Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Trzy lata temu sprzedała samochód. Niespodziewanie otrzymała pismo z urzędu
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 24.05.2024 19:52

Trzy lata temu sprzedała samochód. Niespodziewanie otrzymała pismo z urzędu

skrzynki pocztowe na listy
Fot. materiały własne Iberion

Mieszkanka Bydgoszczy zdecydowała się w 2021 r. na sprzedaż swojego starego samochodu, Forda Probe. Trzy lata później niespodziewanie otrzymała list od starostwa. Kiedy zobaczyła, czego dotyczył, zaniemówiła. Urząd kazał jej zapłacić karę za niezgłoszenie jego sprzedaży w odpowiednim terminie, co wynika z przepisów, które właśnie weszły w życie.

Sprzedała auto, trzy lata później dostała niespodziewane pismo

Historię pani Mariki opisał portal ”Auto Świat”. Kobieta sprzedała swoje stare auto w 2021 r., a trzy lata później upomniało się w jej sprawie Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy. Nakazano jej zapłacenie kary za niezgłoszenie sprzedaży Forda Probe w wymaganym terminie. Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie wraz z początkiem tego roku.

Wystarczyło kilka minut i ulice znalazły się pod wodą. Nawałnica nad polskim miastem

Nowe przepisy ws. rejestracji pojazdów

Jeszcze do końca 2023 r. za zignorowanie przepisów dotyczących terminów rejestracji i zgłaszania sprzedaży pojazdów w zasadzie nic nie groziło. Wszystko zmieniło się po wejściu w życie ustawy z 7 lipca 2023 r. ”o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości”. Od początku bieżącego roku zaczęła obowiązywać kara za nie złożenie wniosku o rejestrację samochodu.

ZOBACZ: Rolnik znalazł to na swoim polu. W akcji służby

Nie zarejestrujesz samochodu? Możesz dostać nawet 1000 zł kary

Osoby fizyczne, które w terminie 30 dni nie złożą wniosku o rejestrację nabytego samochodu, mogą otrzymać karę w wysokości 500 zł. Przedsiębiorcy po 90 dniach będą musieli się liczyć z zapłaceniem 1000 zł. Taka sama kara obowiązuje w przypadku osób fizycznych, jednak termin na rejestrację mija po 180 dniach.

Za co pani Marika otrzymała karę? Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy zażądało od niej zapłaty przewidzianych w ustawie 250 zł za niezawiadomienie w terminie o zbyciu pojazdu. Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2024 r. nie trzeba zgłaszać nabycia pojazdu, a wystarczy jedynie w ciągu 30 dni złożyć wniosek o jego rejestrację. Ta z kolei nie jest obowiązkowa, jeśli w ciągu najbliższych 30 dni pojazd zostanie sprzedany lub jego zbycie nastąpi w inny sposób.

 

Źródło: auto-swiat.pl