Tysiące Polaków zapomina o obowiązkowej opłacie RTV. Komornik może łatwo zająć konto
Ściąganiem abonamentu RTV na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zajmuje się Poczta Polska, a w 2020 roku wysłano 279 545 upomnień w związku z niezapłaceniem opłaty. Jeśli to nie pomoże, na konto dłużnika może wejść komornik.
Abonament RTV jest obowiązkową opłatą dla posiadaczy telewizorów i odbiorników radiowych
Obecne przepisy wskazują, że każda osoba, która korzysta z odbiornika telewizyjnego i/lub radiowego jest zobowiązana do zapłaty abonamentu RTV. W praktyce jednak opłata ściągana jest właściwie jedynie od tych obywateli, którzy zgłosili wcześniej posiadanie takiego sprzętu, bowiem Poczta Polska nie ma narzędzi prawnych, które pozwalałyby dokonać kontroli w domach obywateli.
Jeśli jednak zgłosiliśmy posiadanie odbiornika i nie obowiązuje nas zwolnienie z opłaty, musimy zapłacić abonament. W 2021 roku miesięczna opłata za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,50, a za telewizor lub radio i telewizor - 24,50 zł.
Abonenci mogą skorzystać z opcji jednorazowego uiszczenia opłaty abonamentowej za cały rok z góry i uzyskać dzięki temu zniżki. To na pewno wygodne i korzystne rozwiązanie. Jeśli jednak opłaty dokonywane są co miesiąc, należy pamiętać o regularnych wpłatach z tytułu posiadania odbiorników RTV.
[EMBED-243]
Jeśli zalegamy z opłatami, Poczta Polska może wysłać do nas ponaglenie, obejmujące termin nawet do pięciu lat wstecz i żądaniem uiszczenia kwoty zadłużenia w ciągu 7 dni od otrzymania dokumentu. W przypadku zignorowania takiego pisma urząd podejmie kolejne działania.
Poczta Polska może skierować sprawę do Urzędu Skarbowego, a ten zlecić komornikowi zajęcie określonej kwoty na koncie bankowym zalegającej z opłatą abonamentową osoby. Niedawno taka kara spotkała senatora Wadima Tyszkiewicza, który w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” ujawnił, że nie płaci abonamentu.
Poczta Polska ściąga opłaty abonamentowe od użytkowników odbiorników RTV na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wpływy z opłaty abonamentowej są następnie rozdzielane pomiędzy spółki publicznego radia i telewizji.
Pod koniec 2020 roku łączna suma zaległości abonamentowych wynosiła ponad 1,23 mld zł, a Poczta Polska w zeszłym roku wysłała do zapominalskich abonentów 279 545 pism z upomnieniem o zapłatę. Nie wszyscy jednak muszą opłacać abonament RTV.
Z opłat zwolnione są m.in. osoby z orzeczoną I grupą inwalidztwa lub znacznym stopniem niepełnosprawności, kombatanci, inwalidzi wojenni i wojskowi, beneficjenci świadczenia pielęgnacyjnego lub renty socjalnej oraz seniorzy, którzy ukończyli 60. rok życia i mają prawo do emerytury.
Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem
Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce
Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Wirtualne media