To urządzenie pożera najwięcej prądu. Zużywa nawet 3 razy więcej niż lodówka

Obecne ceny energii elektrycznej niejednego przyprawiają o zawrót głowy. Polki i Polacy szukają wszelkich sposobów na zaoszczędzenie na prądzie. Okazuje się, że problem związany z wysokimi rachunkami może zostać szybko zażegnany. Trzeba jednak sobie uświadomić, że posiadanie i użytkowanie coraz powszechniejszego wyposażenia sprawia, że nasz prąd, a w związku z tym nasze pieniądze, są wręcz “pożerane”.
Wysokie ceny prądy dręczą Polaków
Polki i Polacy zmagają się obecnie z wysokimi kosztami prądu. A jest on nam niezbędny do codziennego funkcjonowania. Prąd umożliwia przecież działanie podstawowych urządzeń, jak pralka czy lodówka. Ponadto, dzięki elektryczności możemy funkcjonować, gdy za oknem jest ciemno. Bez zapalonego wówczas światła człowiek nie jest w stanie działać w optymalnym trybie.
Zatem, zapotrzebowanie na dostęp do prądu było, jest i będzie. W związku z tym ludzie muszą płacić tak dużo, jak wskazuje na to aktualna sytuacja gospodarcza w kraju. Obecnie Polki i Polacy muszą płacić za prąd znacznie więcej niż kiedyś, a ma to związek z utrzymującą się od kilku lat inflacją.
Według informacji portalu corab.pl, obecnie cena prądu to 0,50 zł za kWh (0,6212 zł brutto z VAT i akcyzą). Jest to efekt rządowej interwencji, polegającej na zamrożeniu ceny energii elektrycznej w okresie od 1 stycznia do 30 września 2025 roku. Jednak od początku tego roku przywrócono opłatę mocową, która była wcześniej zawieszona. Dlatego też odbiorcy, którzy zużywają rocznie 1,2-2,8 tysięcy kWh oznacza to dodatkowy koszt w wysokości 11,44 złotych netto miesięcznie.
A jak prezentują się ceny energii elektrycznej u głównych dostawców? W pierwszym kwartale 2025 roku wyglądają następująco (dane portalu corab.pl):
- Energa - około 1,09 zł/kWh brutto;
- PGE - około 1,10 zł/kWh brutto;
- Tauron - około 0,98 zł/kWh brutto;
- Enea - około 0,97 zł/kWh brutto;
- E.ON - około 0,94 zł/kWh brutto.
Należy jednak pamiętać, że po uwzględnieniu dystrybucji i dodatkowych opłat, całkowity koszt 1 kWh może się różnić w zależności od operatora oraz lokalizacji odbiorcy.
Tragedia w szpitalu. Były szef sprawcy przerwał milczenie, jego słowa wstrząsnęły całą Polską Nie żyje babcia Barona. Mało kto wie, że była słynną aktorkąOto największy "pożeracz" prądu
Polki i Polacy szukają wszelkich możliwych sposobów, by zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Okazuje się, że główny problem, związany z trudniejszym oszczędzaniem pieniędzy na wykorzystaniu prądu może leżeć gdzie indziej, niż każdy podejrzewa. Chodzi o urządzenie, które stanowi wyposażenie nowoczesnych kuchni.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) przeprowadziło badania. Jego wyniki wskazują, że to płyta indukcyjna jest największym “pożeraczem” energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Współcześnie zastępują one kuchenki gazowe, które szczególnie popularne były w czasach PRL-u. Obecnie wciąż wiele domów i mieszkań jest w nie wyposażone, jednak płyta indukcyjna coraz bardziej wypiera tradycję na rzecz nowoczesności.
Według danych PGNiG, indukcja zużywa przeciętnie aż 3 razy więcej energii niż lodówka, a nawet 5 razy więcej niż pralka. Roczne zużycie energii wynosi aż 748,25 kWh. Dla porównania piekarnik potrzebuje rocznie ok. 496,4 kWh, a lodówka 270 kWh. Różnice są więc ogromne.
Wysokie zużycie prądu przez płyty indukcyjne wynikają głównie ze specyfiki ich pracy. Takie urządzenie pozwala na szybkie podgrzewanie, jednak wymaga to intensywnego poboru energii. Z tego względu ich eksploatacja powoduje, że domowy budżet jest mocno naruszany. Co więc zrobić, by ograniczyć zużycie prądu, korzystając z płyty indukcyjnej?
ZOBACZ: Zaskakujący kandydat na nowego papieża. “Może zostać nieoczekiwanym zwycięzcą konklawe”
Jak zmniejszyć zużycie prądu?
Jak się okazuje, zmniejszenie zużycia prądu przez płyty indukcyjne jest możliwe. Eksperci radzą, by:
- używać naczyń o odpowiedniej średnicy, gdyż dopasowanie wielkości garnków do średnicy pola grzewczego zmniejsza straty energii;
- gotować na niższych ustawieniach mocy, ponieważ zmniejszenie temperatury może znacząco obniżyć zużycie energii;
- inwestować w urządzenia o wysokiej klasie energetycznej - w dłuższej perspektywie przekłada się to na niższe rachunki za energię elektryczną.

Warto też zwracać uwagę na takie nawyki, jak używanie odpowiednich ustawień mocy czy wyłączanie płyty tuż po zakończeniu korzystania z niej. Dzięki świadomości wysokiego poboru prądu przez płyty indukcyjne będziemy w stanie skutecznie redukować rachunki.



































