Goniec.pl > Wiadomości > Ukraina. W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej doszło do tajemnicze zdarzenia. Są ofiary
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 19.07.2022 14:23

Ukraina. W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej doszło do tajemnicze zdarzenia. Są ofiary

Ukraina. W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej doszło do tajemnicze zdarzenia. Są ofiary
ANDREY BORODULIN/AFP/East News/Kremlin.ru

Jak donoszą ukraińskie media, na terenie okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze doszło do "zdarzenia", w wyniku którego rannych zostało dziewięciu rosyjskich żołnierzy. Według informacji przekazanych przez mera miasta Dmytro Orłowa są również ofiary śmiertelne.

Ukraina. Na terenie elektrowni jądrowej doszło do tajemniczego wypadku. Rosjanie ranni

- Na terenie tymczasowo okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej miało miejsce zdarzenie, na którego skutek nieznacznie ubyło fizycznie faszystów - poinformował Dmytro Orłow. Nie podano, ile osób zginęło wskutek tajemniczego zdarzenia.

Zaporoska Elektrownia Atomowa i przylegające do niej miasto Enerhodar od początku marca znajdują się pod rosyjską okupacją.

W poniedziałek 18 lipca mer miasta Dmytro Orłow poinformował, że na terenie obiektu doszło do tajemniczego "zdarzenia" na terenie elektrowni, w którym ucierpiało kilka osób. Zdradził jednak, że z jego informacji wynika, że incydent wywołał wśród Rosjan przerażenie. Okupanci mieli chaotycznie biegać po terenie elektrowni i uniemożliwiać przez pewien czas wyjście z terenu pracownikom.

Wśród faktów wymienił to, że dziewięciu rosyjskich żołnierzy z obrażeniami o różnym stopniu ciężkości zostało pilnie przetransportowanych do szpitala miejskiego.

- Nie domyślimy się, co spowodowało jednoczesne »przerzedzenie« szeregów okupantów w obiekcie, którego zdają się pilnie »strzec«. Myślę, że kompetentne służby powiedzą o tym później. Możemy tylko dodać, że Rosjanie byli tak przerażeni, że w panice biegali po terenie szpitala i przez długi czas blokowali jednocześnie dwie zmiany personelu operacyjnego - dodał mer Enerhodaru.

Ukraina. Rosyjska armia stacjonuje na terenie elektrowni

Szef Energoatomu, Petro Kotin, przekazał w piątek, że na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przebywa obecnie do 500 rosyjskich żołnierzy. Jego zdaniem sytuacja na terenie okupowanej elektrowni jest bardzo napięta i każdego dnia staje się trudniejsza. Okupowaną przez Rosjan elektrownię obsługuje ukraiński personel.

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest największą elektrownią jądrową w Europie i jedną z 10 największych na świecie. Przed wojną odpowiadała za prawie połowę krajowej energii elektrycznej pochodzącej z energii jądrowej i ponad jedną piątą całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej w kraju.

Państwowe przedsiębiorstwo Enerhoatom uspokaja, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa „działa zgodnie z normami bezpieczeństwa jądrowego, radiacyjnego i środowiskowego”, a „tło promieniowania odpowiada naturalnemu tłu promieniowania w tej lokalizacji”. Również polska Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej i obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Szczęśliwie nie mamy się czego obawiać. Ciekawe jest, co doprowadziło do tajemniczego "zdarzenia" na terenie elektrowni. Czy rosyjscy żołnierze znowu rzucili się sobie do gardeł pod wpływem alkoholu?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl