Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wiceminister sprawiedliwości przekazał tragiczną wiadomość, nie żyje Tadeusz Ferenc. "Wspaniały gospodarz Rzeszowa"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.08.2022 11:59

Wiceminister sprawiedliwości przekazał tragiczną wiadomość, nie żyje Tadeusz Ferenc. "Wspaniały gospodarz Rzeszowa"

nie żyje świeczka Iberion 1
Iberion

W sobotę w wieku 82 lat zmarł Tadeusz Ferenc. Prezydent Rzeszowa w latach 2002-2021 odszedł w otoczeniu najbliższych po długiej chorobie. O jego śmierci poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zaledwie w maju Ferenc odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Sobota, 27 sierpnia 2022 roku, zapisze się w pamięci wielu Rzeszowian jako dzień, w którym miasto straciło prawdziwego lokalnego patriotę i oddanego samorządowca. W miejscowym szpitalu po długiej walce z chorobą odszedł wieloletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta miasta Rzeszowa Marzena Kłeczek-Krawiec, w ostatnich chwilach towarzyszyła mu najbliższa rodzina.

Nie żyje były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc

Smutne wieści o odejściu Ferenca przekazał w niedzielny poranek za pośrednictwem mediów społecznościowych wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

- Odszedł od nas Pan Prezydent Tadeusz Ferenc. Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Przez 18 lat sprawowania urzędu powiększył ponad dwukrotnie Rzeszów i uczynił z niego szybko rozwijające się nowoczesne miasto przyjazne mieszkańcom. Cześć Jego pamięci! - napisał.

To właśnie Warchoł był kandydatem zaproponowanym przez Ferenca na jego następcę, gdy w 2021 roku prezydent Rzeszowa zrezygnował z pełnienia swojej funkcji po przejściu COVID-19. Ostatecznie przedterminowe wybory w czerwcu ub. r. wygrał w I turze Konrad Fijołek.

Mimo tego, że obecny włodarz nie mógł liczyć na poparcie swojego poprzednika, relacje między nimi układały się dobrze ze względu na wspólną miłość do Rzeszowa, jaka ich połączyła.

- Tadeusz Ferenc nauczył mnie, czym jest bezgraniczna miłość do swojego miasta; poprowadził Rzeszów od małego miasteczka do prężnie rozwijającej się metropolii - zaznaczył Fijołek w pożegnalnym wpisie.

Politycy składają kondolencje

Zmarłego prezydenta pożegnali już także inni politycy pochodzący z różnych opcji. Na antenie Polsat News Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy podkreślała, że Ferenc miał "wielkie poparcie mieszkańców", z kolei Patryk Jaki z Solidarnej Polski określił samorządowca jako "człowieka dialogu".

- Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu wybitnego polityka samorządowego Tadeusza Ferenca. Przez lata służby publicznej, jako prezydent Rzeszowa zmienił oblicze miasta, łącząc jego tradycyjne piękno z nowoczesnością. Pozostawia trwały wkład w rozwój samorządu w Polsce. R.I.P. - napisał zaś na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Niepowetowana strata dla samorządu

Tadeusz Ferenc przyszedł na świat 10 lutego 1940 roku w Rzeszowie. W 1975 roku ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie, ale już od 1964 roku parał się polityką, wstępując do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W 1990 roku zasilił szeregi Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a w 1999 roku - Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dwukrotnie - w 1994 i 1998 roku - był wybierany na radnego Rady Miasta Rzeszowa. W latach 2001-2002 był posłem na Sejm IV kadencji z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim.

Z posady w Sejmie zrezygnował właśnie dla działalności skoncentrowanej na ukochanym Rzeszowie. Od 2002 roku sprawował funkcję prezydenta miasta przez aż pięć kadencji. Nikt nie był w stanie go zdetronizować, a do rezygnacji zmusiły go dopiero problemy ze zdrowiem.

Jeszcze w styczniu tego roku Tadeusz Ferenc otrzymał tytuł honorowego obywatela Rzeszowa, a w maju prezydent Andrzej Duda odznaczył go zaszczytnym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Polsat News