Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych? Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń
Cieplejsze powietrze, które odczuwamy w ostatnich dniach, jest efektem wyżu znad wschodniej Europy. Taka aura będzie utrzymywać się jeszcze przez najbliższe dni. Ale czy 1 listopada złota jesień będzie nam wciąż towarzyszyć? Prognozy nie są zbyt optymistyczne.
Ciepła aura jeszcze chwilę z nami zostanie
Aura, która towarzyszy nam od kilku dni napawa optymizmem. W wielu regionach kraju pokazuje się słońce, opady deszczu to rzadkość, a słupki rtęci sięgają nawet 18 stopni Celsjusza. Taka pogoda będzie się utrzymywać jeszcze przynajmniej przez tydzień.
Włamali się do domu w polskim mieście. Jeden złodziej nie żyje, drugi w szpitalu Pogrzeb znanego biznesmena. Trudno uwierzyć, co działo się na cmentarzuPrzynajmniej do przyszłej niedzieli, 27 października, widzimy na horyzoncie obecność ciepłego powietrza, co gwarantowałoby nam te nieco wyższe temperatury. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że te jesienne wyże lubią się zachmurzyć - zapowiedziała Anna Gryczman, synoptyk IMGW, cytowana przez RMF24.
Prognozy na 1 listopada. Tak będzie w dzień Wszystkich Świętych
Listopad ma być zdecydowanie chłodniejszy od października. Na przełomie miesięcy częściej niż w ostatnich dniach zacznie się także chmurzyć i padać. Według zapowiedzi synoptyków z IMGW, okres między 28 października a 3 listopada przyniesie przeplatankę słońca z chmurami niosącymi przelotne opady, w górach także śniegu. Popołudniami termometry pokażą od 6 do 10 st. C, a nocami 0-7 st. C.
Według amerykańskiego modelu GFS, 1 listopada temperatura maksymalna wyniesie od 2 st. C na północnym wschodzie do 8 st. C na ziemi lubuskiej i Dolnym Śląsku. Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych podaje natomiast, że temperatury w całym kraju wyniosą 5-10 st. C. Zimniej będzie tylko w rejonach podgórskich.
Taka pogoda będzie w listopadzie
Zobacz: Zrobiła zakupy w Biedronce za 12 złotych. Zrobiła z tego obiad dla pięciu osób
Mimo zapowiedzi ochłodzenia średnia miesięczna temperatura w listopadzie kształtować się będzie prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej. W pierwszych dniach miesiąca może osiągnąć nawet 15 st. C. Natomiast pod koniec miesiąca aura ma się zrobić zdecydowanie bardziej zimowa, a słupki rtęci spaść poniżej zera.
Problem ma stanowić także gorsza jakość powietrza, spowodowana inwersją termiczną oraz brakiem wiatru. W grudnia, czyli wyczekiwanym okresie świątecznym, sytuacja się nieco zmieni, a średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.