Goniec.pl > Wiadomości > Telewizja Polska będzie miała nową siedzibę. Kwota budowy dosłownie odbiera mowę
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 12.08.2022 09:00

Telewizja Polska będzie miała nową siedzibę. Kwota budowy dosłownie odbiera mowę

tvp
Pawel Wodzynski/East News / TVP

TVP buduje dla siebie nową siedzibę. Okazało się, że z pieniędzy podatników przypadnie na ten cel 600 mln złotych. Projekt jest już dogadany z wykonawcą, czas więc tylko na zielone światło do rządu i budowa ruszy pełną parą.

Jakiś czas temu w mediach zrobiło się głośno, ponieważ TVP ogłosiło przetarg na ten cel. W zeszłym tygodniu Telewizja Polska podpisała umowę z Korporacją Budowlaną Doraco na wybudowanie nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

TVP buduje sobie nową siedzibę. Podatnicy zapłacą setki milionów złotych

TVP Info staje się coraz większą redakcją, więc dla Jacka Kurskiego wydaje się jasnym, że trzeba sięgnąć do głębokich zasobów publicznych pieniędzy i z tej kiesy wybrać jakieś rozsądne kilkaset milionów złotych. Oczywiście na opłacenie budowy nowej siedziby dla jego oczka w głowie.

Obecna siedziba TAI, czyli Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, której głównym zadaniem jest prowadzenie TVP Info oraz programów informacyjnych, znajduje się przy ul. Powstańców w samym centrum Warszawy. Zdaje się jednak, że nikt się już tam nie mieści.

Szeroka i pękata nowoczesna siedziba telewizji stanie zaraz obok głównej siedziby TVP na ul. Woronicza w Warszawie, a składać będzie się łącznie z dwóch budynków - jeden z nich będzie miał w sobie dwupoziomowy podziemny garaż oraz pięć pnących się ku górze pięter, zaś budynek numer dwa składać się będzie z 20 kondygnacji.

W środku znajdować się będą m.in. nowe studia nagraniowe, pomieszczenia montażowe oraz kantyna dla pracowników - te pomieszczenia będą częścią budynku nr 1. W drugim znajdzie się miejsce na sale biurowe oraz gospodarcze.

TVP początkowo planowało przeznaczyć na nową siedzibę 495,6 mln zł, ale jak się okazało, kiedy potrzeby okazały się zbyt wygórowane, znalazło się i dodatkowe ponad 100 mln zł do opłacenia zachcianki Jacka Kurskiego. Łączna kwota brutto za projekt i budowę nowej siedziby wyniesie 606,9 mln zł.

To jednak niejedyna siedziba, którą pod nosami podatników buduje Telewizja Polska. Publiczny nadawca buduje się również na nowo w Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach i Olsztynie. Za drugą budowę zapłaciliśmy z naszych kieszeni 28,66 mln zł, a za trzecią - w teorii maksymalnie 22,41 mln zł.

- To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - komentował Jacek Kurski.

No cóż, zdaje się, że do standardu dziennikarskiego TVP jest bardzo daleko, patrząc na to, jak często pojawiają się w tej telewizji niesprawdzone informacje lub wyssane z palca bzdury mające służyć propagandzie. Kurski zaś nie ma oporów przed wydawaniem publicznych pieniędzy - przecież w kolejnym roku dostanie i tak od państwa ogromną sumę, można więc budować nowe siedziby choćby i w całym kraju.

tvp 1
TVP
tvp 3
TVP
tvp 4
TVP
tvp 5
TVP
tvp 2
TVP

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, TVP

Tagi: TVP