Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Utonięcia w Polsce. W tym roku już ponad sto ofiar. To niestety dopiero początek
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.07.2022 13:31

Utonięcia w Polsce. W tym roku już ponad sto ofiar. To niestety dopiero początek

Morawiecki
Photo by Marco CBosio on Unsplash

Choć minęła już połowa roku, to dopiero wkroczyliśmy w "sezon" utonięć. Wakacje i początek czwartego kwartału to okres, w którym dochodzi do największej liczby wypadków w wodzie. W zeszłym roku w Polsce utopiło się 408 osób, w tym już ponad sto.

Utonięcia w Polsce. W ubiegłym roku utonęło 408 osób, a w tym już ponad 100

O prawdziwej serii tragedii mogą mówić ratownicy w nadbałtyckim Jantarze. Tylko w tej miejscowości nad polskim morzem w krótkim czasie doszło do kilku wypadków. 12 lipca utonął tam mężczyzna, a dzień później cała Polska śledziła poszukiwania sześciu osób, które wpadły do wody.

Każdego roku w wakacje mnóstwo osób wypoczywa nad wodą. Zalety takiego spędzania czasu są oczywiste. Wielu urlopowiczów zapomina jednak o ryzyku, jakie ze sobą niesie. Najlepszym tego przykładem są właśnie wspomniane sytuacje z Jantaru, gdzie, mimo wywieszenia czerwonej flagi, ludzie mimo to tłumnie wchodzili do wody. Skończyło się to tragicznie.

Ratownicy uczulają - wybierajcie strzeżone kąpieliska i stosujcie się do ostrzeżeń! Czerwone flagi nie są wieszane bez przyczyny. O zachowanie ostrożności nad wodą apelowało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, przypominając, że nie można wbiegać rozgrzanym do wody, wypływać na materacu daleko od brzegu i wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, spożyciu alkoholu lub będąc pod wpływem narkotyków. Służby co roku też ostrzegają przed skakaniem do nieznanej wody na tzw. główkę.

Ze statystyk wynika, że najczęściej ryzykują mężczyźni. W 2021 roku zarejestrowano 422 wypadki tonięć, w których odnotowano 448 ofiar. Zaledwie 40 z nich stanowiły kobiety. Rok wcześniej w 483 przypadkach utonęło 460 osób (w tym 48 kobiet). W tym roku w okresie od 1.06 do 18.07 utonęły już 122 osoby.

Utonięcia w Polsce. 2021 roku odnotowano najmniejszą liczbę utonięć od 1998 roku

Polska od wielu lat znajduje się w Europie w czołówce dot. statystyk utonięć. Dane Eurostat pokazują, że w 2018 roku nasz kraj zajął dziewiąte miejsce wśród europejskich państw.

Ze statystyk wynika, że najczęstszymi ofiarami wody są mężczyźni w wieku powyżej 50 lat, spędzający czas nad rzeką, w miejscu niestrzeżonym. Ogromnym zaskoczeniem może być fakt, że mężczyźni toną dziesięciokrotnie częściej, niż kobiety. W dodatku ofiarami nie są dzieci i nastolatkowie, a osoby powyżej 50 roku życia.

Śmiało można również założyć, że w mniej-więcej co szóstym wypadku osoba znajdowała się pod wpływem alkoholu. Zalecenia ratowników i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nie wzięły się znikąd. Służby słusznie ostrzegają przed pływaniem pod wpływem procentów w miejscach niestrzeżonych.

Należy pamiętać, że urlop to czas, w którym powinniśmy wypocząć. Warto więc robić to z głową, aby oszczędzić sobie i swoim bliskim zmartwień.

Utonięcia w Polsce. Oto garść przerażających statystyk z zeszłego roku

Wiek ofiar utonięć:

do 7 lat - 5 8-14 lat - 5 15-18 lat - 10 19-30 lat - 54 31-50 lat - 118 powyżej 50 lat - 208

Liczba osób, które utonęły w zależności od zbiornika wodnego:

  • rzeka - 98

  • jezioro - 95

  • staw - 88

  • zalew - 41

  • morze - 26

Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia:

  • kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym - 61

  • nieostrożność w czasie przebywania nad wodą - 34

  • nieostrożność w czasie łowienia ryb - 30

  • kąpiel w miejscu zabronionym - 28

W 2021 roku 78 osób przed utonięciem spożywało alkohol.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl/policja.pl