Nie żyje dziennikarka Mira Urbaniak
Nie żyje Mira Urbaniak, była kierowniczka Radia Gdańsk. Dziennikarka i znana żeglarka zmarła 29 sierpnia w wieku 69 lat w Kołobrzegu.
Mira Urbaniak urodziła się 3 listopada 1951 roku w Szczecinie. Swoje całe życie spędziła nad morzem - w Wolinie, na Helu, w Gdańsku, gdzie studiowała. W ostatnich latach powróciła do Kołobrzegu.
Była jedną z osób, dzięki której Radio Gdańsk przekształcono w całodobową stację na własnej częstotliwości. W 1993 roku doprowadziła do przekształcenia rozgłośni w spółkę akcyjną. Prywatnie zapalona żeglarka, która podarowała Szczecinowi znane parady żaglowców.
Nie żyje Mira Urbaniak
Urbaniak była kierowniczką gdańskiej rozgłośni w czasach, gdy jej emisja rozrosła się z pasm zajmujących kilka godzin do nadawania na własnej częstotliwości. W historii zapisała się jako ostatnia redaktor naczelna anteny podległej jeszcze Komitetowi ds. Radia i Telewizji, który zlikwidowano w 1993 roku.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Do Radia Gdańsk trafiła ze Studenckiej Agencji Radiowej Politechniki Gdańskiej, gdzie studiowała na Wydziale Elektrycznym elektromechanikę okrętową. Pomimo ukończenia studiów, nigdy nie pracowała w zawodzie. W SARze zafascynowała ją praca dziennikarza.
W Radio Gdańsk była kolejno spikerką, reporterką i publicystką. Jako dziennikarka Mira Urbaniak wyspecjalizowała się w tematyce morskiej, zwłaszcza w żaglowcach. W 1983 roku popłynęła w pierwszy rejs „Darem Młodzieży”. Na „Zawiszy Czarnym” opłynęła przylądek Horn. Żeglowała także w regatach Columbus '92 na „Iskrze” oraz na „Fryderyku Chopinie”. Trzykrotnie odwiedzała Spitsbergen. Była działaczem Bractw Zawiszaków i Kaphornowców, z którego ramienia zasiadała w jury Nagrody im. Leszka Wiktorowicza.
Nawiązała wieloletnią współpracę z magazynem żeglarskim „Rejs”, TVP Gdańsk, „Gazetą Kołobrzeską”, Radiem Kołobrzeg. Współorganizowała gdyński zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ships Races 2003. Później, już w Szczecinie, była współtwórczynią sukcesu tamtejszych zlotów żaglowców.
W 2008 r. została nominowana do tytułu „Szczupaka 2008” – nagrody szczecińskiej redakcji „Wyborczej” za osiągnięcia znaczące dla Szczecina i regionu.
Z uwagi na fakt, że Mira Urbaniak postanowiła ofiarować swoje ciało nauce, jej pogrzeb odbędzie się w stosownym terminie. Publicznie cenioną dziennikarkę i żeglarkę pożegnali m.in. przedstawiciele Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Paweł Kukiz poprosił internautów o pomoc w zbiórce pieniędzy
W studiu TVN momentalnie zapadła cisza. Prowadzący popełnił gafę
Nowe przepisy w zakresie rowerów i hulajnóg elektrycznych. Straż miejska zyskała większe uprawnienia
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: wp.pl