Goniec.pl
Nie żyje Mira Urbaniak

Facebook.com/MuzeumMW

Nie żyje dziennikarka Mira Urbaniak

31 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Nie żyje Mira Urbaniak, była kierowniczka Radia Gdańsk. Dziennikarka i znana żeglarka zmarła 29 sierpnia w wieku 69 lat w Kołobrzegu.

Mira Urbaniak urodziła się 3 listopada 1951 roku w Szczecinie. Swoje całe życie spędziła nad morzem - w Wolinie, na Helu, w Gdańsku, gdzie studiowała. W ostatnich latach powróciła do Kołobrzegu.

EN 01485600 0005

Jacek Kurski zadecydował, program Jana Pospieszalskiego na dobre znika z anteny

CZYTAJ DALEJ

Była jedną z osób, dzięki której Radio Gdańsk przekształcono w całodobową stację na własnej częstotliwości. W 1993 roku doprowadziła do przekształcenia rozgłośni w spółkę akcyjną. Prywatnie zapalona żeglarka, która podarowała Szczecinowi znane parady żaglowców.

Nie żyje Mira Urbaniak

Urbaniak była kierowniczką gdańskiej rozgłośni w czasach, gdy jej emisja rozrosła się z pasm zajmujących kilka godzin do nadawania na własnej częstotliwości. W historii zapisała się jako ostatnia redaktor naczelna anteny podległej jeszcze Komitetowi ds. Radia i Telewizji, który zlikwidowano w 1993 roku.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Do Radia Gdańsk trafiła ze Studenckiej Agencji Radiowej Politechniki Gdańskiej, gdzie studiowała na Wydziale Elektrycznym elektromechanikę okrętową. Pomimo ukończenia studiów, nigdy nie pracowała w zawodzie. W SARze zafascynowała ją praca dziennikarza.

W Radio Gdańsk była kolejno spikerką, reporterką i publicystką. Jako dziennikarka Mira Urbaniak wyspecjalizowała się w tematyce morskiej, zwłaszcza w żaglowcach.

W 1983 roku popłynęła w pierwszy rejs „Darem Młodzieży”. Na „Zawiszy Czarnym” opłynęła przylądek Horn. Żeglowała także w regatach Columbus '92 na „Iskrze” oraz na „Fryderyku Chopinie”. Trzykrotnie odwiedzała Spitsbergen. Była działaczem Bractw Zawiszaków i Kaphornowców, z którego ramienia zasiadała w jury Nagrody im. Leszka Wiktorowicza.

Nawiązała wieloletnią współpracę z magazynem żeglarskim „Rejs”, TVP Gdańsk, „Gazetą Kołobrzeską”, Radiem Kołobrzeg. Współorganizowała gdyński zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ships Races 2003. Później, już w Szczecinie, była współtwórczynią sukcesu tamtejszych zlotów żaglowców.

W 2008 r. została nominowana do tytułu „Szczupaka 2008” – nagrody szczecińskiej redakcji Wyborczej” za osiągnięcia znaczące dla Szczecina i regionu.

Z uwagi na fakt, że Mira Urbaniak postanowiła ofiarować swoje ciało nauce, jej pogrzeb odbędzie się w stosownym terminie. Publicznie cenioną dziennikarkę i żeglarkę pożegnali m.in. przedstawiciele Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wp.pl

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >