzy decydują się na przedmioty wykonane z innego tworzywa, co może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Takie przedmioty codziennego użytku mogą być niebezpieczne dla zdrowia
Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w magazynie "Chemosphere", czarne i plastikowe przybory kuchenne mogą znacznie wpływać na pogorszenie się naszego zdrowia. Wszystko w związku z procesem recyklingu tych przedmiotów, które mogą zawierać w sobie toksyczne substancje chemiczne. Mowa nie tylko o przyborach kuchennych.
Naukowcy zauważają, że bardzo często w takich plastikowych opakowaniach serwowane jest m.in. jedzenie na wynos. Również dzieci narażone są na poważne konsekwencje, gdy używają plastikowych zabawek, mogących zawierać w sobie składniki chemiczne o działaniu rakotwórczym.
Zastrzegłeś swój numer PESEL? Resort wydał właśnie pilny komunikatBadania naukowców potwierdzają
Podczas przeprowadzonego badania, eksperci wzięli pod lupę 203 produkty konsumenckie, sprawdzając w nich zawartość bromu, który zazwyczaj stosowany jest w procesie spowalniania spalania materiałów.
Aż w 85 proc. przypadków wykryto bardzo wysokie stężenie tzw. bromowanych uniepalniaczy (BFR), toksycznych i wyjątkowo niebezpiecznych dla zdrowia. Substancje te mogą przyczynić się do zaburzeń hormonalnych czy neurotoksycznych, a nawet do powstawania chorób nowotworowych. Powszechnie występują w tworzywach sztucznych i urządzeniach elektronicznych.
ZOBACZ: Ta grupa emerytów może zyskać nawet 1900 zł. ZUS ujawnił, co należy zrobić
Firmy nadal stosują toksyczne środki zmniejszające palność w plastikowych urządzeniach elektronicznych, co skutkuje nieoczekiwanym i niepotrzebnym narażeniem na działanie toksyn - twierdzi współautorka badania Megan Liu.
Podczas badania, naukowcy potwierdzili również występowanie BFR m.in. w zabawkowych koralikach i naszyjnikach, noszonych przez dzieci.
Niebezpieczne substancje przedostają się do naszego środowiska
Tzw. bromowane uniepalniacze wykryto podczas przeprowadzonego badania również m.in. w artykułach biurowych, zabawkach dla dzieci, tackach do mięsa czy plastikowych przyborach kuchennych.
Te rakotwórcze substancje chemiczne nie powinny być w ogóle stosowane, ale w przypadku recyklingu przedostają się do naszego środowiska i naszych domów na wiele różnych sposobów. Wysokie poziomy, które znaleźliśmy, są niepokojące - podkreślają naukowcy.
ZOBACZ: Robisz pranie w takiej temperaturze? Eksperci podpowiadają, to może być poważny błąd