Goniec.pl
Abonament RTV

Iberion materiały własne

Tysiące Polaków zapomina o obowiązkowej opłacie RTV. Komornik może łatwo zająć konto

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

W naszym kraju abonament RTV mają obowiązek płacić wszystkie osoby, które posiadają odbiornik telewizyjny i/lub radiowy. Tysiące Polaków zapomina jednak o obowiązkowej opłacie. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że zapominalskich może spotkać surowa kara.

Ściąganiem abonamentu RTV na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zajmuje się Poczta Polska, a w 2020 roku wysłano 279 545 upomnień w związku z niezapłaceniem opłaty. Jeśli to nie pomoże, na konto dłużnika może wejść komornik.

Abonament RTV jest obowiązkową opłatą dla posiadaczy telewizorów i odbiorników radiowych

Obecne przepisy wskazują, że każda osoba, która korzysta z odbiornika telewizyjnego i/lub radiowego jest zobowiązana do zapłaty abonamentu RTV. W praktyce jednak opłata ściągana jest właściwie jedynie od tych obywateli, którzy zgłosili wcześniej posiadanie takiego sprzętu, bowiem Poczta Polska nie ma narzędzi prawnych, które pozwalałyby dokonać kontroli w domach obywateli.

Jeśli jednak zgłosiliśmy posiadanie odbiornika i nie obowiązuje nas zwolnienie z opłaty, musimy zapłacić abonament. W 2021 roku miesięczna opłata za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,50, a za telewizor lub radio i telewizor - 24,50 zł.

Abonenci mogą skorzystać z opcji jednorazowego uiszczenia opłaty abonamentowej za cały rok z góry i uzyskać dzięki temu zniżki. To na pewno wygodne i korzystne rozwiązanie. Jeśli jednak opłaty dokonywane są co miesiąc, należy pamiętać o regularnych wpłatach z tytułu posiadania odbiorników RTV.

[EMBED-243]

Jeśli zalegamy z opłatami, Poczta Polska może wysłać do nas ponaglenie, obejmujące termin nawet do pięciu lat wstecz i żądaniem uiszczenia kwoty zadłużenia w ciągu 7 dni od otrzymania dokumentu. W przypadku zignorowania takiego pisma urząd podejmie kolejne działania.

Poczta Polska może skierować sprawę do Urzędu Skarbowego, a ten zlecić komornikowi zajęcie określonej kwoty na koncie bankowym zalegającej z opłatą abonamentową osoby. Niedawno taka kara spotkała senatora Wadima Tyszkiewicza, który w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” ujawnił, że nie płaci abonamentu.

Poczta Polska ściąga opłaty abonamentowe od użytkowników odbiorników RTV na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wpływy z opłaty abonamentowej są następnie rozdzielane pomiędzy spółki publicznego radia i telewizji. 

Pod koniec 2020 roku łączna suma zaległości abonamentowych wynosiła ponad 1,23 mld zł, a Poczta Polska w zeszłym roku wysłała do zapominalskich abonentów 279 545 pism z upomnieniem o zapłatę. Nie wszyscy jednak muszą opłacać abonament RTV.

Z opłat zwolnione są m.in. osoby z orzeczoną I grupą inwalidztwa lub znacznym stopniem niepełnosprawności, kombatanci, inwalidzi wojenni i wojskowi, beneficjenci świadczenia pielęgnacyjnego lub renty socjalnej oraz seniorzy, którzy ukończyli 60. rok życia i mają prawo do emerytury. 

  • Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem

  • Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce

  • Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualne media

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >