Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Alarmujące dane dla Kościoła w Polsce. Jest poważny kłopot
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.05.2024 09:35

Alarmujące dane dla Kościoła w Polsce. Jest poważny kłopot

ksiądz
Fot. Unsplash/Nazim Coskun

To już prawdziwy kryzys. Kościół katolicki w Polsce boryka się z poważnym problemem polegającym nie tylko na odpływie wiernych, ale i chętnych do poświęcenia swojego życia Bogu przyszłych księży. Liczba kandydatów na kapłanów spada od kilku lat, co doskonale widać w kościelnych statystykach. Najnowsze wyliczenia przekazała Katolicka Agencja Informacyjna.

Spada liczba kandydatów na księży

Jak wynika z rachunków Katolickiej Agencji Informacyjnej, w tym roku w Polsce przybędzie jedynie 235 księży, z czego 153 to kapłani diecezjalni, a 82 - zakonni. Oznacza to, że w porównaniu z rokiem ubiegłym znów zanotowany zostanie znaczący spadek. Kościół jest w poważnych tarapatach.

Patrząc na statystyki za rok 2023, widać dokładnie, że już wówczas sytuacja nie była najlepsza, bowiem wyświęcono zaledwie 288 duchownych. Dla porównania, dekadę wcześniej Kościół wzbogacił się o 401 nowych księży. Trend spadkowy tylko przyspiesza, co może martwić wiernych. Brak młodych kapłanów odciska się piętnem na brakach kadrowych w parafiach.

80 zł za dodatkową opiekę pielęgniarki w szpitalu. W sieci wybuchła burza

W niektórych diecezjach święceń kapłańskich nie będzie

Jeśliby przeanalizować to, gdzie kandydatów na księży jest najwięcej, na czoło wysuwa się Małopolska, a dokładniej diecezja tarnowska (14) i archidiecezja krakowska (13). Ostatnie miejsce na podium zajmuje z kolei archidiecezja warszawska (9), a w pozostałych diecezjach nowych kapłanów będzie nie więcej niż pięciu.

ZOBACZ: Na pielgrzymce wyrzucili babcię z synem i wnuczką z autokaru. Chwilę później ksiądz zrobił okropną rzecz

Są także i takie miejsca, w których w 2024 r. święceń kapłańskich zwyczajnie nie będzie. To archidiecezje warmińska i szczecińsko-kamieńska, gdzie na szóstym roku święceń kandydatów szukać próżno.

Koniec "boomu" w seminariach

Złe statystyki to nie wszystko. Dobrych przeczuć dotyczących przyszłości nie ma rektor Seminarium Duchownego w Poznaniu ks. dr Jan Frąckowiak, który z żalem oświadczył, że czas “powołaniowego boomu” się skończył.

Za nami jedyny taki moment w historii Kościoła w Polsce, w którym mieliśmy czterdzieści pełnych seminariów diecezjalnych, nie licząc wielu zakonnych domów formacyjnych. Tak nigdy wcześniej nie było i - wszystko na to wskazuje - w najbliższym czasie nie będzie - powiedział portalowi o2.pl.

Z powodu malejącej liczby kandydatów w ostatnich latach niektóre seminaria zlikwidowano, a inne połączono. Np. klerycy z diecezji sosnowieckiej muszą uczęszczać na nauki w Częstochowie, a ci z diecezji gliwickiej - w Opolu.

Źródło: o2.pl