Goniec.pl
Pixabay/DimitroSevastopol, zdj. ilustracyjne Wikimedia Commons/Mil.ru, CC BY 4.0

Pixabay/DimitroSevastopol, zdj. ilustracyjne Wikimedia Commons/Mil.ru, CC BY 4.0

Ukraiński wywiad: rosyjscy marynarze odmówili przystąpienia do wojny

30 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z ustaleń ukraińskiego wywiadu wynika, że marynarze rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego mieli odmówić przystąpienia do wojny w Ukrainie. Pozyskane informacje wskazują, że dowództwo nie może uzbierać "nawet jednej grupy batalionowo-taktycznej". Mobilizacja żołnierzy również nie przebiega zgodnie z planem.

Kup najnowszy telefon Samsung w niższej cenie i otrzymaj słuchawki za 1 zł

Wojna w Ukrainie trwa już 34 dni, a Rosja nadal nie zrealizowała swoich celów. Z najnowszego oświadczenia Rosji wynika, że zamierza "drastycznie ograniczyć aktywności wojskowe w kierunku kijowskim". Do tej pory stolica Ukrainy była głównym, choć nieosiągalnym celem dla rosyjskich wojsk.

Bunt wśród rosyjskich marynarzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje na Facebooku, że Rosjanie stracili już około 17,2 tys. żołnierzy. Choć USA ostrzegają, że te wyliczenia mogą być zawyżone, to straty są z pewnością duże. Rodzi to problemy w kontynuowaniu działań wojennych.

Kup najnowszy telefon i otrzymaj słuchawki za 1 zł

Tymczasem z najnowszych informacji sztabu wynika, że nie wszyscy rosyjscy mundurowi chcą brać udział w wojnie przeciwko Ukrainie. Z doniesień wywiadu wynika, że członkowie Floty Oceanu Spokojnego masowo odmawiają przystąpienia do inwazji.

"Pojawił się problem wzmocnienia i rotacji", czytamy we wpisie Sztabu na Facebooku. Informacje, do których dotarł, wskazują, że Flota Oceanu Spokojnego nie jest w stanie utworzyć "nawet jednej grupy batalionowo-taktycznej".

Problem z mobilizacją. Nie pomagają nawet nagrody

Agencja Ukrinform donosi, że w związku z niedoborami kadrowymi Rosjanie zapowiedzieli mobilizację w ramach programu BARS-2022. Nabór rusza 1 kwietnia, a na żołnierzy mają czekać nagrody za udział w "operacji specjalnej". W planach jest także mobilizacja wśród więźniów.

Twitter/Donald Tusk

Wdowa po żołnierzu apeluje do Tuska o zamknięcie nieba nad Ukrainą

CZYTAJ DALEJ

Jednak z informacji ukraińskiego wywiadu wynika, że chętnych do udziału w wojnie jest niewielu. - Oczywiście jest mobilizacja, ale nie na tak dużą skalę, jak oczekiwano w Rosji - oznajmił szef ukraińskiego MSW. Jego zdaniem nawet poborowi są świadomi, że mieliby jechać na Ukrainę jako "mięso armatnie".

Już wcześniej sztab wskazywał, że Rosja stara się prowadzić mobilizację po cichu. "Komisariaty wojskowe próbują przyciągnąć byłych żołnierzy do służby i podpisać odpowiednie umowy, preferowane są osoby, które mają już doświadczenie bojowe", czytamy w komunikacie.

Z kolei kilka dni temu Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informował, że Rosjanie próbują zwerbować nie tylko własnych żołnierzy. z jego ustaleń wynika, że zorganizowali mobilizację także wśród białoruskich mundurowych.

W zamian za udział w wojnie w Ukrainie mają otrzymać pieniądze. Mieliby otrzymywać między 1000 a 1500 dolarów miesięcznie. Poza tym Rosjanie proponują również darmową edukację wojskową.

Jednak ukraiński wywiad donosi, że zainteresowanie przystąpieniem do wojny po stronie Rosji ma być bardzo niskie. O tym, co społeczeństwo białoruskie myśli o ewentualnym zaangażowaniu w inwazję mówiła też opozycjonistka Swiatałana Cichanouska.

Fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Putin zawsze może liczyć na ich niebotyczne sumy? Rosyjscy oligarchowie, którzy trzęsą Kremlem

Po nieuprawnionym ataku Władimira Putina na Ukrainę dotkliwe sankcje nałożono nie tylko na samego prezydenta Rosji, ale i rosyjskich oligarchów, którzy od lat zapewniają mu władzę na Kremlu.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, o2.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Przez 14 lat adopcyjni rodzice więzili ją w "lochu". 15-latka wykopała tunel, by uciec

Czytaj więcej >
Ksiądz z TikToka poruszył temat spowiedzi, jego "trik" nie zyskał uznania

Wiadomości

Ksiądz powiedział, jak powinna wyglądać spowiedź. Wielu osobom się to nie spodobało

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zdradził prawdę o swoich zarobkach. "Czasem wpadną jeszcze ze dwa tysiące"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Lublin. Nie żyje trzech nastolatków. Są nowe fakty ws. tragicznego wypadku

Czytaj więcej >
Warszawa: wypadek z udziałem karetki pogotowia, wezwano śmigłowiec LPR

Wiadomości

Warszawa. Tragiczne zderzenie karetki, taksówki i osobówki. Nie żyje jedna osoba, lądował LPR

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje starsze małżeństwo. Wiadomo już, jak zmarli

Czytaj więcej >