trąba wodna Żródło: Facebook_Sieć_Obserwatorów_Burz

Trąba wodna pojawiła się nad Zatoką Pucką. Świadkowie nagrali wszystko na wideo

28 Kwiecień 2021 Damian WitońDamian Witoń

Osoby, które w ubiegłą niedzielę około godziny 19 były w pobliżu Zatoki Puckiej, mogli na własne oczy ujrzeć niezwykłe zjawisko pogodowe. To właśnie tam pojawiła się niezwykle spektakularna, ale też złowieszcza trąba wodna. Świadkowie nagrali ją na wideo, dzięki czemu również możemy zobaczyć choć drobną część majestatu przyrody.

Trąba wodna pojawiła się nad Zatoką Pucką około godziny 19 w niedzielę 25 kwietnia. Świetnie widać było ją, chociażby z sopockiego molo. Zjawisko atmosferyczne zrobiło kolosalne wrażenie na osobach, które miały okazję zobaczyć je na żywo. Reszta musi zadowolić się nagraniem, które jednak również jest spektakularne.

Trąba wodna nad Zatoką Pucką

Gdy nad Zatoką Pucką pojawiła się okazała trąba powietrzna niektórzy ludzie poczuli ogromny strach. Nie wiedzieli bowiem, czy zjawisko może im zagrozić. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a zagrożenie istniało jedynie w wyobraźni przechodniów.

Ci, którzy mieli okazję zobaczyć zjawisko na żywo, z pewnością zapamiętają je na długo. Było bowiem wyjątkowo spektakularne.

- Krótko po godzinie 19:00 mieszkańcy północnej części Gdyni, Kosakowa i okolic, oraz rejonu Zatoki Puckiej mogli obserwować bardzo nisko osadzony lej kondensacyjny, a później także trąbę wodną nad wodami Zatoki Puckiej. Lej był widoczny przez przynajmniej 2-3 minuty i towarzyszył mu drugi, słabiej wykształcony zalążek trąby - opisała zjawisko Sieć Obserwatorów Burz na mediach społecznościowych

Premier przedstawił plan zniesienia obostrzeńPremier przedstawił plan zniesienia obostrzeńCzytaj dalej

Chociaż trąby wodne są w Polsce zjawiskiem stosunkowo rzadkim, tak jednak pojawienie się jednej z nich nad Zatoką Pucką, nie było wcale ogromnym zaskoczeniem dla ekspertów, którzy w przeciwieństwie do przypadkowych przechodniów, już wcześniej zaobserwowali warunki sprzyjające jej powstaniu.

- W niedzielę mieliśmy do czynienia ze słoneczną aurą przeplataną opadami deszczu, śniegu i krupy śnieżnej przy jednoczesnym silnym wietrze. Przy takiej sporej dynamice tworzenie się trąb wodnych jest bardzo możliwe i choć nie jest zjawiskiem częstym, to wcale nie tak zaskakującym - mówi Agata Wojtkiewicz, która pełni funkcję dyżurnej synoptyk Oddziału Morskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni

Trąba wodna była widoczna zaledwie przez kilka minut. Mimo tego zdążyła przyciągnąć uwagę wielu gapiów. Niektórzy z nich niezwłocznie wyciągnęli telefony i zaczęli nagrywać zajście, dzięki czemu teraz możemy odtworzyć je w formie cyfrowej. Wideo prezentujące spektakularne zjawisko pogodowe zamieszczamy poniżej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: YouTube, National Geographic, Sieć Obserwatorów Burz

Następny artykuł