Trudno uwierzyć, jaka będzie tegoroczna zima, są prognozy IMGW. Czegoś takiego nie było od lat
Mimo, że do kalendarzowej zimy wciąż jeszcze nam daleko, od synoptyków napływają kolejne informacje na temat tego, jaka będzie tegoroczna zima. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej właśnie przedstawił eksperymentalną prognozę długoterminową na grudzień, styczeń i luty. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas spore zaskoczenie.
Taka będzie tegoroczna zima. IMGW przedstawiło prognozy
Prognoza pogody na zimę, zaprezentowana przez IMGW, jest eksperymentalna. Synoptycy informują jedynie o przewidywaniach co do średniej miesięcznej temperatury powietrza, oraz sumy opadów. Okazuje się, że w porównaniu z normami z lat 1991-2020 w każdym miesiącu będziemy mówić o niemałej zmianie.
ZOBACZ: Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych? Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń
Nie wpisuj tych słów w tytule przelewu. Konsekwencje są poważniejsze, niż się wydajePrognoza pogody na listopad i grudzień
IMGW przewiduje, że w listopadzie Polacy odczują zdecydowanie wyższe temperatury niż te, do których przyzwyczaiła nas pogoda w tym okresie. Listopad ma być nie tylko miesiącem cieplejszym, ale i bardziej mokrym, niż w poprzednich latach. Oznacza to, że średnia miesięczna temperatura oraz suma opadów w całej Polsce mają być wyższe niż normy wieloletnie.
ZOBACZ: Wielka kumulacja w LOTTO. Wiemy, gdzie ostatnio padły “szóstki”
W grudniu synoptycy prognozują kolejne odejście od normy wieloletniej. Co prawda wskazują, że temperatura powietrza na większości obszaru Polski nie będzie znacząco różnić się względem poprzednich lat, jednak na zachodzie kraju, m.in. w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze, prognozowane jest ocieplenie. W skali całego kraju będziemy mówić o zwiększonej ilości opadów.
IMGW ma już prognozę pogody na zimę
W styczniu 2025 roku prognozowana jest fala obfitych opadów, przekraczających normę wieloletnią na terenie całej Polski.
Średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północy temperatura możliwa w zakresie normy – informuje IMGW.
Luty ma przynieść wyższe od standardowych temperatury w województwach centralnych i południowych, takich jak Mazowieckie, Łódzkie, Małopolskie czy Śląskie. Suma opadów na terenie całego kraju ma przekroczyć normę wieloletnią, co może skutkować m.in. utrudnieniami w ruchu drogowym.